Gospodarka XXI wieku. Innowacyjność, ekonomika i organizacja - Część I
- Wydawnictwo:
- Naukowe Wydawnictwo IVG
- Ocena:
- Stron:
- 221
- Dostępny format:
-
PDF
Opis
książki
:
Gospodarka XXI wieku. Innowacyjność, ekonomika i organizacja - Część I
Wydanie pierwsze książki pod tytułem „Gospodarka XXI wieku. Innowacyjność, ekonomika i organizacja” stworzona została z myślą o zaprezentowaniu wiedzy teoretycznej oraz praktycznej dotyczącej aspektów funkcjonowania, rozwoju gospodarki krajowej i światowej.
Poszczególne Rozdziały stanowią bogaty zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz tworzą nową wiedzę, nieobecną w publikowanych dotąd innych książkach oraz pozycjach dotyczących gospodarki XXI wieku.
Książka podzielona jest na 10 rozdziałów.
Pierwszy Rozdział przedstawia aspekty teoretyczne i praktyczne z zakresu funkcjonowania gospodarki krajowej i światowej. Odnaleźć można tutaj definicje od pojęcia gospodarki oraz jej całokształtu warunków, reguł i mechanizmów funkcjonowania do obecnych przemian w działalności gospodarczej w dobie procesu globalizacji. Następna część rozdziału pierwszego prezentuje politykę ekonomiczną państwa wobec istniejących potrzeb rozwojowych gospodarki krajowej, opisuje czynniki wpływające na konkurencyjność kraju oraz gospodarkę polską a jej konkurencyjność międzynarodową.
Drugi Rozdział przedstawia rezultaty pierwszego okresu wykorzystania Funduszy Strukturalnych w Polsce. Analiza dotyczy realizacji działań zaplanowanych w dokumencie strategicznym - Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006, który był podstawą nowego modelu polskiej polityki regionalnej wdrażanego w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej.
Z kolei trzeci Rozdział prezentuje na przykładzie miasta Wałbrzych wpływ specjalnych stref ekonomicznych na kształtowanie się lokalnego rynku pracy oraz formy pomocy regionalnej wpływające na rozwój SSE oraz lokalnego rynku pracy. W artykule przeanalizowano poziom inwestycji i tworzonych miejsc pracy w WSSE na przestrzeni kilku ostatnich lat. Na przykładzie powiatu wałbrzyskiego i województwa pokazano korelację między wzrostem miejsc pracy w WSSE a spadkiem stopy bezrobocia oraz zaprezentowano narzędzie do stymulowania inwestycji, którym jest pomoc regionalna dzięki, której przedsiębiorcy większość swych działań mogą finansować ze środków publicznych dostępnych w ramach funduszu y strukturalnych Unii Europejskiej.
Rozdział czwarty wprowadza w rozwój technologii informacyjnej, który doprowadził do wyodrębnienia się nowego obszaru wiedzy, jakim jest gospodarka elektroniczna, zwana również nową gospodarką. Artykuł porównuje standardową gospodarkę a elektroniczną, prezentuje również modele i systemy informacyjne gospodarki elektronicznej, jak również koszty informatyzacji oraz aspekty jej wpływu na konkurencyjność.
Rozdział piąty to procesy konwergencji gospodarczej a zróżnicowanie państw UE-27. Opisuje głównie tendencję do osiągania szybszego tempa wzrostu poprzez kraje mniej rozwinięte i zmniejszenie luki w poziomie dochodów oraz prezentuje metody wielowymiarowej analizy porównawczej, które pozwalają dokonywać oceny wieloaspektowych zjawisk społeczno-gospodarczych.
Rozdział szósty wytwarzanie energii wykorzystując proces termiczny węgla. Opisuje problematykę Polski jako kraj oparty na węglu, który zmuszony jest szukać sposobu na ograniczenie emisji CO2, aby wypełnić zobowiązania wobec Unii Europejskiej. Artykuł opisuje zagadnienia z zakresu podziemnych procesów chemicznych, w tym zgazowanie węgla jako bezpośrednia produkcja gazu, przedstawia efektywność gazyfikacji, jak również opisuje proces termiczny węgla.
Rozdział siódmy przestawia społeczny wymiar efektywności procesu restrukturyzacji zatrudnienia na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa. Artykuł prezentuje sposoby pomiaru społecznego wymiaru efektywności restrukturyzacji zatrudnienia jednoznacznie wskazuje na ogromną jego rolę w społecznym wymiarze efektywności restrukturyzacji zatrudnienia, ale także i wszelkich zmian, jakie zachodzą w organizacjach.
Rozdział ósmy jest o innowacyjności, który jest jednym z ważnych czynników wzrostu gospodarczego, który stanowi źródło przewagi konkurencyjnej. Jednym z najważniejszych wyzwań Polski XXI wieku jakim jest budowa i rozwój gospodarki opartej na wiedzy. W artykule zawarte są informacje na temat innowacji, za pomocą której formułuje się nowe podejścia i cele, aby móc zidentyfikować nowoczesne i przyszłościowe kwalifikacje oraz tworzyć nowe obszary zatrudnienia na rynku pracy..
Rozdział dziewiąty prezentuje źródła finansowania polityki rolnej realizowanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Celem opracowania jest przedstawienie źródeł finansowania przez budżet państwa poszczególnych programów krajowej polityki rolnej realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej ARiMR) w latach 2001-2009 oraz źródeł finansowania z budżetu państwa innych wydatków związanych z funkcjonowaniem tej agencji.
Rozdział dziesiąty prezentuje przeprowadzone analizy skuteczności polityki gospodarczej Norwegii w kontekście symptomów „choroby holenderskie”, której działanie w okresie po odkryciu oraz rozpoczęciu eksportu surowców naturalnych przez państwo jest uważane za jedną z przyczyn zaistnienia „przekleństwa bogactwa”.
Książkę adresujemy praktycznie do wszystkich Czytelników, którzy są zainteresowanych aspektami dotyczącymi gospodarki.
Liczymy, że odnajdą Państwo w publikacji inspiracje dla własnej praktyki zawodowej lub naukowej.
Wybrane bestsellery
Aleksandra Fudali, Anna Romanów-Struzik, Wojciech Struzik, Krzysztof Miciuła, Mirosław Starzyński, Dariusz Grzesica, Joanna Gąska, Maja Zagórna-Goplańska, Monika Maria Kijek, Yanina Sialitskaya - pozostałe książki
Zamknij
Przeczytaj darmowy fragment
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@onepress.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Gospodarka XXI wieku. Innowacyjność, ekonomika i organizacja - Część I Aleksandra Fudali, Anna Romanów-Struzik, Wojciech Struzik, Krzysztof Miciuła, Mirosław Starzyński, Dariusz Grzesica, Joanna Gąska, Maja Zagórna-Goplańska, Monika Maria Kijek, Yanina Sialitskaya (0) Weryfikacja opinii następuje na podstawie historii zamowień na koncie Użytkownika umiejszczającego opinię.