Recenzje:
CZY MOŻNA DECYDOWAĆ TAK, ABY PÓŹNIEJ NIE ŻAŁOWAĆ?

„Decyduj tak, żebyś potem nie żałował.” – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Ale sposób na to, aby nie żałować podjętych decyzji znalazł Krzysztof Wysocki. Opisuje go w swojej książce „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro.”
Jak dowiadujemy się z podtytułu, autor przedstawia tu tajniki sztuki podejmowania właściwych decyzji. Czy Pan Krzysztof mnie przekonał? Nie we wszystkim się z nim zgodzę, ale lubię poznawać opinie innych ludzi, dlatego uważam, że lektura tej książki, to dobry początek do wyklarowania swojego zdania na każdy z poruszonych tu tematów.
Myślę, że jest tu wiele cennych wskazówek, które mogą ulepszyć jakość naszego życia, która koniec końców zależy od decyzji jakie podejmujemy – również tych wydawałoby się błahych.
Autor jest przedsiębiorcą, który od lat popularyzuje wiedzę o zasadach skutecznego działania. Prowadzi również bloga „Biznes bez stresu” i szkoli młodych przedsiębiorców.
Książkę „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro.” – jak dowiadujemy się ze wstępu, można czytać dwojako. O początku do końca, lub na wyrywki – zaczynając od dowolnie wybranego rozdziału. Kolejne części są porozdzielane tak zwanymi „daniami na wynos” – a więc krótkimi podsumowaniami danego rozdziału, kwintesencją tego, co się w nim znajdowało, tego co autor chciał, abyśmy wynieśli dla siebie.
Całość przewodnika oparta jest na filozoficznych przemyśleniach i studiach autora, dotyczących natury czasu i przestrzeni. Znajdziemy tu krytyczną analizę podstawowych praw z zakresu podejmowania racjonalnych decyzji.
Masz ochotę na kilka cennych wskazówek, jak wziąć czas i swoje decyzje w swoje ręce? Przeczytaj tę książkę. Daje wiele do myślenia.

http://kobiecymotywator.pl/ Paulina Łataś; 2016-03-15


Dokonuj słusznych wyborów

Podejmowanie decyzji nie należy do łatwych zadań, a w szczególności decyzji właściwych, czyli takich, których nie będziemy żałować. Czy dokonywanie zawsze słusznych wyborów jest w ogóle możliwe? Tajniki podejmowania decyzji zdradza Krzysztof Wysocki w książce Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?
Przewodnik po sztuce dokonywania właściwych wybór składa się z czterech części, odnoszących się do przeszłości, teraźniejszości, przyszłości, a także praktyki. Dzięki analizie przeszłości i przyszłości dowiadujemy się o drodze, doświadczeniu i bagażu, które mają wpływ na jakość podejmowanych przez nas decyzji i o tym, dlaczego warto je uwzględnić w przyszłych wyborach. Sam proces decyzyjny zawsze dzieje się w teraźniejszości. Tu także jest wiele czynników, które mogą na niego wpłynąć – kondycja naszego organizmy, nawyki i rytuały, plany. Książkę kończą przykłady zastosowania otrzymanej wiedzy w sytuacjach życiowych związanych z nauką, pracą, mieszkaniem, związkiem i zakładaniem własnej firmy.
Czy sięgnięcie po Teraz! Jak już dziś zmienić jutro? to dobry wybór? Z pewnością jest to pozycja dająca wiele do myślenia. Dzięki niej dowiemy się, czemu ludzki umysł jest zawodny i co na nas wpływa podczas dokonywania wyborów. Osobiście muszę jednak przyznać, że jej lektura nie zrobiła na mnie wrażenia (mimo że jestem osobą mającą problemy z podejmowaniem szybkich decyzji). Aczkolwiek jak autor sam zaznacza, chodzi tu przede wszystkim o sztukę dokonywania właściwych wyborów.

Magazyn Przestrzeń Joanna Niedziela


Jak już dziś zmienić jutro? I czy możliwe jest takie podejmowanie decyzji, aby ich potem nie żałować? – to pytania natury niemalże filozoficznej. To drugie jest mi szczególnie bliskie, ponieważ należę do osób, którym podejmowanie decyzji nie przychodzi łatwo – i na nic się zdały zajęcia z „Psychologii myślenia i decyzji”. Bo chociaż dostarczyły wiedzy o różnych modelach podejmowania decyzji, to… żaden znany mi akademicki wykładowca nie naucza, jak mądrze podejmować „decyzje życiowo-doniosłe” ani też nie mówi, jak uniknąć tak zwanego „żalu postdecyzyjnego”.

Tymczasem okazuje się, iż w dzisiejszych czasach bardzo wiele osób doświadcza zjawiska nazwanego przez prof. Barry’ego Schwartza „paradoksem wyboru” (Zainteresowanym polecam lekturę tego artykułu). Jest to sytuacja, gdy człowiek – mając nadmiar opcji – nie potrafi dokonać wyboru, gdyż ogarnia go paraliż decyzyjny. Na pytania typu: „Który telefon kupić?”, „Na jaki film pójść do kina?”, „Jaki kierunek studiów wybrać?”, „Gdzie zamieszkać?” odpowiadamy wtedy najczęściej: „Nie wiem”. Nietrudno się domyślić, że takie dylematy – tym większe, im poważniejszych spraw dotyczą – to źródło ogromnego stresu. W dodatku samo podjęcie decyzji często nie oznacza jeszcze końca owego stresu, bowiem pojawia się żal za tym, co – jak myślimy – mogliśmy utracić. A to oczywiście tylko jeden z aspektów procesu podejmowania decyzji.

Cieszę się, że mogłam przeczytać „TERAZ! Jak już dziś zmienić jutro?” – bardzo interesującą publikację popularnonaukowo-poradnikową poświęconą w całości praktycznej stronie podejmowania decyzji. Jej autor, Krzysztof Wysocki jest przedsiębiorcą, inż. elektronikiem, publicystą i popularyzatorem wiedzy o zasadach skutecznego działania; współzałożycielem największej polskiej firmy prywatnej z branży zbrojeniowej; prowadzi szkolenia oraz mentoring młodych przedsiębiorców; jest też autorem (jako TesTeq) bloga „Biznes bez Stresu”, a ponadto – zapalonym sportowcem. Autor jest nie tylko wielkim fanem minimalistycznej zen-filozofii L. Babauty, ale także metody GTD („Getting Things Done”) D. Allen’a. Czy takie ogromne i szerokie doświadczenie zawodowe i życiowe przełożyło się na pragmatyczną wartość jego poradnika? Odpowiedź brzmi: Zdecydowanie tak!

Krzysztof Wysocki w swojej książce „Teraz!…” propaguje stoickie (a możne nawet buddyjskie) podejście do życia (jak ja to nazwałam – „racjonalny optymizm”): bycie „tu i teraz”, akceptację przeszłości oraz aktualnego biegu wydarzeń, odpuszczenie przymusu kontroli, nieprzywiązywanie się do własnych oczekiwań, minimalizm (materialny oraz „umysłowy”), umacnianie swojego „kręgosłupa moralnego”. Taka postawa życiowa to fundament nie tylko procesu podejmowania optymalnych decyzji, ale czegoś znacznie ważniejszego, chociażby: poczucia wartości, spokoju umysłu, sukcesu, wartościowego i celowego życia, szczęścia. Same strategie podejmowania decyzji (których zresztą nie brakuje) odgrywają tu zdecydowanie drugoplanową rolę. Muszę przyznać, iż autor doskonale łączy to filozoficzno-metafizyczne zaplecze z najnowszymi odkryciami zachodniej nauki (głównie psychologii nurtu poznawczego i ewolucyjnego, ale także fizyki kwantowej), doprawiając wszystko niemałą dawką inteligentnego poczucia humoru. Dzięki temu Czytelnikowi daje się poznać jako człowiek obdarzony inteligencją i życiową mądrością, elokwentny, z dystansem do życia i do siebie samego.

Oto tylko niektóre z poruszanych przez autora kwestii: Czy czas istnieje naprawdę, czy może jest złudzeniem? Jak podejmować optymalne decyzje? Czym jest tzw. „mięsień decyzyjny” i od czego zależy jego sprawność? Dlaczego robienie skomplikowanych, tabelarycznych analiz wszystkich dostępnych opcji po prostu nie działa? Dlaczego warto prowadzić dziennik doświadczeń? Jak mogą Ci pomóc listy kontrolne? Na czym polega metoda Toyoty pt. „5x DLACZEGO?” Czym jest „decydowanie na cztery”? Z czego wynika lęk przed podejmowaniem decyzji? Jak zredukować ilość decyzji do podjęcia każdego dnia? Dlaczego bycie minimalistą się opłaca? Dlaczego nie warto tworzyć „planu B”?

Publikacja Wysockiego podzielona została na 4 części: Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość oraz Zastosowania Praktyczne (w szkole, pracy, domu, związku i firmie). Mnie osobiście najbardziej przypadły do gustu dwie pierwsze – byłam naprawdę pod ogromnym wrażeniem, zarówno wiedzy i inteligencji autora, jak i jego stylu.

I tak z cz. „Przeszłość” dowiadujemy się, iż podstawą tego, aby pójść dalej, jest zaakceptowanie swojej obecnej sytuacji – tym samym wszystkich przeszłych decyzji, które doprowadziły nas do „tu i teraz” oraz wyciągnięcie z nich lekcji. Chodzi o to, aby „odpuścić sobie” – uwolnić żal i przestać się obwiniać. Jeśli uda się nam tego dokonać, z pewnością odczujemy zmniejszenie się psychicznego ciężaru – bagażu przeszłości.

Część druga („Teraźniejszość”) poświęcona została czynnikom i okolicznościom związanym z procesem podejmowania decyzji. Autor wprowadza koncepcję membrany decyzyjnej i wyjaśnia, jakie warunki powinny być spełnione, aby wybory były optymalne i satysfakcjonujące. Sporo uwagi poświęca mechanizmom poznawczym oraz tłumaczy, jak uwolnić się od błędów poznawczych emocjonalnych i licznych iluzji, którym ulegają nasze umysły. Innymi słowy: jak otworzyć oczy i dostrzec rzeczywistość taką, jaka jest właśnie teraz?. Okazuje się bowiem, iż nasz mózg to naprawdę kiepski kalkulator, funkcjonujący według błędnych oszacowań, nierzadko sparaliżowany irracjonalnym strachem i ewolucyjnym lękiem przed zmianami. Jako ciekawostkę wymienię tylko kilka błędów poznawczych, obnażonych przez autora: ocenianie przeszłości przez pryzmat teraźniejszości, złudzenie kontroli, rozpamiętywanie i gdybanie, przywiązanie do złudzeń, żal za „utopionymi kosztami” oraz mechanizmów obronnych: złudzenia, iluzje, ignorowanie, filtry percepcji, doszukiwanie się pozornych prawidłowości, niekończące się gromadzenie danych prowadzące do odwlekania podjęcia decyzji… Dowiadujemy się także, że na jakość naszych procesów decyzyjnych wpływają takie czynniki osobiste, jak kondycja fizyczna (dieta, ruch), emocjonalna oraz umysłowa. Dzięki licznym przykładom z codziennego życia i propozycjom eksperymentów, Czytelnik może nie tylko dogłębnie zrozumieć omawiane mechanizmy, ale także odnieść je do własnego życia. Nie zabrakło oczywiście strategii mających na celu zoptymalizowanie procesów decyzyjnych.

Moje niemałe zdziwienie wzbudziło zastosowanie strategii Wysockiego w środowisku szkolnym, ponieważ nie sądzę, aby po tę pozycję (książki klasy business) sięgnęła młodzież szkolna. Szczególnie intrygujące są podrozdziały „Jak przeżyć” oraz „Rzucanie uroku na nauczyciela” („Szkolna Zasłona Dymna” – jak sprawić, by brali Cię za lepszego i mądrzejszego). A oto fragment rytuału opisanego na 3 i pół strony, w którym autor uczy dzieci i młodzież, jak się zorganizować i najefektywniej odrabiać zadania domowe:

„Zorganizuj sobie stanowisko pracy. Wydziel trzy obszary: LĄDOWISKO, PRACOWISKO I SKŁĄDOWISKO. (…) A oto najefektywniejszy rytuał odrabiania zadań domowych, jak zna nasza cywilizacja: WYPAK. Wyjmij wszystko z plecaka i umieść na LĄDOWISKU. Strój sportowy schowaj od razu do szafy lub wrzuć do prania, a starą spleśniałą kanapkę umieść w koszu na śmieci. Na LĄDOWISKU powinny znajdować się tylko podręczniki, ćwiczenia i zeszyty „z dziś”. Dziś, JUTRO, ZAPAK, PROJEKTY (s. 179-181)”.

Powyższy fragment przytoczyłam bardziej jako ciekawostkę, gdyż do teraz zastanawiam się nad celem zawarcia go w tego typu pozycji (być może to jest „oczko” puszczone przez autora, bo ma on niewątpliwie dystans do rzeczywistości i poczucie humoru).

Na uznanie zasługuje styl, w jakim została napisana książka: z nutąpopularnonaukowości, z nutą nowoczesnej metafizyki – ale bez przeintelektualizowania i bez pseudo-duchowości; bardzo lekkim piórem i z poczuciem humor. Tego ostatniego dowodzą chociażby: zabawne i praktycznie nieznane cytaty, humorystyczne obrazki rysunkowe czy „dania na wynos” na koniec rozdziału:

„Życie to jest to, co ci się przydarza, kiedy snujesz inne plany” (J. Lennon, s. 17);
„Jestem raczej jak komar w obozowisku nudystów. Wiem, co chcę zrobić, tylko nie mogę się zdecydować, w którym miejscu zacząć” (S. Bayne, s. 80);
„Przed pójściem do szpitala na operację uporządkuj swoje sprawy doczesne. Możesz przecież przeżyć” (A. Bierce, s. 105)

…oto tylko niektóre licznych cytatów, przytaczanych przez autora. Moją uwagę zwróciła też oryginalna szata graficzna i styl pisma – duży i wyraźny, o niecodziennym kroju, dzięki czemu tę pozycję czyta się lekko i przyjemnie; łatwo też wychwycić najważniejsze informacje i łatwo utrzymać wysoki poziom koncentracji i zaangażowania. Sięgając po „Teraz!…”, otrzymałam o wiele więcej niż się spodziewałam. Nie jest to bowiem typowy poradnik o tym, jak podejmować decyzje – jest to pozycja bardziej o tym JAK ŻYĆ. Dowodzi tego cytat z okładki, w pełni oddający przesłanie recenzowanej publikacji:

„Po czym poznajesz właściwe decyzje? Głównie po tym, że ich nie żałujesz, ponieważ nie mogły być lepsze w danej chwili. Pamiętaj, że każdą decyzję podejmujesz teraz, a nie w przeszłości lub przyszłości. W każdej chwili możesz wpłynąć na rzeczywistość, ukształtować to, co będzie, na podstawie tego, co było i jest. Cale twoje życie toczy się w teraźniejszości i jeżeli weźmiesz sobie tę prawdę do serca, satysfakcja z dobrze wykorzystanych milionów chwili nie pozostawi w nim miejsca na rozpamiętywanie i żal”.

moznaprzeczytac.pl MN; 2016-01-27


Książka pt. „Teraz. Jak już dziś zmienić jutro?” autorstwa Krzysztofa Wysockiego, który na co dzień jako TesTeq upowszechnia swoją wiedzę na łamach bloga Biznes bez stresu,to pozycja z gatunku poradników. Autor popularyzuje w niej wiedzę na temat technik podejmowania decyzji. Publikacja podzielona jest na cztery części związane z przeszłością, teraźniejszością, przyszłością i praktyką. Każda cześć zawiera krótkie rozdziały, które oprócz sugestywnego tytułu opatrzone są pytaniem, na które Autor stara się udzielić odpowiedzi. Poszukiwanie odpowiedzi ma często formę dialogu, co powoduje, że czytając te pozycje mamy wrażenie dyskusji z autorem. Każdy rozdział opatrzony jest tzw. „daniami na wynos”, krótkimi sentencjami, które stanowią podsumowanie rozważań i mogą być pomocne w zapamiętaniu czy uporządkowaniu treści. Autor stara się trafić do szerokiego grona odbiorców, co jest widoczne w szczególności w rozdziale czwartym, gdzie kontynuuje swoje rozważania z perspektywy ucznia, pracownika, domownika partnera czy szefa. O ile pierwsze trzy rozdziały miały fajną formę dialogu i refleksji, o tyle rozdział czwarty w moim odczuciu ma charakter nakazowy. W tej części zabrakło otwartych pytań są natomiast nakazy, uwagi i rady Autora zaprezentowane w konwencji trzeba!, musisz!, zrób to!. Ten fragment potraktowany bardzo pobieżnie nie wyjaśnia dlaczego trzeba się tak zachowywać, zawiera dużo ważnych treści, które Autor prezentuje pobieżnie i nie nadaje im właściwej ważności.

Wartość edytorską książki tworzą tematyczne rysunki umieszczone na początku każdego rozdziału, oraz motta adekwatnie dobrane do prezentowanej treści. To wizualne przesłanie jest ciekawym, elementem  treści niż rozdziału.

Książka może być wartościowa dla osób poszukujących dyskusji i argumentacji na temat własnych zachowań i ich skutków na przyszłość. Może być pomocna tym, którzy nie potrafią uporządkować procesu decyzyjnego, a chcą mieć poczucie panowania nad nim. Książka może być przydatna młodzieży, tym którzy chcą świadome działać, poszukują schematów i porządku w chaotycznie otaczającym nas świecie. Recenzowana lektura przybliży im proces decyzyjny.

Może być inspiracją do określonych zachowań oraz do poszukiwania własnych odruchów, skutecznych w procesie decyzyjnym.

DobreRecenzje.pl Edyta; 2016-01-08


Tak jak w codziennym życiu nie raz musimy podejmować różne decyzje. Jednak czy zawsze są one słuszne? Czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę co jest słuszne a co nie? O czym przy podejmowaniu decyzji musimy pamiętać? O tym że musimy ją podjąć tu i teraz a nie później.  dzięki temu możemy kształtować i wpływać na swoją przyszłość. Podejmujmy tak decyzję aby później tego nie żałować.

Dzięki tej książce zrozumiemy jak podejmować właściwe decyzje, aby w późniejszym czasie ich nie żałować. Dlatego warto zapoznać się z tą książką.

probeczkomania.bloog.pl


Czy można podejmować wyłącznie właściwe decyzje Po czym poznajemy właściwe decyzje Głównie po tym, że ich nie żałujemy, ponieważ nie mogły być lepsze w danej chwili. Dlaczego nie o wszystkich podjętych decyzjach tak myślimy Istota problemu polega na tym, że często zapominamy o tu i teraz.

Krzysztof Wysocki w swojej książce przypomina, że każdą decyzję podejmujemy teraz, a nie w przeszłości lub przyszłości. Oczywiście przeszłość i oczekiwania związane z przyszłością mają niebagatelny wpływ na nasze wybory, jednak nie taki, jak nam się to bardzo często wydaje. W każdej chwili możemy wpłynąć na rzeczywistość, ukształtować to, co będzie, na podstawie tego, co było i jest. Całe nasze życie toczy się w teraźniejszości i jeżeli weźmiemy sobie tę prawdę do serca, satysfakcja z dobrze wykorzystanych milionów chwil nie pozostawi w nim miejsca na rozpamiętywanie i żal.

Autor przyjrzał się różnorodnym koncepcjom usiłującym wytłumaczyć, dlaczego zachowujemy się i myślimy tak, a nie inaczej. Na tej podstawie stworzył przewodnik, który pomaga sprawnie podejmować decyzje, których potem się nie żałuje. Przyjmując zaprezentowaną w książce racjonalną postawę, można poprawić jakość swojego życia, sprawić, że stanie się pełniejsze i że ominie nas większość niemiłych niespodzianek, których źródłem są bezsensowne wybory. Dobre wybory wpływają też na nasze poczucie własnej wartości. Czy warto tracić kolejny dzień

Personel i Zarządzanie


„Świat powinien mi sprzyjać/ usuwać kłody spod moich nóg/ ładnie pachnieć/milczeć, kiedy śpię…” Krzysztof Wysocki

Brzmi znajomo?

A może dzieci powinny odkładać zabawki na miejsce, nie kłócić się, nie wyrzucać ubrań z szafy, które dopiero poprałaś i, o zgrozo! Uprasowałaś. Małżonek po pracy powinien spędzać czas na romantycznych rozmowach przy świecach, a przed pracą angażować się w obowiązki domowe.

Partnerstwo jest w cenie i na czasie. Pytanie, czy druga strona jest na nie gotowa? I czy goniąc za tym niedoścignionym ideałem, nie będziesz wymagać od bliskich zbyt wiele, konstatując, że w swoim życiu zasługujesz na coś więcej, odrzucając to, co było wystarczająco dobre, bo realne?

„I jesteś nieszczęśliwy, gdy rzeczywistość nie dorasta do tego ideału. Złościsz się i zaczynasz działać nieracjonalnie. Twoje decyzje przestają dotyczyć rzeczywistości – odnoszą się do nieistniejącego wyobrażenia. Ideał nie jest rzeczywistością – to wyimaginowany obraz, który sprawia, że wiesz, kiedy „powinieneś” być nieszczęśliwy. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów i stań się nową osobą – uboższą o jeden szkodliwy ideał i gotową do otwarcia swojego serca i umysłu na rzeczywistość taką, jaka jest, a nie taką, jaka była tylko w twoich marzeniach.” Krzysztof Wysocki

To oczywiście nie ma być zachęta do zgadzania się na wszystko, co przyniesie los, ani afirmacja bierności, wręcz przeciwnie. Kiedy uporządkujesz swoje oczekiwania i zweryfikujesz, czy inni są gotowi je spełniać, by cię uszczęśliwić, przychodzi czas na działanie. Czyli zmianę tego, co w Twoim zasięgu. Nie możesz nikogo zmusić, by podzielał Twoją wizję codzienności (choćby podziału obowiązków), za to możesz wiele podziałać na swoim poletku (na przykład zawodowym). Gdy są pieniądze, znienawidzone sprzątanie może wykonać ktoś z zewnątrz, a gdy babcia niechętna, do dzieci możesz zatrudnić nianię. Widzisz pole do działania i nową przestrzeń?

Jak nabrać odwagi do podejmowania kluczowych decyzji?

„Opuszczanie swojej strefy komfortu, wygodnego miejsca na kanapie przed telewizorem, jest warunkiem ciekawego życia, które warto przeżyć.”

Tym, co cię powstrzymuje jest:

„Strach, który powoduje, że wybierasz nie to, co jest dla ciebie najlepsze, ale to, co wydaje ci się najbezpieczniejsze. Dla uchronienia twojego „ja” przed wyimaginowanym uszczerbkiem. Dla zachowania bezpiecznego status quo – nawet w sytuacji, kiedy zmiana przyniosłaby co oczywisty zysk lub zakończyła długotrwałą udrękę.” Krzysztof Wysocki

Na temat podejmowania decyzji powstało wiele maksym – że twój los kształtuje się w momencie podejmowania decyzji, ale w momencie, gdy jej nie podejmujesz, również kształtujesz swój los, unikając odpowiedzialności za niego.

Za każdym razem, gdy pod wpływem nawyków, czy tchórzostwa, czy asekuracji, podążasz pewnymi ścieżkami, tracisz dostęp do innych. Skąd ten lęk przed zmianami? W prehistorycznych czasach oznaczało to zmianę środowiska z bezpiecznego i oswojonego, na pełne drapieżców zagrażających naszemu życiu. Tylko ten pradawny mechanizm powstrzymuje nas przed wprowadzaniem pozytywnych i koniecznych do szczęścia zmian w życiu. Kto odważył się na to, wie, że nawet, gdy pojawią się problemy, wystarczy je na bieżąco rozwiązywać, modyfikować wstępne założenia.

„Szlak swojej przyszłości wytyczasz kolejnymi decyzjami. Każda z nich i towarzyszące jej działania ograniczają oczywiście twoją swobodę kolejnych wyborów. Idąc w lewo, w naturalny sposób rezygnujesz – przynajmniej na jakiś czas – z tego, co mogłoby cię spotkać, gdybyś skręcił w prawo. Wybierając jedno, odrzucasz pozostałe opcje, które masz dostępne w tym momencie. Dlaczego na jakiś czas? Ponieważ w większości przypadków możesz zawrócić albo okrężną trasą dotrzeć tam, gdzie naprawdę chciałeś dojść.” Krzysztof Wysocki

Kiedy jesteś przekonana, że chcesz spróbować czegoś nowego, pójść inną trasą, nie ulegać szkodliwemu nawykowi, zbuntuj się wobec rozwiązania, które podpowiada ci lenistwo i wygoda. Jeśli nagrodą będzie twoje zadowolenie, pozytywne emocje, spokój, satysfakcja, zdobędziesz motywację, by zrobić kolejny ruch. Potem ruszy lawina, a drobne niegodności nie będą miały mocy powstrzymania cię.

Niedoskonała Mama Marta Szyszko; 2015-11-02