Recenzje:
Do przeczytania książki zaintrygował mnie sam tytuł. Gdyż Socjotechniki kojarzą mi się z sektami, manipulantami oraz wszelkiej maści guru. Dodatkowo pozytywna opinia na temat książki napisana przez Kevina Hogana autora książki "Ukryta perswazja" sprawiła, że książka znalazła się na półce wśród moich książek. Nie myliłem się co do treści książki. Wiedza ukazana przez autora z jednej strony przeraża mnie a z drugiej strony pokazuje, jak chronić się przed manipulantami. Warto zapamiętać, że socjotechniki nie są dobre ani złe bo one są jak nóż, można wykorzystać go do smarowania chleba albo zabicia człowieka.

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem ogromnej firmy, podchodzi do Ciebie pewien człowiek. Rozmawiacie i śmiejecie się, powiedziałeś mu, że za dwa tygodnie jedziesz na wakacje. Ta informacja wystarczyła Twojemu nowemu znajomemu. Opuszcza Cię. Ty wyjechałeś w cudowny rejs. Twój nowy znajomy udaje się do firmy i mówi, że umówił się z Tobą na spotkanie. Sekretarka mówi, że niestety ale Ciebie nie ma. Nieznajomy prosi ją by nie mówiła Ci, że pomylił terminy i pyta czy nie może pójść do toalety na chwile. Sekretarka podaje mu klucz do łazienki. On wchodzi do niej i zostawia kopertę z napisem „ważne” a w kopercie jest pendrive z wirusem, który jest wstanie wykraść ważne informacje z Twojej firmy. Właśnie taka historie podał w swojej książce autor książki. Myślisz, że to Ciebie nie dotyczy bo nie masz firmy. Jednak masz dom a do niego mogą zechcieć się włamać złodzieje mogą to zrobić na kilka sposobów, mogą dać Ci breloczek z zamontowanym GPS i wiedzieć jak się poruszasz. Mogą grzebać w koszu licząc na to, że wyrzucisz cenne informacje. Cała pozycja opisuje brudne historie do jakich ludzie mogą się dopuszczać w celu wykorzystania drugiego człowieka. Nie jest to pozycja, przy której można się zrelaksować i odprężyć. Jest to jedna z tych pozycji, dzięki której staniemy się bardziej świadomi oszustów jakie wokół nas się dzieją. Z książki dowiesz się jak wygląda model komunikacyjny i jaka jest jego geneza, czy alkohol pomaga w manipulacji, na czym polega wchodzenie w rolę,  jak zapobiegać atakom socjotechnicznym i czy NLP pomaga w manipulacji.

OPINIA

Książka jest skierowana przede wszystkim do ludzi, którzy chcą poznać zakamarki manipulacji. Wejść do świata w którym wiedza to potęga. Odkryć jak wiele, może się złego wydążyć w wyniku podania błahych informacji. Książka jest napisana prostym językiem dlatego, łatwo i przyjemnie się ją czyta. Z całego serca polecam pozycje, ponieważ dzięki zdobytej wiedzy unikniesz większości pułapek zastawianych przez manipulatorów. Jeśli nie wierzysz co może Ci grozić wejdź na fora hazardzistów i sprawdź jak oni za pomocą socjotechnik pozadłużali swoje rodziny, sprawdź jak narkomani za pomocą manipulacji doprowadzili do upadków niewinnych ludzi. W skali od 1 do 90 daje 84. Jest to jedna z tych pozycji, która przekazuje rzetelną wiedzę na temat manipulacji i ostrzega nas przed zawodowymi oszustami.

Christopher Hadnagy jest głównym twórcą www.social-engineer.org, pierwszego modelu socjotechniki. Dysponuje więcej niż czternastoletnim doświadczeniem w branży systemów zabezpieczeń oraz IT. Współpracował z zespołem www.backtrack-linux.org i brał udział w licznych projektach związanych z bezpieczeństwem. Pracuje również jako szkoleniowiec i główny socjotechnik w grupie penetracyjnej Offensive Security.

Wojownik Pokoju Łukasz Chrzanowski


Słowo „socjotechnika” kojarzy się źle. Często z narzędziami, które stosują oszuści i naciągacze, żeby sprzedać nam coś, czego nie chcemy i nie potrzebujemy, albo sprawić, byśmy zrobili coś, na co nie mamy ochoty, na przykład zagłosowali na kandydata, który przestaje nam się podobać już miesiąc po wyborach. Tyle że narzędzia socjotechniczne wykorzystujemy wszyscy: nie tylko po to, żeby innymi manipulować, ale także, żeby na siebie nawzajem wpływać. Zwykle robimy to nieświadomie, warto jednak poznać podstawowe mechanizmy socjotechniczne, choćby dlatego, żeby się chronić. Jak mawiał Sun Tzu: „Jeżeli znasz swego wroga i znasz siebie, nie musisz obawiać się wyniku nawet stu bitew”. Autor pisze o modelach komunikacji, technikach wchodzenia w role, mikroekspresjach i programowaniu neurolingwistycznym. Radzi, jak zapobiegać socjotechnicznym atakom i łagodzić ich skutki.

Coaching 5/2012 (14)


Christopher Hadnagy- główny twórca pierwszego modelu socjotechniki, ma doświadczenie w branży systemów zabezpieczeń oraz IT.

Socjotechnika stanowi nieodłączny element naszego życia. Praktycznie każdy z nas świadomie, bądź nieświadomi korzysta z niej na co dzień. Niewielu z nas jednak wie, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem. Jak pisze sam autor „prawdziwa socjotechnika polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, aby podjęła określone działania, które mogą, ale nie muszą leżeć w jej interesie”. Wśród typów socjotechników wymienia się najczęściej lekarzy, prawników, szpiegów, specjalistów zajmujących się rekrutacją. W niemal każdej dziedzinie można odnaleźć przynajmniej niewielkie aspekty omawianego pojęcia.

Cała książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Na samym początku znajduje się definicja socjotechniki, jest też omówiona jej rola we współczesnym społeczeństwie. W dalszej kolejności można się dowiedzieć na czym polega wchodzenie w rolę oraz programowanie neurolingwistyczne. Są tu informacje na temat manipulacji i jej praktycznego wykorzystania. Na uwagę zasługuje także fragment poświęcony budowaniu porozumienia i wywieraniu wpływu i ta część książki zainteresowała mnie najbardziej.

Z pewnością nie jest to publikacja dla każdego. Mogę ja polecić osobom zainteresowanym taką tematyką, ponieważ autor dogłębnie omówił poruszane zagadnienie. Ja osobiście do tej pory nie wiedziałam tak do końca czym jest socjotechnika ale lubię żyć świadomie i poznawać mechanizmy rządzące światem, dlatego wszystkich, którzy czują podobnie zachęcam do lektury. Autor pisze przystępnym językiem, jednak książkę czytałam dosyć wolno i poświęciłam jej sporo czasu. Myślę jednak, że warto było dowiedzieć się czegoś nowego.

mojaksiazkolandia.blogspot.com Magda, 2012-05-18


Sztuka zdobywania władzy nad umysłami" Christophera Hadnagy'ego. Autor w kompleksowy sposób prezentuje zjawiska psychologiczne, które wykorzystują socjotechnicy. Posiłkuje się przy tym barwnymi ilustracjami poszczególnych zagadnień, przytaczając pogłębione analizy, ale i życiowe historie. Udowadnia, że ludzki umysł to najmocniejszy element każdego systemu, ale i... najsłabszy, funkcjonujący według pewnych utartych schematów.

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI .N, 2012-05-28


Sztuka zdobywania władzy nad ludzkimi umysłami (zwana też po prostu manipulacją) cieszy się od lat wielkim zainteresowaniem. Jej zasad uczą się politycy, studiują ją sprzedawcy różnorakich dóbr oraz wszelkiej maści oszuści i naciągacze. Ale żeby się przed manipulatorami bronić nie wystarczy odmawiać, bywają bowiem bardzo przekonujący. Dlatego warto potraktować tę książkę jako podręcznik samoobrony. Jej autor, Christopher Hadnagy, jest twórcą pierwszego modelu socjotechniki, więc naprawdę wie, o czym pisze.

dziennikpolski24.pl Włodzimierz Jurasz, 2012-04-26


Jedną z zalet idących w parze z demokracją jest wolność. Słowa, zgromadzeń, wyznania. We współczesnym świecie, zwłaszcza dzięki Internetowi i nowoczesnym mediom, w ułamku sekundy dociera się z przekazem do odległych zakątków świata. Mogę mówić co chcę (biorąc poprawkę na obostrzenia prawne), być gdzie chcę, kupić dżinsy jakie chcę, wybrać poglądy jakie chcę. Ale czy na pewno jest to w 100% przejaw wolności?
Książka „Socjotechnika. Sztuka zdobywania władzy nad umysłami” to podróż w głąb mechanizmów i metod wykorzystywanych do kontroli nad ludzkim umysłem. Jak głosi motto książki: „Ludzki umysł to najmocniejszy z elementów każdego systemu”, ale jednocześnie „najsłabszy z elementów każdego systemu”.

Hadnagy analizuje korzenie socjotechniki i w jaki sposób jest ona wykorzystywana. Prezentuje obszary wywierania wpływu używane w świecie polityki, w relacjach produkt / usługa – konsument. Opisuje podstawy takich zagadnień jak mikroekspresje, programowanie neurolingwistyczne (NLP) czy zasady wywierania wpływu na ludzi.

Cała wiedza zgromadzona w podręczniku poświęconym socjotechnikom ma służyć z jednej strony zapoznaniu z tematyką, ale ma spełniać również, o wiele ważniejszą rolę. Ma pozwalać zdystansować się i zapobiegać staniu się bezwolną marionetką w istniejącym systemie.

Z życia książek Przemek Opłocki, 2012-03-27


W erze społeczeństw informacyjnych niemal wszyscy narażamy się na bycie manipulowanymi. Znajomość zasad rządzących socjotechniką uświadomi nam, jak skutecznie się przed tym obronić. Na nic zdadzą się zabezpieczenia systemowe, gdy przed monitorem siedzi łatwowierny i dający się podejść w dziecinny sposób użytkownik. Znaczna część ataków komputerowych opiera się na wykorzystaniu socjotechniki, która poprzez podświadome zwodzenie użytkowników, otwiera furtkę dla potencjalnych agresorów. Christopher Hadnagy jest głównym twórcą modelu socjotechnicznego, który wykorzystywał w swojej pracy w branży IT. W jego opracowaniu poznacie najefektywniejsze techniki szpiegów i oszustów, taktyki manipulacji i wykorzystania aspektów psychologicznych do wywierania wpływu na drugą stronę. Dowiecie się, jak nieprzebrana siła drzemie w umiejętnym stosowaniu perswazji. Na końcu poznacie kilka przypadków z życia znanych osób (np. Kevina Mitnicka), w których socjotechnika była czynnikiem kluczowym. Biorąc pod uwagę przydatność zamieszczonych tu informacji, rekomendujemy tę pozycję każdemu.

magazynt3.pl 2012-03-22