Recenzje
MIEJ MNIEJ. Jak żyć prosto i szczęśliwie?
Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, mieć wszystko, co nam się zamarzy, jedyną przeszkodą może być brak pieniędzy na spełnianie tych zachcianek. Czujemy presję, by ciągle być jeszcze lepszym i mieć więcej, ale czy na pewno potrzebujemy tego do szczęścia? Autorka nawiązuje do czasów PRL-u, kiedy brakowało towarów, albo trzeba było stać w kolejkach, aby je kupić. Wtedy nikt nie miał nadmiaru, bo nie było zbyt dużo towarów na rynku. Dzisiaj wielu ludzi zmaga się z zakupoholizmem, który jest dużym problemem, jednak nie wszyscy go dostrzegają. „Miej mniej...” to książka o minimalizmie i ten temat dotyczy każdej życiowej dziedziny. To nie tylko ograniczenie kupowania nowych rzeczy, to także odgracanie domu, tak by mieszkać w przestrzeni, w której możemy się zrelaksować. Pani Natalia przedstawia nam przepis na skuteczny decluttering i nie jest to tylko sucha teoria, bo dowiadujemy się, w jaki sposób taką „rewolucję” przeprowadziła ona w swoim domu. Autorka również wspomina, jak doszło do tego, że zainteresowała się minimalizmem i kto sprawił, że zechciała mieć mniej. Wspomina takie osoby jak: Dominique Loreau, Leo Babaute, Marie Kondo i innych. Mamy tutaj słów kilka o uważności w życiu codziennym, w pracy, w domu, a także względem samej siebie. To między innymi dbanie o odpoczynek, słuchanie swojego ciała czy robienie jednej rzeczy w danym momencie. W książce mamy kilka ćwiczeń, które mają nam pomóc w zrozumieniu minimalizmu i uświadomieniu sobie, że można zwolnić, przeprogramować swoje życie, a także pozbyć się pewnych rzeczy. Oprócz tego znajdziemy tutaj listę książek w tej tematyce, które poleca autorka, są to książki polskich, jak i zagranicznych autorów. Dodatkowo dostajemy polecajki aplikacji, filmów i seriali, muzyki oraz garść przydatnych linków. Podoba mi się styl autorki, dzięki któremu przyjemnie czytało się tę książkę. Wiele informacji w niej zawartych było dla mnie nowością, oczywiście nie ze wszystkim się zgadzam. Myślę, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie i dzięki temu wprowadzić jakąś zmianę w swoim życiu. Książkę polecam każdemu, a w szczególności osobom, które czują się przytłoczone i chcą coś zmienić. Czasami pozbycie się niepotrzebnych rzeczy może sprawić, że poczujemy się lepiej. Może to być również świadoma decyzja, by spędzać mniej czasu online.
Filozofia sukcesu Napoleona Hilla. 17 niezwykłych lekcji
Filozofia sukcesu Napoleona Hilla. 17 niezwykłych lekcji
Miej wyje**ne, będzie Ci dane. 102 praktyczne zadania z odpuszczania
Nie jest to typowa książka. To workbook, dzięki któremu poznasz swoją historie z zupełnie innej perspektywy. Szczerze wam się przyznam, że jestem typem osoby która przejmuje się totalnie wszystkim, więc możecie sobie wyobrazić mnie widzącą ten tytuł i moje myśli w stylu "pff ta jasne, nie da się mieć wyne na wszystko". I wiecie co wam powiem? Nie da się. A teraz tak zupełnie na serio. Moim zdaniem jest to niezbyt możliwe aby móc każdego dnia nie martwić się niczym. Jednak ta książka uczy nas, co tak na prawdę jest ważne. Robiąc te ćwiczenia uswiadomiłam sobie, jak wiele istotnych emocji czy sytuacji życiowych "pominęłam" w swoich przemyśleniach, a jak wiele z nich niepotrzebnie do dziś wyolbrzymiam. Nie ma ludzi idealnych, nie jesteśmy robotami, żeby żyć bez emocji. Ta książka powstała po to, żebyśmy na chwilę zwolnili. Pokazuje nam, że trzeba się zatrzymać aby móc zrozumieć pewne rzeczy. Poza czystą rozrywką, to jest rzecz, której szukam w książkach - możliwość zatrzymania się i spojrzenia na rzeczywstość z innej perspektywy.