ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »
« < 1514 1515 1516 1517 1518 ... 1838 > »

Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce

W dzisiejszym wpisie z kategorii “czytanki”, chciałbym zwrócić uwagę na książkę “Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce” Marka Kasperskiego i Anny Boguskiej-Torbicz. Nie jest to może żadna nowość, a w internecie można znaleźć przynajmniej kilka jej recenzji, jednak książka jest na tyle użyteczna (nomen omen) że postanowiłem iż nie może zabraknąć wzmianki o niej na moim blogu.


Pierwszy duży plus należy się przede wszystkim przekrojowe podejście autorów do tematu projektowania użytecznych stron www - jest tu prawie wszystko: od uwag nad samym procesem projektowania, przez omówienie wszystkich ważniejszych elementów strony WWW i dobrych praktyk w zakresie ich projektowania, po metody i narzędzia makietowania, prototypowania, badania użyteczności. W aneksie na dokładkę rozdział poświęcony projektowaniu dla urządzeń mobilnych (autorstwa Tomasza Karwatki) oraz obszerna bibliografia (i webografia).


Drugi duży plus za konkret - autorzy rzetelnie wykładają kawę na ławę, punkt po punkcie, bez zbędnego filozofowania, anegdot i alegorii, za to z mnóstwem konkretnych przykładów, screenów, ilustracji, tabel, wykresów, przydatnych linków i odesłań do lektur uzupełniających. Hasło “w praktyce” umieszczone w podtytule prezentowanej książki - naprawdę nie znalazło się na okładce dla jaj.


Trzeci plus za formę. A nawet dwa plusy. Pierwszy za porządny papier i wydanie książki w pełnym kolorze. A drugi - większy - za świetne opracowanie edytorskie: te wszystkie w przemyślany sposób użyte kolory, śródtytuły, listy i wypunktowania, ramki, sekcje i mnóstwo grafik sprawiają że informacje przyswaja się bez znużenia, szybko i efektywnie. Nie uświadczycie tu kilku stron “blachy” urozmaiconych jedynie niewyraźną szarą ilustracją. Formalnie ta książka przypomina raczej stronę internetową niż klasyczny podręcznik.


Minusy? Przy uszanowaniu przyjętych przez autorów założeń - żadnych. Projekt napisania książki kompleksowo i systematycznie wprowadzającej w tematykę usability, porządkującej pewne zagadnienia i przekazującej solidne podstawy, został zrealizowany wzorowo. Natomiast z perspektywy osoby, która już trochę w temacie siedzi, można by jednak trochę marudzić o zbyt ogólnikowym potraktowaniu pewnych zagadnień (lub ich pominięciu, jak w przypadku badań heurystycznych, czy kwestii związanych z technologiami typu AJAX, Flash - każdy pewnie ma jakiś obszar którym się interesuje szczególnie i chciałby poczytać więcej). Jednak takie właśnie bardziej doświadczone osoby nie są podstawowym “targetem” tej publikacji, więc nie do końca uczciwie byłoby policzyć to jako minus.


Podsumowując, “Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce” to rewelacyjna - moim zdaniem najlepsza na rynku - pozycja dla kogoś, kto dopiero zabiera się do ugryzienia tematu usability. Powinna ona zainteresować osoby mające do czynienia z projektowaniem stron/serwisów/interfejsów aplikacji webowych - i nie mam na myśli tylko projektantów i grafików, ale też osoby współpracujące z nimi, w idealnej sytuacji: właścicieli i sponsorów projektów internetowych, managerów, speców od e-marketingu, itp. Osoby bardziej doświadczone , “siedzące” w usability od jakiegoś czasu, może nie doznają żadnych iluminacji, ale zapewne usystematyzują, a być może i uzupełnią swoją wiedzę. Zwłaszcza, że w książce podano mnóstwo linków do materiałów i narzędzi. Ogólnie - warto, polecam.
e-verything.pl Mariusz Woźniak

Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami. Wyd. 1

Wszystkich, którzy planują włączyć się w obchody zwycięstwa Polaków, wydawnictwo Bezdroża zaprasza do poszerzenia kręgu swoich podróży na pozostałe obszary Warmii i Mazur. Z pewnością pomocny w tym będzie przewodnik Bezdroży Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami". Z Pól Grunwaldzkich warto się wybrać w pobliskie okolice, bowiem atrakcji na ziemi warmińsko-mazurskiej nie brakuje. Opisane w przewodniku województwo, do którego oprócz historycznych Warmii i Mazur, należą też dawne Prusy Górne i część Powiśla, to tereny niebywale interesujące pod względem kulturowym. Przypomina o tym wiele niezwykłych obiektów, którym warto poświęcić trochę czasu. Nie zawiodą się miłośnicy wędrówek pieszych czy rowerowych, dla których tereny te są wręcz stworzone, niosąc obietnicę niejednej niespodzianki. Leśne zarastające jeziorka, tajemnicze uroczyska, rozpadające się ze starości cmentarze, przekrzywione żeliwne krzyże, malutkie kapliczki, zrujnowane, opuszczone rezydencje, zniszczone śluzy i schrony... - to wszystko czeka na tych, którzy chcą i lubią zbaczać z utartych szlaków.
POLSKA - DZIENNIK BAŁTYCKI 2010-07-10

Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami. Wyd. 1

15 lipca 1410 r. między obecnymi wsiami Stębark, Grunwald, Łodwigowo, Ulnowo i Zybułtowo, rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w historii polskiego oręża. Tradycyjnie podczas wakacji odbędzie się rekonstrukcja starcia potęgi krzyżackiej i polsko-litewskiej, w której w 600. rocznicę bitwy weźmie udział około 1500 rycerzy, a ok. 70 tysięcy widzów będzie się przyglądać pokazowi.


Wydawnictwo Bezdroża zaprasza wszystkich, którzy planują włączyć się w obchody tego spektakularnego zwycięstwa Polaków, do poszerzenia kręgu swoich podróży na pozostałe obszary Warmii i Mazur. Natomiast tych, którzy 17 lipca będą w okolicy zażywać aktywnego wypoczynku, Bezdroża zachęcają do obejrzenia rekonstrukcji jednej z największych polskich bitew w dziejach. Towarzyszyć jej będzie jarmark średniowieczny, turnieje rycerskie, łucznicze, koncerty muzyki folkowej i kino plenerowe. Na pewno warto wówczas mieć przy sobie przewodnik Bezdroży „Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami”.


O tym, że bitwa pod Grunwaldem okazała się jedną z najważniejszych w średniowieczu, a klęska Krzyżaków zapoczątkowała zmierzch ich potęgi, wie każdy Polak. Nie każdy jednak wie, że na polach w pobliżu Grunwaldu powstał w 1960 zespół pomnikowy. Oprócz granitowego obelisku z rzeźbami głów rycerzy składa się na niego 11 masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi. Częścią zespołu pomnikowego jest również amfiteatr oraz niewielkie Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Niezwykła ekspozycja prezentuje m.in.: broń średniowieczną, zrekonstruowane pancerze i tarcze pieszych oraz konnych wojowników polskich i krzyżackich oraz broń znalezioną na pobojowisku grunwaldzkim. Są także fotografie zbiorowych mogił, które odnaleziono podczas badań archeologicznych.


Z Pól Grunwaldzkich warto wybrać się w przepiękne okolice, bowiem atrakcji na ziemi warmińsko-mazurskiej jest znacznie więcej i wbrew powszechnemu przekonaniu nie ograniczają się one tylko do przyrody. Opisane w przewodniku Bezdroży województwo, do którego oprócz historycznych Warmii i Mazur, należą też dawne Prusy Górne i część Powiśla, to tereny niebywale interesujące pod względem kulturowym. Przypomina o tym wiele niezwykłych obiektów, którym warto poświęcić trochę czasu. Przewodnik „Mazury i Warmia” podpowiada, co zobaczyć, ale wędrówki piesze czy rowerowe, dla których tereny te są wręcz stworzone, niosą ze sobą obietnicę niejednej niespodzianki. Leśne zarastające jeziorka, tajemnicze uroczyska, rozpadające się ze starości cmentarze, przekrzywione żeliwne krzyże, malutkie kapliczki, zrujnowane, opuszczone rezydencje, zniszczone śluzy i schrony... - to wszystko czeka na tych, którzy chcą i lubią zbaczać z utartych szlaków. Kompleks Mamr, Śniardwy i Wigry, Pojezierze Ełckie i Iławskie, Puszcza Romincka i Piska, Wysoczyzna Elbląska czy też liczne zamki krzyżackie - wszystkie one zachęcają do zaszycia się głębiej w krainę Warmii i Mazur.
newss.pl 2010-07-09

Inwestuj we własny dług. 7 kroków dzieki którym spłacisz kredyt przed terminem i jeszcze na tym zarobisz

Zadłużenie to to, czego nie lubimy, nienawidzimy, a ciągle się weń wplątujemy w nadziei na szybkie wydostanie się na zewnątrz. Sławomir Śniegocki zapewnia, że to jest możliwe, by w krótkim czasie, przy zachowaniu 7 kroków" spłacić kredyt przed terminem i... jeszcze na tym zarobić. Prawdę mówiąc, nie mamy nic do stracenia-spróbujmy, zmienić nastawienie do własnych pieniędzy i długów, ochronić się przed zalewem dokumentów finansowych, ratować swoje znikające dochody... Wszak kiedyś trzeba zrobić ten pierwszy krok.
POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI . N, 2010-07-09

Tunezja. Smak harissy i oliwek. Wydanie 1

Bardzo przydatny przewodnik, który opisuje najciekawsze atrakcje kraju, te znane i te mniej nawiedzane przez turystów. Podpowiada przy tym, jak zaplanować podróż, gdzie spać, co jeść i czego nie wolno przegapić. Fascynująca opowieść o historii i kulturze Tunezji pomoże zrozumieć specyficzną mentalność jej mieszkańców. Orientację w terenie ułatwią mapy regionów i plany miast, a czytelny układ odsyłaczy i indeks pozwolą na sprawne korzystanie z przewodnika. Całości dopełniają fotografie i tradycyjnie zamieszczony na końcu słowniczek.
Gazeta Krakowska (mst), 2010-07-07
« < 1514 1515 1516 1517 1518 ... 1838 > »