Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych co roku przeprowadza Ogólnopolskie Badanie Inwestorów, w którym sprawdza między innymi jak zmieniają się aktywa w portfelach Polskich Inwestorów. Jeszcze w 2018 roku polscy inwestorzy lokowali swoje pieniądze na giełdzie, inwestując bezpośrednio w akcje na GPW (81%) albo posiadając w portfelu jednostki aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych (21%). Rola obu tych aktywów w portfelu polskich inwestorów w ciągu ostatnich 6 lat się zmniejsza. Procent inwestorów mających w portfelu akcje spadł o 2,5%, a fundusze o 5%. Czy to znaczy, że polscy inwestorzy przestali inwestować w akcje? Okazuje się, że nie. Po prostu na rynku pojawił się jeszcze jeden instrument, który z roku na rok podbija serca (i portfele) inwestorów nad Wisłą. Tym instrumentem są ETF-y, czyli Exchange Traded Funds. O ile w 2018 roku ETF-y znajdowały się w portfelach tylko 9% polskich inwestorów, to w 2023 toku jest to aż 47%. 

 

Dlaczego ludzie inwestują w ETFy?

 

Dlaczego polscy inwestorzy, podążając za ogólnoświatowym trendem przenoszą swoje aktywa do ETF-ów? Poniżej znajdziesz po 5 podstawowych różnic między inwestowaniem za pośrednictwem ETF-ów,  a inwestowaniem za pośrednictwem aktywnie zarządzanych funduszy lub inwestowaniem bezpośrednio w akcje.

 

Może Cię zainteresować: Odkryj czym jest ETF – pogromca funduszy inwestycyjnych 

 

Różnice między ETF-em, a aktywnie zarządzanym funduszem inwestycyjnym

1. Cel inwestycyjny – ETF-y w większości przypadków są zarządzane pasywnie, czyli ich zarządzający nie stara się pobić indeksu tylko go odzwierciedlić.
2. Opłaty - ETFy są zdecydowanie tańsze od funduszy inwestycyjnych. Największe ETF-y na rynki krajów rozwiniętych mają koszty zarządzania nieprzekraczające 0,2% w skali roku. Wśród polskich funduszy akcji wciąż znajdujemy takie pobierające 2%, czyli 10 razy więcej. Z drugiej strony, zakup ETF-a wiąże się w większości biur maklerskich z koniecznością zapłaty prowizji. Jednostki aktywnych funduszy inwestycyjnych można kupić bez prowizji. W długookresowym inwestowaniu, stałe opłaty mają zdecydowanie większe znaczenie dla inwestora niż jednorazowa prowizja początkowa.
3. Zakup i sprzedaż - ETF-ami można handlować na giełdzie poprzez biuro maklerskie tak, jak akcjami. Są wyceniane na bieżąco i w każdym momencie (gdy działa giełda) można dokonać transakcji. Aktywa funduszu inwestycyjnego są wyceniane raz dziennie i nie handluje się nimi na giełdzie.
4. Transparentność - Tradycyjne fundusze inwestycyjne zwykle ujawniają skład swojego portfela raz na kwartał. ETF-y charakteryzują się większą przejrzystością, często publikując skład swojego portfela codziennie. To pozwala inwestorom na lepsze zrozumienie, w co inwestuje fundusz i podejmowanie bardziej świadomych decyzji.
5. Wyniki – ETF-y, ze względu na niższe koszty, w zdecydowanej większości przypadków, mają lepsze wyniki niż aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne, których benchmarkiem jest dany indeks. 

 

Różnice między ETF-em, a bezpośrednim inwestowaniem w akcje spółek

1. Dywersyfikacja - Inwestując za pomocą ETF-a za stosunkowo niewielkie pieniądze można kupić akcje kilkuset lub nawet kilku tysięcy spółek z całego świata mocno dywersyfikując swój portfel
2. Ryzyko bankructwa - Kupując akcje pojedynczej spółki narażamy się na ryzyko jej bankructwa. W przypadku ETF-u inwestującego w akcje na przykład 500 spółek, bankructwo ich wszystkich jest skrajnie nieprawdopodobne
3. Walne Zgromadzenie - Będąc posiadaczem akcji danego przedsiębiorstwa mamy prawo wziąć udział w jego Walnym Zgromadzeniu. Posiadając jednostki ETF-a, który ma w portfelu akcje danej spółki nie mamy takiego prawa.
4. Koszty – W przypadku bezpośredniego inwestowania w akcje, inwestor nie ponosi żadnej opłaty za zarządzanie. Taka opłata, choć niewielka (najczęściej poniżej 0,5% w skali roku) występuje w ETF-ach
5. Zaangażowanie inwestora - Inwestowanie w pojedyncze akcje wymaga od inwestora bieżącego monitorowania i analizy spółek, co może być czasochłonne i wymagać wiedzy finansowej. ETF-y to zazwyczaj fundusze pasywne, które naśladują skład wybranych indeksów giełdowych, co oznacza minimalne zaangażowanie inwestora w zarządzanie portfelem.

 

ETF-y otworzyły dla polskich inwestorów indywidualnych możliwość taniego, prostego i efektywnego inwestowania na globalnych rynkach. Ich przewagi nad tradycyjnymi funduszami oraz bezpośrednim inwestowaniem w akcje sprawiły, że w ciągu ostatnich 6 lat udział polskich inwestorów posiadających w swoim portfelu ETF-y zwiększył się 5 krotnie. 


 

Okładka Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej

(druk)

38,35 zł 59,00 zł(-35%)

(35.40 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka ETF-y, czyli działasz lokalnie, zarabiasz globalnie. Kompleksowy przewodnik dla polskiego inwestora

(druk)

51,35 zł 79,00 zł(-35%)

(50.56 zł najniższa cena z 30 dni)

 

 

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Exchanege Traded Funds oraz krok po kroku nauczyć się, jak efektywnie inwestować za ich pośrednictwem zapraszam do książki "ETF-y, czyli działasz lokalnie, zarabiasz globalnie. Kompleksowy przewodnik dla polskiego inwestora." Wiele artykułów o ETF-ach znajdziesz też na blogu finansowapodroz.eu. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jak ETF-y pomogły mi osiągnąć wolność finansową, przeczytasz o tym w książce "Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej"