Przez światowe rynki finansowe przetacza się pasywna rewolucja. Aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne są wypierane przez znacznie tańsze, bardziej transparentne i efektywniejsze ETF-y. Od kilku lat ETF-y są dostępne również w Polsce, ale na razie niewiele osób o nich słyszało. Dlaczego? Ponieważ promowanie tanich i efektywnych rozwiązań dla inwestorów nie jest w interesie branży finansowej, która od lat zarabia na wysokich opłatach.

Co to jest ETF

Używając najprostszej definicji - ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. W większości przypadków jego głównym zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania danego indeksu giełdowego na przykład: WIG20 (20 największych firm w Polsce), S&P 500 (500 największych firm w USA) lub MSCI World (ponad 1,5 tysiąca firm z rynków rozwiniętych). Zadaniem ETF-a nie jest wiec „pobicie” rynku (co, jak się zaraz dowiesz, nie udaje się większości aktywnych funduszy), ale jego jak najwierniejsze i najtańsze odzwierciedlenie. 


Jednostki funduszy ETF można kupić, tak jak akcje, poprzez konto maklerskie. Inwestor, który kupuje jednostki uczestnictwa ETF-a, staje się jego udziałowcem, co oznacza, że ma swój udział we wszystkich aktywach funduszu. Aktywami ETF-a mogą być między innymi akcje, obligacje i metale szlachetne. Jeżeli więc inwestor kupi jednostkę ETF-a inwestującego w akcje spółek z całego świata (np. iShares MSCI ACWI ETF), będzie miał w swoim portfelu akcje około 3 tysięcy firm z całego świata. To wszystko dzięki kupieniu jednej jednostki uczestnictwa za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.  

 

ETF-y, czyli działasz lokalnie, zarabiasz globalnie. Kompleksowy przewodnik dla polskiego inwestora Autor: Michał Walendowicz

 

ETF-y wypierają aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne

Proces wypierania aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych przez pasywne ETF-y często nazywany jest Pasywną Rewolucją. Pasywna Rewolucja rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych niemal pół wieku temu. Od tego czasu ETF-y z roku na rok zdobywają serca (i portfele) coraz większej liczby inwestorów. Jeszcze w 2000 roku udział ETF-ów w rynku funduszy inwestycyjnych w USA wynosił mniej niż 1%. W 2010 roku było to już ponad 10%, a obecnie jest to ponad 30%. W samym 2022 roku amerykańscy inwestorzy wypłacili z aktywnie zarządzanych funduszy około 900 miliardów dolarów. W tym samym czasie aktywa ETF powiększyły się o 600 miliardów dolarów. W Polsce trend jest podobny. W 2018 roku tylko 9% inwestorów indywidualnych miało w swoich portfelach ETF-y. 5 lat później, czyli w 2023 roku, jest to już niemal 46%. W tym samym okresie udział klientów Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych spadł z ponad 20% do 13%. To jest pogrom!

 

Dlaczego inwestorzy wybierają ETF-y?

Wybór ETF-ów przez inwestorów nie jest efektem mody lub przypadku. Wielu początkujących inwestorów zaczyna od reklamowanych w bankach, aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych, ale po zrozumieniu tego, jak działają oraz ich kosztów, przenosi swoje aktywa do ETF-ów. Ja też tak zrobiłem. Dlaczego więc ETF-y są według mnie znacznie lepszą opcją dla inwestora od aktywnie zarządzanych funduszy?:

 

  • ETF-y są zdecydowanie tańsze od funduszy inwestycyjnych. Największe ETF-y na rynki rozwinięte mają koszty zarządzania nieprzekraczające 0,2% w skali roku. Wśród polskich funduszy akcji wciąż znajdujemy takie pobierające opłaty sięgające 2%, czyli 10 razy więcej. To może wyglądać na małą różnicę, ale w długim okresie ma ogromne znaczenie. Inwestor, który zainwestował 100 tysięcy złotych na 20 lat w aktywo przynoszące 6% stopy zwrotu w skali roku, po uwzględnieniu kosztów aktywnie zarządzanego funduszu, zarobi prawie 80 tysięcy złotych mniej niż inwestując w tani ETF.
  • ETF-y mają lepsze wyniki niż aktywnie zarządzane fundusze. Badania przeprowadzone przez S&P Dow Jones Indices na koniec 2021 roku pokazały, że ponad 80% aktywnie zarządzanych funduszy w USA i Europie ma wyniki niższe od swojego benchmarku (czyli najczęściej indeksu, który odzwierciedla tani ETF).
  • ETF-y są bardziej transparentne. O ile aktualne aktywa aktywnie zarządzanego funduszu inwestycyjnego są często owiane tajemnicą, inwestor w każdym momencie może sprawdzić dokładny skład portfela ETF-a.

 

Okładka ETF-y, czyli działasz lokalnie, zarabiasz globalnie. Kompleksowy przewodnik dla polskiego inwestora

(druk)

51,35 zł 79,00 zł(-35%)

(47.40 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Jedynym aktywem, który na podstawie badań Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych 2023, występuje częściej w portfelach polskich inwestorów od ETF-ów, są akcje spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ich udział jednak, podobnie jak aktywnie zarządzanych funduszy, od kilku lat spada. Stworzenie globalnego, zdywersyfikowanego portfela, składającego się z akcji pojedynczych spółek, nie jest zbyt prostym zadaniem dla inwestora indywidualnego. Na samej giełdzie w Warszawie notowanych jest kilkaset spółek, a na świecie ich liczba przekracza 10 tysięcy. Dzięki ETF-om, za niewielką opłatę możemy mieć w portfelu znaczną większość z nich.

 

Inwestowanie w ETF-y 

Warren Buffet powiedział kiedyś „Inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe”. To zdanie, które na pierwszy rzut oka brzmi jak paradoks, skrywa w sobie wiele prawdy, szczególnie jeżeli chodzi o inwestowanie w ETF-y. Teoretycznie, zakup ETF-a jest banalnie prosty. Wystarczy przelać pieniądze na swoje konto maklerskie, znaleźć ETF-a i kliknąć „kupuj”. Praktycznie nie jest to jednak takie łatwe. Jak założyć konto maklerskie? Jak znaleźć najlepszego ETF-a? Jak złożyć transakcję zakupu? Jak zarządzać portfelem ETF-ów? Jak rozliczyć podatki z zysków? Jaką rolę ETF-y powinny odgrywać w moim portfelu? To tylko część pytań, które może zadawać sobie inwestor zainteresowany Exchange Traded Funds.

 

Okładka Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej

(druk)

38,35 zł 59,00 zł(-35%)

(35.40 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ETF-ach i nauczyć, jak w nie inwestować, zapraszam do książki ETF-y, czyli działasz lokalnie, zarabiasz globalnie. Kompleksowy przewodnik dla polskiego inwestora. Jeżeli natomiast szukasz motywacji do budowania majątku i chciałbyś się dowiedzieć, jak ja buduję swój portfel (w tym, w oparciu o ETF-y) zapraszam do książki Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej. Zapraszam Cię również na bloga finansowapodroz.eu, gdzie znajdziesz wiele artykułów dotyczących finansów osobistych, inwestowania i ETF-ów.