ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Naucz się nauczania. Praktyczne wykorzystanie osiągnięć neurobiologii

Czy chcesz być dobrym nauczycielem? Czy chcesz by Twoi uczniowie chłonęli wiedzę, jak gąbka? Jeśli tak to koniecznie powinieneś zagłębić się w tematykę działania ludzkiego umysłu. Jak działa mózg? Jak stosować osiągnięcia neurobiologii w praktyce? Dzięki tej książce zrozumiesz, jakie procesy zachodzące podczas utrwalania materiału, przedstawiono techniki opanowywania wiedzy i pokazano w jaki sposób uczyć by uczniowie w szybki i skuteczny sposób mogli utrwalać nowy materiał. To pozycja obowiązkowa dla każdego nauczyciela! A może warto od nowego roku skupić się nie tylko na tym co przekazujemy naszym uczniom, ale również w jaki sposób to robimy? 

maluchczyta Kosińska Marta

Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce. Wydanie 2

Chcielibyście budować poprawne relacje z samym sobą i innymi ludźmi? Chcielibyście mierzyć się z sytuacjami trudnymi życiowo i zawodowo w taki sposób, aby nie ranić siebie i innych? Chcielibyście poznać siebie, by być bardziej serdecznym, współczującym i rozumiejącym osoby z własnego otoczenia? Chcielibyście dbać o własny dobrostan, aby dzielić się nim z najbliższymi? Chcielibyście żyć akceptując siebie z odwagą i autentycznością? Jeżeli odpowiedzieliście twierdząco na chociaż jedno pytanie, to zapraszam Was do zapoznania się z książką "Alfabet Empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi", autorstwa Joanna Berendt: NVC Coaching.pl oraz Vesna Lorenc. Publikacja do której powinno się wracać wielokrotnie z otwartym sercem, uważnością i refleksją. Niezwykle praktyczny przewodnik do praktyki Porozumienia Bez Przemocy (NVC), który można odkrywać według własnych potrzeb. Z publikacją można zapoznawać się po kolei, bądź czytać poszczególne rozdziały, które aktualnie są nam potrzebne. Publikacja jest podzielona na rozdziały, które tworzą tytuł książki Alfabet Empatii. Każdy z rozdziałów zawiera słowo wstępu, życiowe przykłady oraz praktyczne ćwiczenia. Układ książki zachęca do eksplorowania publikacji wzmacniając poczucie rozwoju osobistego i towarzyszenie sobie podczas trudu życia codziennego. Ispirujace cytaty, historie z życia, szczerość i autentyczność sprawiają, że książka i zawarte w niej treści zostają z cztelnikiem na dłużej. Autorki przeprowadzają odbiorcę przez autentyczną i wartościową podróż ku zrozumieniu siebie, własnych potrzeb i budowaniu dobrostanu. "Alfabet Empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi", to zaproszenie do spotkania z najważniejszą osobą w życiu, samym sobą. W nadchodzącym Nowym Roku zapraszam Cię do uważnej podróży w głąb siebie, swoich uczuć i potrzeb.

Psycholog Karolina Rzodkiewicz Rzodkiewicz Karolina

Wyzwoleni. Czy freelancing jest dla Ciebie?

Nowy Rok, nowa praca? A może freelance? Jeśli choć przez chwilę przemknęła Ci przez głowę taka myśl, to zastanów się dwa razy. I lepiej dobrze się przygotuj. W czym pomoże na pewno książka #wyzwoleni. Marek Gonsior @marek_gonsior rozprawia się z dość stereotypowym podejściem do pracy na wolną rękę jako krainy miodem i mlekiem płynącej. Co ważne - nie poucza! Zaprosił do rozmów ludzi, którzy przeszli własną drogę w odkrywaniu freelancingu, mają bagaż, którym dzielą się w swobodnej konwersacji. To bardzo cenny materiał, bo słyszymy w nim głosy potwierdzające prawdziwe doświadczenia. Rozmówcy Marka Gonsiora, a mamy tutaj zacne grono specjalistów z dziedziny marketingu, PR, HR: Maja Gojtowska @majagojtowska, Piotr Grządziel @piotrgrzadziel, Katarzyna Haczewska @kasia.haczewska, Iwona Golonko @iwona_golonko, Paulina Mazur @paulinamazurcom, omawiają m.in.: - przygotowania do odejścia z korporacji, - podejście do freelancingu na zasadzie rzucenia się na głęboką wodę, - zalety work-life integration, - wypalenie zawodowe we freelancingu, - potrzebę wsparcia ze strony najbliższych, - rytm dnia freelancera, - plusy i minusy pracy dla kogoś, a dla siebie. Mamy zatem pracę na własny rachunek opowiedzianą wielogłosowo i horyzontalnie. Z mojego punktu widzenia najistotniejsze pytania, dla kogoś kto rozważa przejście na freelance, jakie padają w publikacji, są dwa: czy umiesz i czujesz się na siłach, aby samemu byś sobie sterem i okrętem, tzn. organizować swój dzień pracy, zadbać o comiesięczne rozliczenia z fakturami i księgowość oraz całą logistykę a także - czy chcesz i dasz radę sprzedawać? Bo we freelancingu nie pozyskasz klientów, to nie zarobisz, więc niepewność finansowa jest wpisana w żywot samotnego strzelca w biznesie. Proste, ale też jednocześnie bardzo trudne. Te bezpośrednie uwagi przydadzą się na pewno odważnym śmiałkom, chcącym opuścić ciepły korporacyjny kąt. Bardzo podoba mi się brak oceniania innych. Autor i zarazem redaktor prowadzący wszystkie wywiady nikogo nie podsumowuje i nie podaje na tacy, które rozwiązanie jest lepsze. A jedynie stwierdza, że każdy musi sam odpowiedzieć sobie na powyższe, dość kluczowe, pytania. Trochę za często, moim zdaniem, podkreśla, że freelancing to nie raj, ale z drugiej strony takie wciąż przewijające się powtórzenie dobitnie prezentuje złożoność tematu i sprawia, że naprawdę zastanowimy się dwa razy, czy na pewno chcemy wejść na drogę freelancingu. W zbiorze mogłaby pojawić się jeszcze rozmowa z freelancerem totalnie nieznanym, bo jestem ciekawa wypowiedzi osoby, która żyje sobie gdzieś na odludziu, zarabiając freelancingiem na swoje spokojne i szczęśliwe życie. 

suchenia_reviewer Ceglińska Kasia

Sketchnoting. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik

Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik. ✨„Sketchnoting. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik” to prawdziwa perełka w dziedzinie rozwijania umiejętności myślenia wizualnego. Joanna Celusty w swojej książce otwiera przed czytelnikiem fascynujący świat sketchnotingu, udowadniając, że każdy może rysować, a prostota może być kluczem do skutecznej prezentacji myśli. Jesteśmy tego odpowiednim przykładem, bo nigdy nie mieliśmy do czynienia z takimi rysunkami, a przy tej książce bawiliśmy się świetnie. Z kilku prostych kresek wychodziło nam coś wspaniałego co pobudzało jeszcze bardziej naszą wyobraźnię i kreatywność. ✨ Joanna Celusta doskonale odnajduje się w roli przewodnika w tej książce, prowadząc swoich czytelników przez proces twórczego prezentowania myśli za pomocą rysunków, ilustracji i symboli. Jej podejście jest pełne optymizmu i przekonania, że nawet ci, którzy twierdzą, że nie potrafią rysować, mogą znaleźć radość i skuteczność w tej technice. ✨ Książka nie tylko dostarcza klarownych definicji i wskazówek dotyczących sketchnotingu, ale także zachęca do aktywnego uczestnictwa. Znajdziecie w niej miejsce na własne próby rysunków co pozwala nam na bezpośrednie stosowanie poznawanej wiedzy i sprawia, że proces tej nauki staje się bardziej interaktywny i przyjemny. ✨ Jest to książka idealna nie tylko dla osób zainteresowanych sztuką rysowania, lecz również dla nauczycieli, trenerów czy osób pracujących z grupami. Wiedza przyswojona z książki może być używana nie tylko w celach osobistego rozwoju, ale także w pracy czy też podczas wystąpień publicznych. ✨ Warto również docenić wiedzę autorki na temat psychologii koloru, co dodaje dodatkowej warstwy zrozumienia procesu tworzenia skutecznych i atrakcyjnych sketchnotów. ✨ Osobiście, jako osoby z brakiem zamiłowaniem do rysowania, uważamy, że książka ta to świetny przewodnik, który pozwala w prosty sposób odkryć w sobie potencjał wizualnego myślenia. Jest to nie tylko podręcznik, ale także inspirujący przewodnik do kreatywnego prezentowania myśli co na pewno wykorzystamy w swojej codziennej pracy. ✨ „Sketchnoting. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik" to nie tylko praktyczny poradnik, ale także źródło motywacji dla tych, którzy chcieliby odkryć nowy sposób wyrażania myśli i uczestniczyć w fascynującej przygodzie z rysunkiem. Polecamy z całego serca, bo jest przy niej naprawdę wiele zabawy i frajdy z tego co się rysuje. Jednak toprawda, że rysowanie nie musi być takie trudne jak je widzimy ❤ 

Facebook.com/ksiazkioczamimezczyzny Piotr Buczyński

Naucz się nauczania. Praktyczne wykorzystanie osiągnięć neurobiologii

Podczas przygotowywania recenzji kłębiło się we mnie niezwykle dużo myśli z którymi muszę się podzielić. Bez wątpienia każdy kolejny etap edukacji wymaga od nas opanowania określonej wiedzy, której przyswajanie dla jednych jest dość łatwe i może nawet przyjemne, a dla drugich stanowi poważne wyzwanie, czasem jak droga przez mękę. W efekcie ktoś poświęca godzinę, a ktoś trzy lub cztery godziny żeby opanować ten sam zakres wiedzy. Czy oprócz zdobywania tej wiedzy ktoś uczył nas najpierw jak się uczyć? Myślę, że większość z nas ma już gotową odpowiedź i niestety posiada dokładnie takie same doświadczenia jak ja. Pamiętacie skrót 3xZ? Czy oto aby na pewno powinno nam chodzić w nauce? Jak czerpać, a następnie wykorzystać zdobytą wiedzę? W niniejszej publikacji znajdziemy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań, a nawet poszerzymy horyzonty poprzez interdyscyplinarne podejście do opisywanej tematyki zdobywania wiedzy, gdzie opisano neurofizjologiczne podstawy nauczania poparte badaniami naukowymi z zakresu neurobiologii oraz psychologii. Pozycja została napisana niezwykle przystępnym językiem, co stanowi jej niebagatelny atut. Zawiera się w niej 10 tematycznie uporządkowanych działów. Bogata jest w ilustracje zawierające przykłady, które zdecydowanie ułatwiają zrozumienie opisywanych treści. Jestem niezmiernie szczęśliwa z pojawienia się na naszym rynku wydawniczym tak wartościowej pozycji dla dzisiejszego systemu oświaty, który wymaga wielu zmian, do których „Naucz się nauczania” może się niewątpliwie przyczynić. Według mnie jest to pozycja obowiązkowa dla instruktorów, nauczycieli oraz wykładowców akademickich, a fakultatywna dla każdego z nas, bo przecież tak jak i życie, tak i nauczanie jest nieustannym procesem.

jestem_molem Dejka Daria