W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha
- Autor:
- T. K. V. Desikachar
- Promocja Przejdź
- Wydawnictwo:
- Septem
- Ocena:
- 5.3/6 Opinie: 7
- Stron:
- 272
- Druk:
- oprawa miękka
- Dostępne formaty:
-
PDFePubMobi
Opis książki: W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha
Nie potrafię wyobrazić sobie lepszej książki, którą mógłbym polecić przyjacielowi zaczynającemu ekscytować się jogą, ale onieśmielonemu przez mnogość rozmaitych szkół i ich niejednokrotnie sprzeczne nauczanie. Co więcej, nie przychodzi mi do głowy inny tytuł, który z większym entuzjazmem zaproponowałbym jakiemukolwiek adeptowi jogi chcącemu pogłębić swoją praktykę… Wielki dar Serca jogi nie polega tylko na głębi nauczania Desikachara, ale także na wyrozumiałości, delikatności, praktyczności i rzeczowości, którymi przesiąknięta jest ta książka.Yoga Journal
Serce i kręgosłup jogina
Zanurz się w nauki jednego z największych joginów naszych czasów, Śri Tirumalai Krishnamacharya. Poznaj teorię i praktykę jogi, dzięki którym wzmocnisz umysł i ciało.
To pierwsza książka o jodze prezentująca ścieżkę rozwoju zgodnie z zasadami sprzed wielu wieków. Przedstawia wszystkie aspekty jogi, takie jak asany wraz z kontrpozycjami, świadome oddychanie, medytację i filozofię. Dowiesz się z niej, w jaki sposób można rozwijać własną praktykę, dostosowaną do stanu zdrowia, wieku, zawodu i stylu życia. To nieocenione źródło informacji dotyczących teoretycznej i praktycznej strony jogi oraz lektura obowiązkowa zarówno dla adeptów, jak i opiekujących się nimi przewodników.
W tej książce znajdziesz również: Jogasutry Patańdźalego, przetłumaczone przez Desikachara i opatrzone jego komentarzami. Yoganjalisaram autorstwa Krishnamacharyi, przekazujące sedno jego nauczania i zapewniające tej książce pozycję kamienia milowego w kwestii przekazu dzisiejszemu światu nauczania jogi pochodzącego od dawnych mistrzów.
T.K.V. Desikachar poświęcił swoje życie przekazywaniu wiedzy o jodze ludziom z całego świata. Aktualnie naucza w szkole założonej w Chennai dla uczczenia pamięci Krishnamacharyi. Podróżuje także ze swoimi naukami po całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii oraz Nowej Zelandii. Jest synem Śri Tirumalai Krishnamacharya, który przeżył ponad sto lat i był jednym z największych joginów naszych czasów.
Patroni medialni:
Ebooka przeczytasz na:
-
czytnikach Inkbook, Kindle, Pocketbook, Onyx Boox i innych
-
systemach Windows, MacOS i innych
-
systemach Windows, Android, iOS, HarmonyOS
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących formaty: PDF, EPub, Mobi
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Audiobooka posłuchasz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP3 (pliki spakowane w ZIP)
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Kurs Video zobaczysz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP4 (pliki spakowane w ZIP)
Recenzje książki: W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha (8)
Poniższe recenzje mogły powstać po przekazaniu recenzentowi darmowego egzemplarza poszczególnych utworów bądź innej zachęty do jej napisania np. zapłaty.
-
granice.pl Katarzyna Krzan
Joga stała się w ostatnich dziesięcioleciach tak popularnym zajęciem, że zajmuje równorzędne miejsce wśród różnego typu zajęć na siłowniach i centrach fitness. Przestaliśmy już dawno dostrzegać jej mistyczny tak naprawdę charakter. Joga nie jest jedynie zestawem ćwiczeń, mających polepszać kondycję i wysmuklać sylwetkę (choć tak z pewnością działa), ale przede wszystkim to głęboka filozofia, której nie można pomijać, ograniczając „uprawianie” jogi do wykonywania kolejnych asan.
Śri T. Krishnamacharaya jest ojcem duchowym i biologicznym autora książki W sercu jogi. To kolejna publikacja, ukazująca, czym tak naprawę jest joga. Krishnamacharaya żył ponad sto lat, do końca zachowując wyjątkowo dobrą kondycję, wiedzę o jodze przekazał swojemu synowi, który dzieli się nią teraz ze swoimi czytelnikami. Co prawda samo przeczytanie książki o jodze nie zastąpi ćwiczeń pod czujnym okiem nauczyciela, ale na pewno pomoże zgłębić jej duchowy aspekt.
Joga to jeden z sześciu podstawowych indyjskich systemów filozoficznych. Jednym z jej aspektów jest takie zachowanie, w którym cała nasza uwaga skupia się na tej właśnie aktywności, w którą jesteśmy właśnie zaangażowani. Joga łączy to, co rozdzielone, pozwala połączyć się z bóstwem. Jak zwraca uwagę autor – nie ma znaczenia, z którym – może to być Bóg, Allah czy ktokolwiek inny. Tu otwiera się zatem droga dla wyznawców innych wyznań. Jest to zgodne z „polityką religijną” Hindusów, polegającą na upowszechnianiu swojej filozofii w innych doktrynach religijnych pod powierzchnią niewinnych praktyk.
Jogę można rozpocząć w dowolnym momencie i od dowolnego jej aspektu. Mogą to więc być ćwiczenia fizyczne, ale także studiowanie tekstu Jogasutr, medytacji czy pranajamy, czyli świadomego, ukierunkowanego oddychania. Autor podkreśla, że joga jest dla każdego. Nie trzeba zmieniać swojego życia, obyczajów, nie trzeba na przykład rzucać palenia, by praktykować jogę. Gdy jednak już zaczynamy praktykować jogę, z czasem okazuje się, że zaczyna ona obejmować wszystkie aspekty życia - niezależnie od tego, czy punktem wyjścia są asany, pranajama, medytacja, czy studiowanie Jogasutr. Tak naprawdę bez tych wszystkich elementów nie jest to możliwe, z czasem adept jogi musi podejmować nowe wyzwania, by poszerzać swoją świadomość. Od „niewinnych” ćwiczeń fizycznych prędzej czy później przejdzie do czytania hinduskich tekstów w sanskrycie.
Książka ukazuje podstawy praktyki jogi, a wzbogacona jest fotografiami przedstawiającymi półnagiego, niemłodego już guru, który pokazuje na swoim przykładzie poszczególne pozycje. Niektóre z nich, trzeba przyznać, są dosyć karkołomne i nie wyglądają specjalnie zachęcająco pod względem estetycznym. Może jednak budzić podziw, że osoba w tak słusznym wieku jest w stanie przyjąć niektóre spośród pozycji.
Autor nie pozostaje gołosłownym i po serii zachęcających ćwiczeń fizycznych faktycznie raczy czytelnika zestawem Jogasutr Patańdźalego. Są to niemożliwe do wymówienia fragmenty tekstów wraz z komentarzami w stylu: Jeżeli ktoś obierze odpowiednie środki pozwalające uspokoić umysł i będzie praktykować takie działania, przeciwności nie będą mogły zakorzenić się niezależnie od swojego pochodzenia. Albo: pracchardabaviharabhyam va pranasya. Czyli: jeśli nas spotka coś złego, powinniśmy praktykować przedłużony oddech. To pomoże.
Swoją drogą - ciekawe, jak reagują Hindusi, wyznawcy na przykład Kriszny, gdy czytają książki o tym, by odmawiać różaniec i odprawiać pierwsze piątki miesiąca. To w końcu również zapewnia spokój ducha. -
yoga-mag.pl 3/2013
Książka "W sercu jogi" opisuje nauczanie jednego z najzaczniejszych joginów XX wieku, Sri Tirumalai Krishnamacharyi, który od 12 roku życia zgłębiał sztukę jogi w wymiarze ćwiczeń fizycznych i filozofii wedyjskiej. Głębia jego wiedzy sięga korzeni jogi, które są dla niego zarazem systemem pojmowania świata.
Książka oferuje piękne komentarze do zasad zawartych w Jogasutrach Patandżalego, piękne, ponieważ nie ograniczają się do powierzchownego opisu, ale wchodzą głęboko w istotę rzeczy. Język użyty do opisu jest prosty i przekonujący, bo odwołuje się do naszego doświadczenia, ujawniając możliwe wątpliwości i nieporozumienia. W książce znajdziemy też wiele praktycznych rad jak ćwiczyć jogę, rozpoczynać naukę, trwać w praktyce i pokonywać przeszkody. A także cenne uwagi nt. wykonywania technik oddechowych oraz modyfikacje asan. -
czytamysobie.blogspot.com 92ana, 2013-09-10
Czym tak naprawdę jest joga? To przede wszystkim jeden z podstawowych filozoficznych systemów, określanych mianem "darśany". Słowo to można tłumaczyć jako "wiedzieć", tym samym może oznaczać pogląd, punkt widzenia czy też pewien sposób patrzenia. Żeby zrozumieć znaczenie "darśany" trzeba wyobrazić sobie lustro i zajrzeć w głąb siebie.
Słowo "joga" tłumaczone jest bardzo różnie np. łączyć, jednoczyć, splatać ze sobą nici umysłu. Może być ono rozumiane jako osiągnięcie czegoś, co wydawało się niemożliwe do osiągnięcia. Joga związana jest także z naszymi działaniami. Oznacza pewne zachowanie, kiedy jesteśmy skupieni na określonej aktywności i skupiamy na niej całą naszą uwagę.
Autor nie przekazuje nam jedynie "suchych faktów", regułek które przyswajamy, a kilka dni później zapominamy. Pomaga on odnaleźć nam pewną ścieżkę, zachować równowagę zarówno ciała jak i ducha. Przekazuje nam podstawy praktykowania jogi. Wielokrotnie odwołuje się do założeń, które pojawiały się w " Jogasutrach Patańdźalego", z którymi miałam okazję się zapoznać ( recenzję można przeczytać TUTAJ). Tamta książka mnie nie zachwyciła. Napisana była trudniejszym językiem, niezbyt zrozumiałym dla osób, które wcześniej nie miały z jogą do czynienia. " W sercu jogi.. " wszystkie wątpliwości zostały rozwiane, niedopowiedzenia wyjaśnione. Dzięki autorowi bardziej zagłębiłam się w świat jogi, ta książka zdecydowanie bardziej mnie zainteresowała.
"Pragnienie jest źródłem choroby.
Spełniasz pragnienie, choroba się rozprzestrzenia,
jednakże joga odciąga od karmienia pragnień."
Joga to łączenie dwóch rzeczy. To ruch z jednego punktu do kolejnego, będącego wyższym etapem rozwoju. To działanie z całkowitą, nieprzerywaną uwagą. Co nam daje ćwiczenie ciała i ducha? Jakie zmiany nastąpią? Dlaczego ludzie zwracają się w kierunku jogi? Przede wszystkim pragną czuć lepiej w każdej dziedzinie życia, stawać się codziennie lepszym, działać skuteczniej.
Joga a wiara: By uprawiać jogę wcale nie trzeba przechodzić na hinduizm dlatego, że narodziła się ona w Indiach. Nikt nie oczekuje także od wyznawców hinduizmu, że będą się nią zajmować. Praktykowanie jogi nie jest związane z wiarą. To coś osobistego, rozpoczęcie własnej, indywidualnej drogi. Właśnie w taką podróż wgłąb siebie wyruszamy, kiedy czujemy, że nie zawsze postępujemy dobrze. Nie dostrzegamy w sposób wystarczająco klarowny rzeczy, które otaczają nas i innych. Z punktu widzenia jogi wszystko co nas otacza jest prawdziwe, to nie złudzenie.
Książka porusza wiele ciekawych tematów. Dzięki niej możemy zmienić podejście do otaczającego nas świata a nawet do nas samych. Możemy odmienić nasze życie, całkowicie zmienić punkt widzenia i sposób postrzegania. Czytając, zastanawiamy się po co właściwie istnieje świat. Dowiadujemy się o dziewięciu przeszkodach, które stają na drodze jogi, poznajemy sposoby na ich pokonanie.
Jeśli chcesz sięgnąć po lekką książkę, ta nie będzie odpowiednia. Joga jest trudna do zrozumienia, trzeba krok po kroku, cierpliwie rozważać każdy fragment tekstu. Autor zmusza nas do refleksji nad samym sobą i otaczającym nas światem. "W sercu jogi.." to ciekawa propozycja do czytania. Skomplikowane pojęcia nieco utrudniają przebrnięcie przez kolejne rozdziały.. Niestety te wszystkie słowa to nieodłączna, wręcz podstawowa część jogi. Pomocny okazuje się słowniczek znajdujący się na końcu. Czy polecam tę książkę? Tak, na pewno osobom, które szukają swojej drogi lub potrzebują zmian. -
dlaLejdis.pl Joanna Szczygłowska, 2013-09-04
Joga to nie tylko ćwiczenia wspomagające elastyczność i uśmierzające ból w plecach. Joga wywodzi się z pradawnych nauk hinduskich, opartych o religię i filozofię.
Postronny obserwator może odnieść wrażenie, że osoby współcześnie uprawiające jogę zupełnie nie zdają sobie sprawy z głębi, jaka ukryta jest w ruchu. Każdy układ stopy, oddech i napięcie mięśni wynikają z wieloletnich badań nad ciałem i zgłębianiem jego możliwości. Joga nie jest ćwiczeniem takim samym, jak wizyta na siłowni, lecz poprawia kondycję psychiczną i fizyczną człowieka.
Osoby, które pragną dowiedzieć się ukrytej prawdy o jodze powinny sięgnąć po publikację „ W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha ”. W książce nie odnajdziemy jedynie instrukcji ułożenia ciała czy kontroli oddechu. To prawdziwa opowieść o jodze – jej początkach, znaczeniu, odmianach oraz głębokiej prawdzie ukrytej w asanach. Książka rozpoczyna się od przybliżenia postaci i filozofii działania guru jogi - Śri Tirumalai Krishnamacharya, pokazując najlepiej jak bogate podłoże wiedzy i przekonana idzie za praktyką.
Co ważne dla nas – w książce wciąż przewija się refleksja dotycząca dopasowywania aktywności do konkretnego przypadku. Zajęcia jogi nie powinny przybierać formy stałych, wykonywanych przez całą grupę ćwiczeń. Śri Tirumalai Krishnamacharya był wielkim popularyzatorem jogi leczącej indywidualne przypadki. Asany i sposób ich wykonywania powinny być ściśle dopasowane do wieku, wzrostu, wagi i potrzeb danej osoby, dzięki temu cała rodzina jogina ćwiczyła w zgodzie z własnym ciałem, co nie przeszkadzało jego żonie stać na głowie w celach leczniczych.
Ilustracje i zdjęcia zamieszczone w książce robią duże wrażenie. O ile porozciągane dzieci Krishnamacharya wyglądają imponująco, o tyle poprzekładane ciało niezwykle gibkiego stuletniego jogina każą uwierzyć w zapewnienia o zbawiennych efektach praktyki jogi.
U początkujących adeptów książka „ W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha ” pozwoli na wybranie najlepszych technik i rozpoczęcie pracy nad ciałem z pełnym przekonaniem i bagażem wiedzy. Zaczną oni uczęszczać na jogę w zgodzie z filozofią wielowiekowych przemyśleń. Bardziej zaawansowani jogini dopracować mogą szczegóły działań. Dzięki właściwej kontroli oddechu, medytacji, czy choćby zagłębieniu się w modyfikację asan, mogą oni pełniej korzystać z każdego, zbawiennego ruchu.
Joga wywodzi się z pradawnych nauk hinduskich, opartych o religię i filozofię. Postronny obserwator może odnieść wrażenie, że osoby współcześnie uprawiające jogę zupełnie nie zdają sobie sprawy z głębi, jaka ukryta jest w ruchu. Każdy układ stopy, oddech i napięcie mięśni wynikają z wieloletnich badań nad ciałem i zgłębianiem jego możliwości. Joga nie jest ćwiczeniem takim samym, jak wizyta na siłowni, lecz poprawia kondycję psychiczną i fizyczną człowieka.
Osoby, które pragną dowiedzieć się ukrytej prawdy o jodze powinny sięgnąć po publikację „ W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha ”. W książce nie odnajdziemy jedynie instrukcji ułożenia ciała czy kontroli oddechu. To prawdziwa opowieść o jodze – jej początkach, znaczeniu, odmianach oraz głębokiej prawdzie ukrytej w asanach. Książka rozpoczyna się od przybliżenia postaci i filozofii działania guru jogi - Śri Tirumalai Krishnamacharya, pokazując najlepiej jak bogate podłoże wiedzy i przekonana idzie za praktyką.
Co ważne dla nas – w książce wciąż przewija się refleksja dotycząca dopasowywania aktywności do konkretnego przypadku. Zajęcia jogi nie powinny przybierać formy stałych, wykonywanych przez całą grupę ćwiczeń. Śri Tirumalai Krishnamacharya był wielkim popularyzatorem jogi leczącej indywidualne przypadki. Asany i sposób ich wykonywania powinny być ściśle dopasowane do wieku, wzrostu, wagi i potrzeb danej osoby, dzięki temu cała rodzina jogina ćwiczyła w zgodzie z własnym ciałem, co nie przeszkadzało jego żonie stać na głowie w celach leczniczych.
Ilustracje i zdjęcia zamieszczone w książce robią duże wrażenie. O ile porozciągane dzieci Krishnamacharya wyglądają imponująco, o tyle poprzekładane ciało niezwykle gibkiego stuletniego jogina każą uwierzyć w zapewnienia o zbawiennych efektach praktyki jogi.
U początkujących adeptów książka „ W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha ” pozwoli na wybranie najlepszych technik i rozpoczęcie pracy nad ciałem z pełnym przekonaniem i bagażem wiedzy. Zaczną oni uczęszczać na jogę w zgodzie z filozofią wielowiekowych przemyśleń. Bardziej zaawansowani jogini dopracować mogą szczegóły działań. Dzięki właściwej kontroli oddechu, medytacji, czy choćby zagłębieniu się w modyfikację asan, mogą oni pełniej korzystać z każdego, zbawiennego ruchu. -
21. wiek 2013-10-01
To pierwsza książka o jodze prezentująca ścieżkę rozwoju zgodnie z zasadami sprzed wielu wieków. Przedstawia wszystkie aspekty jogi, takie jak asany wraz z kontrpozycjami, świadome oddychanie, medytację i filozofię. Dowiesz się z niej, w jaki sposób można rozwijać własną praktykę, dostosowaną do stanu zdrowia, wieku, zawodu i stylu życia. To nieocenione źródło informacji dotyczących teoretycznej i praktycznej strony jogi oraz lektura obowiązkowa zarówno dla adeptów, jak i opiekujących się nimi przewodników.
-
POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI .N, 2013-08-03
(...) choć na okładce widnieje zgrabna joginka - adresowana jest to wszystkich zainteresowanych tą formą dochodzenia i podtrzymywania kondycji fizycznej i psychicznej. Poradnik „W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha" T. K.V. Desikachara zachęca do ćwiczeń i pozwala przełamać bariery tym, których onieśmiela mnogość szkół jogi i ich - niejednokrotnie sprzeczne - oferty. Jeden z największych jogi-nów naszych czasów, Śri Tirumalai Krishnamachar prezentuje teorię i praktykę jogi, jej ścieżkę rozwoju zgodną z zasadami sprzed wielu wieków. Przedstawia wszystkie aspekty jogi, takie jak asany wraz z kontrpozycjami, świadome oddychanie, medytację i filozofię. Czerpanie z tego źródła z pewnością przyniesie spodziewane efekty.
-
maciejwielobob.pl Maciej Wielobób, 2013-07-10
Dziś ponownie piszę z poleceniem książkowym, jakoś tuż przed wakacjami pojawił się wysyp ciekawych wydań jogicznych w języku polskim. Tym razem o tym, że Wydawnictwo Septem opublikowało polskie tłumaczenie książki syna Krishnamacharyi - T.K.V. Desikachara pt. W sercu jogi.
Prawdę mówiąc, wiedziałem już od jakiegoś czasu, że ta książka się ukaże po polsku i bardzo mnie ta wiadomość ucieszyła. Gdybym miał komuś polecić 3 najlepsze książki o praktyce asan, to wymieniłbym: Yoga for Body, Breath and Mind A.G. Mohana, Complete Book of Vinyasa Yoga S. Ramaswamiego i… właśnie The Heart of Yoga T.K.V. Desikachara (czyli polskie W sercu jogi).
Dlaczego lubię tę książkę? Po pierwsze za precyzyjny, ale jednocześnie prosty i przyjazny język Desikachara (co ważne, tłumacz sprawił się dobrze). Po drugie znajdą się tu wszystkie zagadnienia, których potrzebuje osoba praktykująca asany: uporządkowanie pojęć jogicznych, wprowadzenie do praktyki asan, zasady wykonywania asan, synchronizowania ruchu z oddechem i budowania sekwencji, wprowadzenie do bandh i do pranajamy. Oprócz tego autor w ksiażce wprowadza też w szerszy kontekst jogi, tłumacząc w przejrzysty sposób podstawowe pojęcia filozofii indyjskiej, jak również proponując swoje tłumaczenie Jogasutr Patańdżalego. Przyznam, że nie jest to moje ulubione tłumaczenie Jogasutr (zdecydowanie wygrywa dla mnie Hariharandanda Aranya w tym względzie), ale jest na pewno ciekawe, nie zawiera błędów merytorycznych jak niektóre inne tłumaczenia, a co ważne – będzie stosunkowo zrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika i spójne ze współczesnym sposobem nauczania jogi. Perełką w tej książce jest tłumaczenie krótkiego poematu Krishnamacharyi pt. Jogańdźalisaram.
Co mi się nie podoba? Do samej książki trudno mieć zastrzeżenia. Mam je natomiast do okładki – brrrrr… myślę, że jakby Desikachar ją zobaczył ,to by się przekręcił – taka stockowo-fitnessowa, pomijając fakt, że u takich nauczycieli jak Desikachar czy A.G. Mohan nie przychodzi się na zajęcia w topie odsłaniającym brzuch. Jest rozwiązanie na okładkę – trzeba ją oprawić, wtedy nie musimy na nią patrzeć. :) Druga rzecz, do której miałbym zastrzeżenie, to tłumaczenie podtytułu. Angielski tytuł to Developing personal practice – O rozwijaniu osobistej praktyki, bardzo ładny, nie wiem czemu tłumacz lub wydawca zrezygnowali z niego. Sam podtytuł ćwiczenia dla ciała i ducha jest błędem z punktu widzenia merytorycznego. Każdy kto studiował filozofię jogi wie, że ducha (puruszy) nie ćwiczymy, możemy co najwyżej ćwiczyć ciało i umysł jako elementy prakriti.
Podsumowując – zarzuty są dosyć mało istotne merytorycznie i nie wpływają na odbiór książki. Treść gorąco polecam, a poza nieszczęsną okładką książka jest wydana bardzo ładnie. -
swiatairi.blogspot.com 2013-07-17
„W sercu jogi” może przyciągać swą prostotą zewnętrzną. Okładka nie zawiera ani za dużo ilustracji ani kolorów, które aż raziłyby po oczach odbiorców. W cichy i stonowany sposób zaprasza do środka bez narzucania się nikomu. Ukazując jednocześnie obrazowo czego można spodziewać się w środku, jakiej tematyki dotyka.
Sama użyta wewnątrz czcionka mogłaby być trochę większa. Wiadomo, wówczas pozycja ta rozszerzyłaby jeszcze swą objętość, ale miałam chwilami wrażenie, że choć troszeczkę powinna być ona większa (czcionka). Plusem tej książki są różne rysunki i ilustracje, bez których nie wyobrażam sobie tej książki oraz w ogóle żadnego opracowania o jodze. Są one wprawdzie czarno – białe ale czytelne.
W tejże pozycji mamy możliwość nie tylko zapoznania się w jakimś stopniu z tematem jogi ale również z życiem Śri T. Krishnamacharyi (ojciec Desikachara i jego nauczyciel) jak również wspomniane zostały tu jakie pozycje mogą być przydatne podczas zgłębiania tematyki jogi (wspomniany Krishnamacharyia według Desikachara cenił między innymi „Jogasutry” Patańdźalego, „Joga Rahasja” Nathamuniego, „Bhagawadgita”), przybliżono tu również sam tekst „Jogasutr” Patańdźalego jak również na samym końcu zamieszczono mały słowniczek różnych określeń i terminów. Jednym z dodatków są też sekwencje ćwiczeń.
Jest to książka dość konkretnie do sprawy podchodząca i to do różnych jej elementów. Można odnaleźć chociażby oddzielne miejsce, oddzielne przedstawione informacje odnoście oddychania a także tego jak rozumiana właściwie bywa joga. Ukazane zostaje tutaj również, że ważne jest to, że:
„Zaczynamy tam, gdzie jesteśmy i takimi, jakimi jesteśmy - a zdarzy się to co ma się zdarzyć”.
W pozycji tej miejscami mamy po prostu opis, sposób narracji typu „zajmijmy się teraz”, w innym zaś miejscu dochodzi nieoczekiwanie do dialogu dwóch osób, „O” i „P”. Pomimo to czytając pozycję dość uważnie nie ma problemów ze zrozumieniem jej przekazu.
„W sercu jogi” jest książką ciekawą. Nie jest cienką, ale dla kogoś kto dopiero zaczyna zapoznawać się ze światem jogi pozwoli poznać go trochę lepiej i głębiej. Może pomoże mu go zrozumieć choć trochę bardziej i przybliżyć jego różnorakie zagadnienia czy związane z praktyką czy z teorią.
Szczegóły książki
- Tytuł oryginału:
- The Heart of Yoga: Developing a Personal Practice
- Tłumaczenie:
- Krzysztof Krzyżanowski
- ISBN Książki drukowanej:
- 978-83-246-5166-5, 9788324651665
- Data wydania książki drukowanej:
- 2013-06-21
- ISBN Ebooka:
- 978-83-246-6353-8, 9788324663538
- Data wydania ebooka:
-
2013-07-02
Data wydania ebooka często jest dniem wprowadzenia tytułu do sprzedaży i może nie być równoznaczna z datą wydania książki papierowej. Dodatkowe informacje możesz znaleźć w darmowym fragmencie. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami sklep@onepress.pl.
- Format:
- 168x237
- Numer z katalogu:
- 13310
- Rozmiar pliku Pdf:
- 17.7MB
- Rozmiar pliku ePub:
- 12.1MB
- Rozmiar pliku Mobi:
- 20.2MB
Spis treści książki
Błogosławieństwo (7)
Przedmowa (9)
Wstęp (11)
Życie i joga Śri T. Krishnamacharyi (13)
CZĘŚĆ I. PRAKTYKA JOGI (33)
1. Joga - idea i znaczenie (35)
2. Podstawy praktyki jogi (39)
3. Zasady wykonywania asan (47)
4. Ostrożne budowanie praktyki jogi (55)
5. Modyfikacje asan (75)
6. Pranajama (85)
7. Bandhy (103)
CZĘŚĆ II. ZROZUMIENIE JOGI (109)
8. Zjawiska, które zaciemniają serce (111)
9. Czyny zostawiają ślady (119)
10. Świat istnieje po to, by być widzianym i odkrywanym (125)
11. Życie w obliczu świata (129)
12. Świat istnieje po to, by dać nam wolność (139)
13. Umysł i jego cechy (153)
14. Dziewięć przeszkód na ścieżce jogi (157)
15. Różne ścieżki jogi (167)
CZĘŚĆ III. JOGASUTRY PATAŃDŹALEGO (175)
CZĘŚĆ IV. JOGAŃDŹALISARAM (245)
Dodatek 1. Teksty źródłowe przytaczane w tej książce (259)
Dodatek 2. Cztery podstawowe sekwencje ćwiczeń (263)
Słownik (268)
Oceny i opinie klientów: W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha T. K. V. Desikachar (7)
Weryfikacja opinii następuję na podstawie historii zamówień na koncie Użytkownika umieszczającego opinię. Użytkownik mógł otrzymać punkty za opublikowanie opinii uprawniające do uzyskania rabatu w ramach Programu Punktowego.
(4)
(1)
(2)
(0)
(0)
(0)
Data dodania: 2021-09-30 Ocena: 6 Opinia potwierdzona zakupem
Maciej,
Data dodania: 2019-03-22 Ocena: 6 Opinia niepotwierdzona zakupem
Data dodania: 2015-07-25 Ocena: 6 Opinia potwierdzona zakupem
Maciej Wielobób,
Data dodania: 2013-07-11 Ocena: 6 Opinia niepotwierdzona zakupem
Sylwia Abramowska,
Data dodania: 2014-01-01 Ocena: 5 Opinia potwierdzona zakupem
Justyna Luzak, Specjalista ds. Marketingu
Data dodania: 2014-09-12 Ocena: 4 Opinia potwierdzona zakupem
Norbert Blandzi, Programista
Data dodania: 2014-04-19 Ocena: 4 Opinia potwierdzona zakupem
więcej opinii