Motywacja w pracy jest jednym z kluczowych czynników wpływających na nasze codzienne działania i podejście do wykonywanych obowiązków. To wewnętrzny ogień, który popycha nas do osiągania celów zawodowych i dążenia do sukcesu. Wpływa też na naszą efektywność, zadowolenie zawodowe i ogólną jakość życia. Co więc robić, kiedy zauważamy, że tracimy chęć do wykonywania naszych codziennych zawodowych obowiązków?

 

Który rodzaj motywacji Tobą kieruje? 

Przyjrzyjmy się więc bliżej rodzajom motywacji. Może przyjmować różne formy i być napędzana przeróżnymi czynnikami. Istnieje wiele rodzajów motywacji, które można podzielić na kilka kategorii, lecz w tym przypadku wyróżnimy dwie podstawowe:


1. Motywacja wewnętrzna: Ta forma motywacji pochodzi głównie z nas samych. Wynika z naszych osobistych celów, wartości i aspiracji. Pracownicy z silną motywacją wewnętrzną wykonują zadania z entuzjazmem, ponieważ pasjonuje ich to, co robią.
2. Motywacja zewnętrzna: To motywacja wynikająca z czynników zewnętrznych, takich jak nagrody finansowe, awanse, pochwały od przełożonych lub presja społeczna. Chociaż te bodźce zewnętrzne mogą czasem pomóc w motywacji, nie są one zwykle trwałe ani satysfakcjonujące w dłuższej perspektywie.

 

Zastanawiałeś się kiedyś, która z nich jest Ci bliższa? A może obie? :)

 

 

Jak rozpoznać spadek motywacji do pracy?

Stan ten u każdego może objawiać się inaczej. W niektórych przypadkach spadek zaangażowania do pracy może zacząć się niewinnie, poprzez krótkie spóźnienia czy wydłużanie przerw, co może w dłuższej perspektywie prowadzić do większych zaniedbań. U innych z kolei, niechęć do pracy może wystąpić nagle i skutkować złożeniem wypowiedzenia. Objawy spadku motywacji do pracy mogą się różnić w zależności od osoby i sytuacji, ale oto kilka powszechnych objawów:

 • Brak zainteresowania obowiązkami zawodowymi: Osoba, która traci motywację do pracy, może wykazywać brak entuzjazmu w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków. Zadania, które kiedyś były interesujące, stają się monotonne i nudne.
 • Spadek produktywności: Spadek motywacji często idzie w parze ze spadkiem produktywności. Osoba może tracić efektywność w wykonywaniu zadań i przeciągać terminy.
 • Zwiększone uczucie zmęczenia: Osoba może odczuwać ogólne zmęczenie i brak energii, nawet jeśli nie pracuje nadmiernie. Wzrost zmęczenia może być wynikiem stresu związanego z pracą.
 • Cynizm i negatywny stosunek do pracy: Osoba z niską motywacją może wykazywać cynizm wobec organizacji, przełożonych, kolegów z pracy lub samej pracy. Może narzekać na sytuację zawodową i traktować ją jako źródło frustracji.
 • Brak zaangażowania: Osoba traci zaangażowanie w projekty i zadania, które kiedyś były dla niej ważne. Może nie przejmować się jakością swojej pracy lub nie widzieć sensu w tym, co robi. Taki spadek motywacji często może objawiać się też brakiem chęci do inwestowania w rozwój zawodowy, uczestnictwo w szkoleniach czy kursach.
 • Wzrost absencji i spóźnień: Osoba z niską motywacją może częściej nie stawiać się do pracy, spóźniać się lub bronić się przed wykonywaniem obowiązków.
 • Zwiększony stres i frustracja: Spadek motywacji może prowadzić do wzrostu stresu i frustracji, które są związane z pracą. Osoba może czuć się przytłoczona obowiązkami lub brakiem perspektyw.
 • Zdrowotne skutki: Spadek motywacji może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne, prowadząc do problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, bóle głowy czy nadciśnienie.

 

Okładka Motywacja pod lupą. Praktyczny poradnik dla szefów. Wydanie 3 rozszerzone

(druk)

41,40 zł 69,00 zł(-40%)

(41.40 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Znajdź swoje DLACZEGO. Droga do poczucia spełnienia i wewnętrznej motywacji

(ebook)

24,95 zł 49,90 zł(-50%)

(22.45 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Skończ to, co zacząłeś. Sztuka samodyscypliny, czyli jak zabrać się do pracy i doprowadzić ją do końca

(druk)

25,74 zł 42,90 zł(-40%)

(25.74 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Jak się zmotywować do pracy?

Kiedy faktycznie nie dostrzegasz sensu w swojej pracy, albo po prostu źle się czujesz w danej organizacji – warto zastanowić się nad zmianą. Może zwyczajnie potrzebujesz nowego środowiska. Jeśli natomiast Twoje zaangażowanie znacząco spadło, lecz nie jesteś gotowy lub zwyczajnie nie chcesz żegnać się z obecną pracą, sięgnij po proste metody, które pomogą Ci wrócić na właściwe tory. Co możesz zrobić?

 • Zdefiniuj cele zawodowe: Jeden z najważniejszych kroków w zmotywowaniu się do pracy to wyznaczenie jasnych i konkretnych celów zawodowych. Określ, co chciałbyś osiągnąć w pracy w krótkim i długim okresie. Cele te powinny być mierzalne i realistyczne.
 • Rozbij prace na etapy: Długoterminowe cele można często odczuwać jako przytłaczające. Aby ułatwić sobie zadanie, podziel swoje cele na mniejsze kroki lub etapy. Osiąganie tych mniejszych sukcesów może dostarczać dodatkowej motywacji.
 • Zwizualizuj swój sukces: Regularnie wyobrażaj sobie, jak osiągnięcie swoich zawodowych celów wpłynie na Twoje życie. Wyobraź sobie, że cieszysz się z awansu, wyższej pensji lub uznania wśród kolegów z pracy. Ta wizualizacja może być silnym motywatorem.
 • Szukaj inspiracji: Czytanie biografii lub historii sukcesu innych osób może dostarczyć inspiracji. Dowiedz się, jak inni radzili sobie z wyzwaniami zawodowymi i osiągali swoje cele. Pomóc w tym, może bogata kolekcja książek Onepress o tej tematyce, w której znajdziesz m.in. Get Smart! Myśl i postępuj jak najbogatsi ludzie, którzy odnoszą największe sukcesy Briana Tracy'ego czy Zmień swój paradygmat, a odmienisz swoje życie Boba Proctora. 
 • Wsparcie społeczne: Porozmawiaj z kolegami z pracy, przełożonymi lub coachem. Dzielenie się swoimi celami i wyzwaniami może pomóc Ci znaleźć wsparcie i perspektywę.

 

Okładka Wspomnienia z Wall Street

(druk)

32,94 zł 54,90 zł(-40%)

(32.94 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Jeszcze jeden krok. Sięgnij po szczęście i sukces

(druk)

29,40 zł 49,00 zł(-40%)

(29.40 zł najniższa cena z 30 dni)

Okładka Przemiana Feniksa. 12 cech ludzi sukcesu, które pomogą Ci się odrodzić i ruszyć do przodu w pracy i życiu prywatnym

(druk)

29,40 zł 49,00 zł(-40%)

(29.40 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Co może pomóc przy poszukiwaniu motywacji?

Skąd wziąć motywację, gdy brakuje jej w pracy? Aby na nowo rozbudzić w sobie chęć do wykonywania zawodowych obowiązków i realizowania się na swoim stanowisku, może wcale nie trzeba szukać daleko! Rozważ dodatkowo te 4 punkty: 
1. Określ źródło problemu: Gdy odczuwasz brak motywacji w pracy, pierwszym krokiem jest zrozumienie przyczyny tego stanu. Może to być spowodowane monotonią, nadmiarem obowiązków, brakiem perspektyw rozwoju, konfliktami w zespole lub innymi czynnikami.
2. Przerwa i odpoczynek: Czasem potrzebujesz przerwy od pracy, aby zregenerować energię i odzyskać motywację. Warto planować regularne przerwy w ciągu dnia i wykorzystywać urlop, aby oderwać się od obowiązków zawodowych.
3. Nowe wyzwania: Jeśli obecna praca stała się monotonna lub nieciekawa, poszukaj nowych wyzwań wewnątrz firmy lub na zewnątrz. Może to obejmować uczestnictwo w ciekawych projektach, naukę nowych umiejętności lub nawet rozważenie zmiany ścieżki zawodowej.
4. Samorozwój: Inwestowanie w swój rozwój zawodowy może być nie tylko korzystny dla Twojej kariery, ale także motywujący. Weź udział w kursach, szkoleniach lub studiach, które pomogą Ci zdobyć nowe umiejętności i wiedzę.

 

Motywacja w pracy jest kluczowym czynnikiem wpływającym na naszą efektywność, satysfakcję zawodową i osiągane sukcesy. Choć zdarzają się dni, gdy brakuje nam motywacji, istnieją skuteczne sposoby, aby ją odzyskać. Wyznaczanie celów, rozbijanie ich na etapy, określenie źródła problemu oraz inwestowanie w rozwój osobisty to tylko kilka pomysłów, które mogą pomóc Ci, zmotywować się do pracy. Pamiętaj, że motywacja to klucz do osiągnięcia sukcesów zawodowych i osobistych, a dbanie o nią warto traktować jako priorytet.