Dla wielu z nas giełda kojarzy się przede wszystkim z ryzykiem, wahaniami kursów i równie zmiennymi emocjami. W popularnej świadomości stanowi teren dla odważnych, którzy podejmują to wyzwanie, w nadziei na zyski. To jednak tylko cześć prawdy. Na giełdzie obok akcji znajdziemy, chociażby obligacje skarbowe i zbudowane na podstawie portfela obligacji certyfikaty inwestycyjne czy instrumenty ETF. Uważane za instrument w praktyce wolny od ryzyka, obligacje skarbowe z zasady oferują stopy zwrotu wyższe niż lokaty bankowe - z wyłączeniem lokat traktowanych jako promocja dla nowych klientów.

 

W co inwestują Polacy?

Niskie oprocentowanie lokat bankowych to stała bolączka dla wielu Polaków. Nic dziwnego. Gospodarstwa domowe w Polsce mają ok. 1,8 bln zł oszczędności, z czego zdecydowana większość przechowywana jest na rachunkach bankowych (1,09 bln zł), w dodatku ok. 350 mld zł to po prostu (nieoprocentowana) gotówka. Jedynie niewielką część stanowią papiery wartościowe - akcje i obligacje notowane na warszawskiej giełdzie to „jedynie” 170 mld zł. 

Skoro tak wiele środków pochodzący od gospodarstw domowych trafia do banków,  powstaje pytanie:

 

Co robią banki z deponowanymi przez nas środkami?

Obok udzielanych kredytów i pożyczek, za cześć z tych pieniędzy kupują właśnie obligacje. W lipcu 2023 roku wartość portfela samych obligacji skarbowych i gwarantowanych przez SP będących w posiadaniu banków przekroczyła 478 mld zł. Różnica pomiędzy rentownością obligacji a oprocentowaniem lokat stanowi jedno ze źródeł zysku sektora bankowego. To także cena, jaką płacimy za nieznajomość ABC inwestowania na giełdzie.

 

Giełda. Poznaj podstawy i zacznij inwestować w papiery wartościowe Autor: Krzysztof Kochan

 

Poznajmy giełdę od podstaw

Najważniejsza jest edukacja i cierpliwość. Edukacja, ponieważ samodzielne podejmowanie decyzji inwestycyjnych wymaga odpowiedniego przygotowania i informacji. To właśnie dlatego tak często wybieramy „łatwiejszą” opcję -  lokatę w banku. Cierpliwość, ponieważ ewentualne zyski z bardziej bezpiecznych instrumentów - takich, jak obligacje - pojawiają się z czasem.

 

Okładka Giełda. Poznaj podstawy i zacznij inwestować w papiery wartościowe

(druk)

53,40 zł 89,00 zł(-40%)

(56.96 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Znacznej samokontroli wymaga też powstrzymanie się przed rzuceniem się w wir giełdowych inwestycji, zanim nie nabierzemy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia - a te przychodzą stopniowo, bo nikt nie rodzi się inwestorem. Warto podjąć ten wysiłek, nagrodą mogą być nie tylko wyniki finansowe, ale także nowe doświadczenia a czasem też pasja na całe życie. 

(Źrodła: Raport o stabilności systemu finansowego, grudzień 2023 r., NBP., Raport Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2022 r., 2023, NBP.)