Rozpoczynając swoją przygodę z tradingiem, w pierwszej kolejności zapoznaj się z podstawowymi prawami rynku. Pamietaj, że trading nie należy do prostych zajęć. Wymaga bowiem znajomości produktów, którymi operujesz. Trading to ryzykowna praktyka, która może prowadzić do nieograniczonych zysków, ale też znacznych strat  - jeśli nie jesteś odpowiednio przygotowany. 

 

Strategia handlowa jest kluczem do sukcesu w szeroko pojętym inwestowaniu. Takie słowa z pewnością otwierają niejedną książkę o tradingu. W tym krótkim wpisie chciałabym opowiedzieć o kilku kluczowych aspektach budowania systemu handlowego, który będzie dopasowany do jego twórcy i użytkownika.

 

Trading, Startegia popytu i podaży Natalia Bojko

 

Trading, jak każda praca (lub hobby), którą wykonujemy zarobkowo, nie lubi przypadkowości. Handel na giełdzie opiera się na prawdopodobieństwie, które dzięki przewadze uzyskanej z analizy daje nieograniczone możliwości zarobkowe. By móc je utrzymać w perspektywie dłuższej niż tydzień, należy zadbać o ich powtarzalność. Jedynie przestrzeganie planu handlowego daje szansę na uzyskanie spójności. Chciałabym jednak w tym miejscu nie tyle zająć się planem i jego elementami (o szczegółowych składnikach piszę w swojej książce Strategia popytu i podaży w tradingu. Wprowadzenie do smart money concept), ile zwrócić Twoją uwagę na coś, co może przeoczyć początkujący – ale też doświadczony – handlowiec, czyli na komfort.

 

Komfortowy trading

Komfortowy trading to taki, który nie jest nachalny. W handlu na rynkach finansowych nie chodzi o to, by zadręczać się wykresami na dziesięciu ekranach i analizować je od świtu do nocy. Obserwowanie i nadzorowanie otwartej pozycji przez cały dzień czy budzenie się ileś razy w nocy, by sprawdzić, „jak tam idzie”, to nie jest szczyt komfortu. Najbardziej frustrujący przy tak kolosalnym poświęceniu czasu na obserwację i nadzór może się okazać brak efektów.

Za pomocą poniższych punktów, zrób krótki przegląd swojej strategii lub, jeśli jesteś na etapie jej budowania, użyj ich do sprawdzenia własnego planu.

 

Kiedy masz czas na analizę rynku?

Jeżeli pracujesz zawodowo i zwykle masz ograniczony czas na analizę, dopasuj analizowany interwał do swoich możliwości. Niskie interwały (M1, M5, M15) wymagają bieżącej analizy w stylu intraday. Jeśli masz do dyspozycji około 20 minut dziennie, warto przeskoczyć na wyższy TF, który wymaga mniej zaangażowania.

 

Okładka Strategia popytu i podaży w tradingu. Wprowadzenie do smart money concept

(druk)

44,85 zł 69,00 zł(-35%)

(44.16 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Komfortowa wielkość pozycji

Wielu traderów, ustalając swój profil akceptowalnego ryzyka, opiera go na uniwersalnych założeniach. Jestem zdania, że ryzyko na pojedynczą pozycję powinno wynosić dokładnie tyle, by móc ją zostawić na kilka dni bez konieczności sprawdzania jej wyniku finansowego. W tym miejscu najłatwiej jest odpowiedzieć sobie na proste pytanie: jaki wolumen pozycji pozwoli mi spokojnie zająć się czymś innym? Jaka wielkość pozycji w momencie zamknięcia jej na stop lossie nie wywoła we mnie emocjonalnej reakcji? Komfortowa pozycja to taka, która nie wymaga emocjonalnego zaangażowania.

 

Nie ryzykuj zyskami

Wyrobienie pierwszych zysków na koncie często prowadzi u traderów do błędnego przeświadczenia, że mogą ryzykować więcej, bo mają więcej kapitału, z którym mogliby działać. Zadbaj, by w Twoim planie handlowym ryzyko opierało się na saldzie początkowym, a jego zwiększenie o zyski następowało wyłącznie po ich podziale.

 

 

Budowanie strategii handlowej to kluczowy krok dla każdego, kto chce zaangażować się w trading. Pamiętaj jednak, aby skonstruować go tak, by był dopasowany do Twoich możliwości. Pomyśl o tym, ile czasu możesz poświęcić na analizę i w jakie działania będziesz w stanie się zaangażować. Generując swoje pierwsze zyski, miej na uwadze swoje saldo początkowe, by nie wpaść w półapkę większości traderów. Po więcej wskazówek zapraszam Cię do lektury mojej książki Strategia popytu i podaży w tradingu. Wprowadzenie do smart money concept