Codziennie wykonujemy setki czynności oraz podejmujemy setki mniejszych lub większych decyzji. Każda z nich to dla naszego mózgu duże energetyczne wyzwanie. Waga naszego mózgu to około 2% wagi całego ciała, ale zużycie energii, to już ponad 20%!  Szokujące, nie uważacie? Właśnie dlatego nasz umysł szuka sposobów, aby ten wysiłek energetyczny ograniczyć. Jednym z nich jest tworzenie nawyków, czyli powtarzalnych czynności, które wykonujemy automatycznie, bez zbędnego myślenia. 

 

Czym są nawyki?

Pamiętasz swoją pierwszą jazdę samochodem? Z pewnością musiałeś być wtedy maksymalnie skupiony. Jazda samochodem nie jest prosta – 3 pedały, lusterka, kierownica, znaki drogowe, inni uczestnicy ruchy. Ogarnięcie tego było naprawdę ciężkie. A teraz? Zapewne robisz to zupełnie nieświadomie i jeszcze jesteś w stanie z nudów słuchać podczas jazdy radia, audiobooków lub podcastów. Dlaczego tak się dzieje? Jazda samochodem stała się nawykiem, czyli powtarzalną czynnością, którą robisz podświadomie i która nie zużywa zbyt dużo Twojej cennej energii. Podobnie jest z innymi czynnościami. Wstawanie rano, robienie śniadania, droga do pracy, wykonywanie kolejnych zadań w pracy, itd. Bardzo duża część Twojej codzienności to nawyki. Nawyki w życiu człowieka mogą kształtować się samoczynnie, ale możemy je też wdrażać świadomie, co jest świetną wiadomością! Co ważniejsze – dotyczy to niemal każdej sfery życia, także finansów. 

 

 

Jakie nawyki finansowe możesz wdrożyć, by być bogatszym?

Poznaj  5 nawyków finansowych, których wprowadzenie w życie pomoże Ci  stać się bogatszym i szczęśliwszym człowiekiem:

 

1. Wyznacz swoje finansowe cele i regularnie monitoruj ich realizacje. 

Jeżeli chcesz poprawić sytuację własnych finansów, pierwszym krokiem jest ustawienie sobie konkretnych, mierzalnych i określonych w czasie celów, a następnie regularne (na przykład comiesięczne) mierzenie ich realizacji. Może być to na przykład redukcja długów, zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa, wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub uzbieranie wkładu własnego na mieszkanie.

 

2. Nie trzymaj więcej niż kilka tysięcy złotych na koncie służącym do bieżących wydatków. 

Przy obecnej inflacji trzymanie jakiejkolwiek gotówki na rachunku bieżącym to pewna strata. Każdy z nas powinien wyrobić sobie na nawyk przelewania na konto oszczędnościowe wszystkich środków, których nie potrzebujemy na bieżące wydatki. Nie pozwól, aby Twoje ciężko zarobione pieniądze leżały bezczynnie, gdy bez problemu znajdziesz konta oszczędnościowe wypłacające 7-8% w skali roku!

 

3. Najpierw zapłać sobie. 

Czyli jedna z najważniejszych zasad dobrego inwestora. Od razu po otrzymaniu wypłaty, jeszcze zanim zaczniesz opłacać rachunki i robić zakupy, przelej ustaloną część środków na konto oszczędnościowe, lokatę lub konto maklerskie. Zostawienie tego na koniec miesiąca może spowodować, że na Twoim koncie nic już nie zostanie. 

 

4. Nie przepłacaj. 

Zanim kupisz coś o większej wartości, porównaj ceny i  sprawdź, czy nie da się tego kupić taniej. Moją ulubioną grę planszową Terraformacja Marsa na Allegro znalazłem u różnych z sprzedawców odpowiednio za 310 i 125 złotych (identyczną!). Kemping, który w ubiegłym roku zamawiałem na rodzinny wyjazd do Włoch na stronie internetowej Booking.com kosztował 3 000 złotych, a w aplikacji już tylko 2 400 złotych (ten sam!).

 

5. Zadbaj o regularną edukację finansową. Czytaj książki lub blogi finansowe. Zapisz się do newsletterów, subskrybuj finansowe podcasty lub kanały na YouTube. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoją wiedzę oraz wyniki inwestycyjne, ale również łatwiej będzie Ci utrzymać motywację do dbania o swoje pieniądze.

 

Gdzie znajdziesz więcej o przyzwyczajeniach finansowych?

Chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak dbać o własne finanse? Zapraszam do zakupu książki Finansowa podróż oraz na mojego bloga www.finansowapodroz.eu.
A może chciałbyś w końcu zacząć wdrażać pozytywne nawyki? Jeśli tak, to sięgnij po książkę Atomowe nawyki Jamesa Cleara! 

 

 

Okładka Finansowa Podróż. Wyrusz w drogę do spokoju, szczęścia i wolności osobistej

(druk)

 

 

 

 

Okładka Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty

(ebook)