ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Robert Zawada - ebooki

Lista Kafelki

Wszystkie
Data wydania

Robert Zawada (ur. 29 stycznia 1967r. w Świdniku) - kapitan rezerwy, pilot Wojska Polskiego, sejmowy ekspert lotniczy.

Do ukończenia szkoły podstawowej wychowywał się w Świdniku - polskiej kolebce lotnictwa śmigłowcowego.

Jako szkołę średnią wybrał Liceum Lotnicze w Dęblinie, w którym to mieście spędził kolejne osiem lat, kończąc Liceum Lotnicze w roku 1986 oraz Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą na kierunku „pilot śmigłowca” w roku 1990. W tym czasie latał na szybowcach, samolotach Zlin-42, PZL-110, TS 11 "Iskra", śmigłowcach Mi-2, Mi-8, Mi-17. Po promocji trafił do lotnictwa Marynarki Wojennej, gdzie spędził 16 lat.

Początkowo wykonywał loty na śmigłowcach ratownictwa morskiego Mi-14PS, biorąc udział w wielu akcjach ratowniczych nad Bałtykiem oraz w międzynarodowych ćwiczeniach ratowniczych w całej Europie. W 1995 r. przeszkolił się na śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ.

W roku 2000 Marynarka Wojenna RP otrzymała w darze od Amerykanów 2 fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. Fregaty miały być wyposażone w wielozdaniowe śmigłowce pokładowe "SH-2G" "Superseasprite". Dowodzenie kluczem tych śmigłowców, jak i całym Lotnictwem pokładowym MW powierzono kpt. Zawadzie.

W roku 2003 brał udział w szkoleniu lotniczym w "Kaman Corporation" w USA, Bloomfield, Connecticut, gdzie wyszkolił się do poziomu instruktora oraz oblatywacza.Po powrocie do kraju brał udział w wielu rejsach na pokładzie fregat, między innymi w Zespole Sił Stałego Reagowania NATO (SNMG1) jako dowódca Grupy Lotniczej.Wielokrotnie prezentował możliwości śmigłowców MW na różnego rodzaju pokazach w kraju i za granicą.

Jako przedstawiciel Dowództwa Marynarki Wojennej RP brał udział w obradach grup roboczych lotnictwa pokładowego, jak i samolotów patrolowych w kwaterze głównej NATO w Brukseli oraz różnego rodzaju konferencjach, między innymi w konferencji logistycznej dotyczącej doposażenia śmigłowców SH-2G "Program Management Review" USA Jacksonville na Florydzie.

We wrześniu 2006 odbył swój pożegnalny lot w lotnictwie wojskowym i odszedł na wcześniejszą emeryturę.

W 2007 r. podjął pracę w Lufthansa Systems Poland, gdzie pracuje do dziś.

Od 2009 roku jest sejmowym ekspertem lotniczym. Komentuje na bieżąco w mediach wydarzenia związane z lotnictwem i szkoleniem pilotów.

więcej »

Tytuły autora: Robert Zawada dostępne w księgarni Onepress