Księgarnia Onepress - literatura biznesowa, książki klasy business

ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Elizabeth Gilbert - ebooki

Lista Kafelki

Data wydania
Elizabeth Gilbert urodziła się mieście Waterbury, w stanie Connecticut i dorastała na małej farmie bożonarodzeniowych drzewek. Uczęszczała na Uniwersytet w Nowym Yorku, gdzie za dnia studiowała nauki polityczne, a nocą tworzyła krótkie opowieści. Po studiach kilka lat spędziła podróżując po Stanach Zjednoczonych. Pracując w barach, tanich restauracjach i na ranczach, zdobywała doświadczenie, które później miała wykorzystać w swoich powieściach.

Jej przygody ostatecznie stanowiły podstawę pierwszej książki – krótkiego zbioru opowiadań pod tytułem Imiona Kwiatów i Dziewcząt (Pilgrims), który został finalistą w konkursie PEN/Hemingway. Annie Proulx nazwała ją „młodą pisarką z płonącym talentem”.
Podczas tych wczesnych lat spędzonych w Nowym Yorku Elizabeth Gilbert pracowała również jako dziennikarka dla takich gazet jak Spin, GQ, czy New York Time Magazine. Trzy razy była finalistką konkursu The National Magazine Award. Artukuł, który napisała dla GQ dotyczący jej barmańskich doświadczeń stał się bazą dla filmu Wygrane Marzenia (Coyote Ugly).

W 2000 roku Elizabeth opublikowała swoją pierwszą powieść Ludzie z Wysp (Stern Men), która opisywała historię brutalnych wojen terytorialnych, z kolei w 2002 roku pojawiła się książka Ostatni taki Amerykanin (The Last American Man) – prawdziwa historia współczesnego drwala, która była jej pierwszą powieścią opartą na faktach.

Jednak najbardziej znaną książką pisarki jest Jedz, módl się, kochaj (Eat, pray, love) będąca jej osobistą kroniką z podróży po świecie, którą odbyła po trudnym rozwodzie. Powieść stała się międzynarodowym bestsellerem i otrzymała pełne uznania recenzje. Została przetłumaczona na ponad 30 języków i sprzedana w około 10 milionach egzemplarzy na całym świecie. Książka doczekała się ekranizacji, a główną rolę zagrała Julia Roberts. Powieść była tak popularna, że Time Magazine nazwał jej autorkę jedną ze stu najbardziej wpływowych ludzi świata.

W 2010 roku Elizabeth opublikowała kontynuację Jedz, Módl się Kochaj, zatytułowaną I że Cię nie opuszczę… Czyli love story (Committed), która ukazuje jej ambiwalentne uczucia wobec instytucji małżeństwa. Książka błyskawicznie stała się numerem jeden wśród bestsellerów New York Times’a.

Jej najnowsze dzieło, czyli Botanika Duszy ( Signature of all things) opublikowane jesienią 2013 roku opowiada rozległa historię XIX – wiecznych odkryć botanicznych. O Magazine nazwał ją „powieścią życia”, a Wall Street Journal „najbardziej ambitną pracą w jej dwudziestoletniej karierze”.

Elizabeth Gilbert mieszka w małym miasteczku Frenchtown, w New Jersey, gdzie razem z mężem (bardziej znanym jako brazylijski facet z Jedz, módl się, kochaj) prowadzą duży sklep z artykułami importowanymi z całego świata, o nazwie Two Buttons. 
więcej »

Tytuły autora: Elizabeth Gilbert dostępne w księgarni Onepress