Księgarnia Onepress - literatura biznesowa, książki klasy business

ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Czy Ty także boisz się występować publicznie?

TOP tytuł w super cenie » 50% taniej

Ćwiczenia jogi, medytacja, ćwiczenia fizyczne oraz słuchanie muzyki - to moje ulubione sposoby na walkę ze stresem, mówi Janet E. Esposito, autorka książki Nigdy więcej tremy. Jak przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi w wywiadzie, jakiego udzieliła księgarni Onepress.pl:


Onepress: Co skłoniło Panią do napisania książki o przezwyciężaniu strachu towarzyszącego występom publicznym?


Janet E. Esposito: Zainspirowały mnie warsztaty, które prowadzę z klientami. Wielokrotnie miałam okazję przekonać się, że proponowane przeze mnie sposoby na radzenie sobie z trema działają! Po kilkuletnim prowadzeniu warsztatów i coachowaniu moich klientów, zdecydowałam, że najwyższy czas na napisanie książki -- za jej pośrednictwem będę mogła pomóc wielu ludziom.


Czy zna Pani paraliżującą tremę także z autopsji??


Kilkakrotnie w czasie studiów i na początku pracy zawodowej dopadł mnie paraliżujący strach. Dotyczyło to sytuacji, gdy miałam wygłosić mowę, lub przeprowadzić publiczną prezentację. Za wszelką cenę starałam się unikać stresogennych sytuacji, przez co wiele możliwości zawodowego rozwoju przeszło mi koło nosa. Początkowo myślałam, że mój strach przed występowaniem publicznym jest niespotykany, że jest coś ze mną nie tak, ale w trakcie praktyki terapeutycznej przekonałam się, że problem dotyczy wielu ludzi. Udało mi się zwalczyć własny strach, i wtedy zdecydowałam, że nadszedł czas, by podzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Co chciałaby Pani przekazać ludziom, którzy zmagają się z paraliżującą tremą??


Po pierwsze trzeba zaakceptować to, iż stoimy przed wyzwaniem i zdecydować, że chcemy je podjąć, zamiast uciekać lub próbować z nim walczyć. Następnie należy skupić się na nauce – dowiedzieć się jak najwięcej na temat metod zarządzania strachem i redukowania go. Ludzie, których paraliżuje trema mają wrażenie, że sprawy idą gorzej, niż jest w rzeczywistości, ponieważ nadmiernie poddają się negatywnym emocjom. Powinni się zatrzymać w tym momencie, wziąć głęboki oddech i cofnąć od reakcji emocjonalnej do jej przyczyny, czyli strachu, i zamiast poddawać się emocjom, muszą świadomie ćwiczyć metody pozwalające reagować na stres w sposób, który pozwoli osiągnąć emocjonalną równowagę w obliczu sytuacji stresogennej.

Jakie jest Pani ulubione ćwiczenie relaksacyjne, które pozwala zredukować stres??


Wzięcie kilku głębokich oddechów to świetny sposób na rozładowanie stresu i uspokojenie systemu nerwowego. Pomaga także użycie wyobraźni – myślenie o relaksujących sytuacjach, oraz o tym, że branie głębokich oddechów przynosi ulgę. Dobrze mieć świadomość napięcia mięśniowego, jakie powoduje stres i starać się pozbyć tego napięcia. Moje ulubione praktyki pozwalające redukować stres obejmują: ćwiczenia jogi, medytację, ćwiczenia fizyczne oraz słuchanie muzyki.

Pani książka wyróżnia się na tle innych pozycji traktujących o sposobach na likwidację tremy – zawiera płytę CD. Dlaczego zdecydowała się Pani na taki dodatek??


Zdecydowałam się na uzupełnienie treści książki płytą z ćwiczeniami, ponieważ w czasie mojej osobistej walki z paraliżującym strachem, właśnie słuchanie odpowiednich treści na płytach przynosiło najlepsze efekty. Świadoma jestem więc wartości nagrania na płycie, która może stanowić świetne uzupełnienie treści, jaki zawiera książka. Poza tym, uczestnicy moich warsztatów także odnieśli się z entuzjazmem do pomysłu, by część ćwiczeń przenieść na płytę, z której mogliby korzystać w domu. Pod wpływem doświadczeń własnych i poparcia, jakie otrzymałam od klientów, zdecydowałam się nagrać i udostępnić na płycie wybór ćwiczeń relaksacyjnych, medytacyjnych, ćwiczenia wyobraźni, generowania pozytywnych wizualizacji, afirmacji i ćwiczeń pozwalających uświadomić sobie, na co należy zwrócić uwagę podczas ćwiczeń nad wychodzeniem z tremy.

Właśnie napisała Pani kolejną książkę, czy można uchylić rąbka tajemnicy??


Moja nowa książka, pt. Getting Over Stage Fright: A New Approach to Resolving Your Fear of Public Speaking and Performing, podejmuje temat w miejscu, w którym zostawiłam czytelnika poprzedniej książki i wzbogacona jest o doświadczenia, jakie nabyłam od ukazania się poprzedniej publikacji. Getting Over…prezentuje holistyczne podejście do zagadnienia stresu, szeroko ujmuje temat metod i praktyk pomocnych w budowaniu psychicznych, mentalnych i duchowych podstaw do radzenia sobie z problemem stresu i strachu przed wystąpieniami publicznymi. Zainteresowanych moja nową książką i samym tematem zwalczania stresu zapraszam na stronę:

www.performanceanxiety.com