Księgarnia Onepress - literatura biznesowa, książki klasy business

ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Helion News -- luty 2005

TOP tytuł w super cenie » 50% taniej

Helion S.A. w 2004 roku

 • 740 tys. sprzedanych książek

 • 19,24 mln zł przychodu

 • 111% wykonania założonego planu

Gliwicka spółka Helion - największe w Polsce wydawnictwo działające na rynku literatury informatycznej - w roku 2004 zwiększyło swoje przychody o 14%. Helion w 2004 roku osiągnął rekordowe przychody w wysokości 19,24 mln zł, realizując ponad 111% założonego z początkiem roku planu sprzedaży.

Nakład książek sprzedanych przez Helion osiągnął w ubiegłym roku poziom 740 tys. egzemplarzy. W odniesieniu do roku 2003 nakład książek zwiększył się o 8%. Czytelnicy wydawnictwa od początku jego działalności kupili już ponad 3,4 mln egzemplarzy jego publikacji.

W 2004 roku Helion wprowadził na rynek 317 nowości wydawniczych. W większości były to książki informatyczne, które stanowiły prawie 86% wprowadzonych na rynek tytułów. W 2004 roku Helion wydał także 44 poradniki biznesowe, publikowane w imprincie Onepress.
 
Helion średnio wprowadza na rynek ok. 6 książek każdego tygodnia. Co trzecia publikacja została napisana przez polskiego autora. Od początku działalności Helion wydał ponad 1500 tytułów, a plany wydawnicze na rok 2005 zakładają publikację kolejnych 400 książek. Na koniec 2004 roku oferta wydawnictwa sięgała 1000 tytułów.
Aktywność wydawnicza to efekt przyjętej strategii produktowej Helionu, która zakłada, że wydawca książek informatycznych, by utrzymać dynamikę, a zarazem zaspokoić potrzeby klientów, musi dorównywać kroku międzynarodowym przedsiębiorstwom branży IT - najbardziej dynamicznie zmieniającej się branży na świecie.

Wśród najlepiej sprzedających się tytułów w roku 2004 znalazły się:
 1. Sztuka wojny - 21 tys. egz.
 2. BIOS. Leksykon kieszonkowy - 7,5 tys. egz.
 3. ABC komputera. Wydanie IV - 6 tys. egz.
 4. Windows XP PL. Kurs - 5,5 tys. egz.
 5. ABC Sam składam komputer - 5,5 tys. egz.
 6. PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Wydanie drugie. Vademecum profesjonalisty - 5 tys. egz.
 7. BIOS. Przewodnik - 5 tys. egz.
 8. Nero 6. Nagrywanie płyt CD i DVD. Ćwiczenia praktyczne - 5 tys. egz.
 9. Handlowanie to gra - 5 tys. egz.

Księgarnie internetowe helion.pl i onepress.pl

Również dla księgarń internetowych Helionu ubiegły rok był rekordowy. Za pośrednictwem tego kanału Helion sprzedał książki o wartości 4,16 mln zł (18-procentowy wzrost w stosunku do roku 2003). W 2004 roku księgarnie online zrealizowały blisko 55 000 indywidualnych zamówień.
 
Księgarnie helion.pl i onepress.pl są więc dla wydawnictwa nie tylko bardzo ważnym kanałem promocyjnym, ale również kanałem dystrybucji generującym 22% obrotów firmy.

W tym roku księgarnia internetowa będzie aktywnie wspierać sprzedaż prowadzoną na rynku tradycyjnym. Przez cały rok prowadzony będzie marketing bezpośredni. Poprzez "newslettery", a także mailingi elektroniczne informujące o nowościach wydawniczych oraz o organizowanych promocjach, Helion będzie zachęcać do zakupu swoich książek setki tysięcy użytkowników komputerów. Tylko w zeszłym roku strony wydawnictwa odwiedziło 3,6 mln osób.
 
Grzegorz Schwarz
Dyrektor ds. marketingu
 

Szanowni Państwo

Ubiegły rok był dla Helionu rokiem bardzo pomyślnym. Sukces jaki odnieśliśmy jest w znacznym stopniu Państwa zasługą. Chciałbym w imieniu całego działu han-dlowego oraz własnym serdecznie podziękować za kolejny rok owocnej współpracy, życząc jednocześnie, aby rok obecny był jeszcze lepszy.

Adam Blaska
Dyrektor handlowy

 

BusinessWeek z kolekcją książek

Dwutygodnik BusinessWeek rozpoczął 6 stycznia wydawanie kolekcji książek. Raz w miesiącu do gazety dołączana będzie książka skierowana do menadżerów, poszerzająca treści poruszane na łamach pisma. Pierwszy tytuł, "Panowanie nad stresem", wydany 6 stycznia, pomoże czytelnikom radzić sobie ze stresem w pracy. Kolekcja powstaje we współpracy z kilkoma wydawnictwami książkowymi. Pierwsze dwie pozycje to wynik kooperacji AWR Wprost i wydawnictwa Helion. Następna pozycja z kolekcji, "Efektywny dobór pracowników do firmy", ukaże się 2 lutego.

źródło: BusinessWeek

Gazeta Wyborcza dodrukuje encyklopedię


Pierwszy nakład, wynoszący 700 tysięcy egzemplarzy, Gazety Wyborczej z bezpłatnym, pierwszym tomem encyklopedii sprzedał się w całości. Jest to drugi taki przypadek w historii istnienia dziennika. Agora, wydawca gazety, postanowiła dodrukować pierwszy tom, który niestety będzie już dystrybuowany odpłatnie. Cena będzie taka sama jak kolejnych 19tomów, czyli 37 zł za sztukę. Kolejne tomy będzie można nabyć wraz z Gazetą Wyborczą w każdą środę. Wydawca zapowiedział, że nakład encyklopedii będzie stanowił 50 — 70% środowego wydania gazety.

źródło: WM

Akcja książkowa Dziennika Bałtyckiego


Mimo iżdziałania związane z dołączaniem książek do czasopism są niezwykle kosztowne, coraz więcej wydawców prasy decyduje się na tę formę promocji. Akcje książkowe stają się pomału istotnym elementem konkurencji na rynku. Gazeta Wyborcza rozpoczęła już współpracę z Wydawnictwem Naukowym PWN.W jej ślady poszedł najwyraźniejDziennik Bałtycki. Dziś wraz z gazetą ukazała się pierwsza książka z serii "Najpiękniejsze książki dzieciństwa", pt. "Tajemniczy ogród". Kolejne tytuły będą się ukazywać w każdy wtorek. Łącznie w całej serii znajdzie się 11 książek, których wydawcą jest Zielona Sowa — poinformował Wirtualnego Wydawcę Bogusław Kaczmarek z Dziennika Bałtyckiego. Książki będą dostępne w cenie 3,50 zł plus cena gazety.

autor: Ł.D.
źródło: Dziennik Bałtycki

Paszporty Polityki 2004

Paszporty Polityki przyznawane są co roku dla ludzi najbardziej zasłużonych w dziedzinie kultury i sztuki. W tym roku odbyła się 12. edycja plebiscytu. W kategorii literackiej zwyciężył Sławomir Shuty, pisarz i performer, autor powieści "Zwał". Oprócz prestiżowego wyróżnienia każdy z laureatów otrzymał 10 tysięcy złotych. Przypominamy, że w zeszłym roku Paszport otrzymał Wojciech Kuczok, który później stał się laureatem Literackiej Nagrody NIKE.

źródło: Onet

Świat Książki - następne księgarnie

Po Warszawie i Sosnowcu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Świat Książki otwiera następnąksięgarnię.Od pierwszego lutego br. księgarnia klubowa będzie także w Bielsku-Białej. Ma onafunkcjonować zgodnie ze zmienioną formułą, podobnie jak istniejące już w Warszawie i Sosnowcu. Od ubiegłego roku księgarnie teobok pozycji klubowych mają w swojej ofercie także bestselleroweksiążki innych wydawców. Nie trzeba być "klubowiczem", aby nabyć jakiś tytuł. Członkom Klubu przyznawany jest specjalny rabat na zakup wydań Świata Książki.

autor: JW

Nowa sieć księgarni

Merlin, największa księgarnia internetowa w Polsce, zamierza wkrótce założyć sieć księgarni w większych miastach.

Jak poinformowała pani Mirosława Puczko, wiceprezes Zarządu — będą to księgarnie z ofertą bestsellerów Merlina, z komputerami, z dostępem do księgarni internetowej, umożliwiającymi zamówienie tytułów z pełnej oferty Merlin. Odbiór zamówienia będzie możliwy na miejscu w księgarni lub z dostawą do domu. Nie wiadomo jeszcze, w których miastach powstaną księgarnie Merlin, gdyż sposób realizacji przedsięwziecia nie jest jeszcze do końca ustalony.
 
źródło: Merlin
autor: JW

Traffic Club w 2004 roku - pierwsze podsumowanie

Zakończył się rok 2004. Wkrótce minie 2 lata od rozpoczęcia działalności salonu Traffic Club w Warszawie. Wydajesię, że jest to dość dobry moment na pewne podsumowania.

Wirtualny Wydawca: Jaki udział w sprzedaży miały książki w 2004 roku w stosunku doroku 2003?

Andrzej Papliński: Procentowy udział książek w sprzedażyw 2003 roku wynosił48%, a w 2004 roku -51%.

WW: Jaki był udział sprzedażyposzczególnych działów: książki, muzyki, filmu, multimediów i innych?

AP: Udziałprocentowy poszczególnych branż w sprzedaży roku 2004 oraz ilość tytułów (tzw. czynnych indeksów) w ofercie salonu to:
 • Książka — 51% udziału/40 tys. tytułów
 • Muzyka — 31% udziału/45 tys. tytułów
 • Prasa — 9% udziału/2,5 tys. tytułów
 • Film — 5% udziału/3,5 tys. tytułów
 • pozostałe — 4% udziału
WW: Ile osób zatrudnia obecnie Traffic Club?

AP: Aktualnie zatrudniamy w salonie Traffic Club 34 pracowników stałych oraz 20 osób na zasadach pracy tymczasowej.

WW: Prosimy o podanie bestsellerów książkowych za rok 2004.

AP: Lista bestsellerów książkowych w 2004 roku
 1. Kod Leonarda da Vinci, Dan Brown
 2. Podróże z Herodotem, Ryszard Kapuściński
 3. Sztuka wojny, Sun Tzu, Sun Pin
 4. Powstanie 44, Norman Davies
 5. Jedenaście minut, Paulo Coelho
 6. Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski
 7. Z głowy, Janusz Głowacki
 8. Boży bojownicy, Andrzej Sapkowski
 9. Harry Potter i Zakon Feniksa, Joanne Rowling (MKK)
 10. Co z tą Polską, Tomasz Lis
 11. Gnój, Wojciech Kuczok
 12. Anioły i demony, Dan Brown
 13. Miasto utrapienia, Jerzy Pilch
 14. Diabeł ubiera się u Prady, Lauren Weisberger
 15. No logo, Naomi Klein
 16. Harry Potter i Zakon Feniksa, Joanne Rowling (TW)
 17. Ja Wam pokażę, Katarzyna Grochola
 18. Ostatnie historie, Olga Tokarczuk
 19. Mini wykłady o maxi, Leszek Kołakowski
 20. Polactwo, Rafał Ziemkiewicz
WW: Plany salonu Traffic Club na rok 2005?

AP: Kontynuacja budowy i utrwalania pozytywnego wizerunku i rozpoznawalnej marki, zwiększanie udziału Traffic Club w rynku poprzez rozwój sieci salonów i uruchomienie sklepu internetowego. Poszerzanie oferty tytułowej oraz wprowadzenie nowych asortymentów w aktualnie działających oraz planowanych nowych branżach. Rozbudowa i uatrakcyjnienie systemu klubowego, rozwój działalności o charakterze promocyjno — kulturalnym z położeniem szczególnego nacisku na organizację obchodów 2 rocznicy uruchomienia salonu Traffic Club.

WW: Dziękujemy za informacje.
 
autor: JW

Czy powstanie sieć księgarska Manufaktury Polskie?

„Manufaktury Polskie” sp. z o.o. objęły większościowy pakiet udziałów w Akrybia sp. z o.o.:

Manufaktury - 501 udziałów,
Anna Kanior - 56 udziałów,
w sumie -557.

Nowy udziałowiec powołał Zarząd Spółki w składzie: Aleksander Dziwoki, Marcin Sorys, Marek Malinowski.
 
Akrybia prowadzi 10 księgarń i swoje działania będzie koncentrować na rozwoju sieci.
Spółka, "Manufaktury polskie", której współwłaścicielem jest Janusz Palikot, jest także od niedawna udziałowcem Odeon Air, spółki mającej trzy księgarnie.

źródło: Akrybia

Kalendarium targów krajowych 2005

Data
Miejsce
Info
17.02.-19.02.2005
Kraków
Targi Edukacyjne EDU.PL
03.03-06.03.2005
Warszawa
18 Targi Książki Edukacyjnej "Edukacja"
16.03-19.03.2005
Wrocław
Wrocławskie Targi Książki Naukowej
01.04-03.04.2005
Warszawa
XI Targi Wydawców Katolickich
19.05-22.05.2005
Warszawa
50 Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
27.10-30.10.2005
Kraków
9 Targi Książki w Krakowie
Listopad 2005
Warszawa
Targi Książki Akademickiej
Koniec Listopada 2005
Warszawa
Krajowe Targi Książki w Warszawie

autor: M.W.

Kogo kupi WSiP?

Jak poinformował Jan Rurański, prezes WSiP-u, w ciągu dwóch tygodni może dojść do spektakularnego przejęcia przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne innej spółki wydawniczej. Prezes Rurański nie chciał jednak zdradzić nazwy spółki. Brane są pod uwagę m.in. Bellona, Wydawnictwa Szkolne PWN, MAC Edukacja, a nawet... Pascal. Zarząd WSiP-u sugerował przecież, że przejęcia wcale nie muszą dotyczyć spółek związanych z wydawnictwami eduka-cyjnymi.

źródło: PulsBiznesu

Przeszacowanie cen publikacji WSiP

Jak poinformował Rzecznik Prasowy WSiP-u, pani Dorota Oleksiak,przez ostatnie trzy lata Wydawnictwo nie zmieniało cen swoich publikacji, pomimo wzrostu kosztów produkcji oraz wzrostu poziomu inflacji.Podjęto więc decyzję o konieczności przeszacowania cen większości publikacji WSiP-u, w celu zapobieżenia spadkowi wartości przychodów firmy. Noweceny obowiązują od 1 stycznia 2005 r. Średnio ceny publikacji książkowych wzrosły o 5,2%, a w przypadku programów multimedialnych WSiP-u zostały obniżone o 16%.
 
źródło: WSiP
autor: Ł.D.

Ośrodek herbertowski powstanie końcem marca


Jak pisano na łamach Wirtualnego Wydawcy, decyzja o przeniesieniu dorobku Zbigniewa Herberta do biblioteki w Yale (USA) wzbudziła wiele kontrowersji. Z planów zrezygnowano iw końcu postanowiono utworzyć specjalny ośrodek, na który będą się składać archiwum poety i biblioteka. Minister kultury przeznaczył odpowiednie pieniądze na profesjonalne przechowywanie i zabezpieczenie zbiorów poety.Instytucja ma powstać do końca marca 2005 roku, a jej głównym celem będą badania literatury polskiej drugiej połowy XX wieku,w szczególnościzbiorów Herberta.

źródło: IAR
autor: Ł.D.

Kłopoty eCardu

Spółka eCard, obsługująca płatności przez internet (eCard obsługuje płatności w księgarniach internetowych większości wydawców i księgarń), może wkrótce mieć kłopoty finansowe. Może się do nich przyczynić bankructwo tanich linii lotniczych Air Polonia. Spółka zajmowała się rozliczaniem płatności za bilety tej linii kupowane przez internet. W najbliższym czasie będzie musiała zwrócić pasażerom pieniądze za niewykorzystane bilety. Z biletami na zawieszone rejsy zostało około 60 tysięcy osób. Część z nich — jak dotąd ponad 20 tysięcy — skorzystała z ofert innych tanich linii i przerejestrowała bilety na inne terminy. Pozostali mogą złożyć do banków-wydawców kart reklamację i odzyskać pieniądze. Kwota zwrotów może wynieść ok. 6 mln zł.

Miejmy nadzieję, że eCard podoła wyzwaniu i jego ewentualne kłopoty finansowe nie będą miały przełożenia na rynek książki.

źródło: BiznesNet
autor: JW

Rekord sprzedaży szóstej części Harryego Pottera


Jak ogłoszono w grudniu na łamach Wirtualnego Wydawcy, datę publikacji najnowszej części Harry'ego Pottera wyznaczono na 16 sierpnia. Książka nosi tytuł "Harry Potter i Książę Półkrwi". Od razu po ogłoszeniu daty publikacji fani przygód Harry'ego Pottera mogli złożyć zamówienie na książkę w największej internetowej księgarni świata Amazon.com. W ciągu pierwszych 24 godzin książkę kupiło tysiące użytkowników (mimo iż fizycznie otrzymają ją dopiero w sierpniu),co pozwoliło jej uplasować się na szczycie listy bestsellerów. Podobna sytuacja miała miejsce przed premierą piątej części, Amazon sprzedał wówczas 420 tysięcy egzemplarzy. Zainteresowanie wokół najnowszego tomu wydaje się być jeszcze większe. J.K. Rowling podała, iż tytułowym Księciem Półkrwi nie będzie ani sam Harry Potter, ani też Voldemort. Kto kryje się pod tajemniczą postacią? O tym przekonamy się prawdopodobnie za kilka miesięcy:)
 
źródło: BBC
autor: Ł.D.

Międzynarodowa kampania na rzecz czytelnictwa


Jak podaje magazyn Buchreport przez ostatnie 7 lat BrytyjskiŚwiatowy Dzień Książki (World Books Day) stał się jednym z ważniejszych wydarzeń narodowych i zdobył olbrzymią popularność szczególnie wśród młodych czytelników. 89% młodych Brytyjczyków dokładnie wie, kiedy ten dzień jest obchodzony, natomiast tylko 44% dorosłych obchodzi ten dzień. Dlatego następne "święto książki", obchodzone 3 marca, ma zwrócić na siebie uwagę głównie dorosłych czytelników.

W Australii akcja "Book Alive"ma również wpływ na przemysł książkowy. Z każdej sprzedanej książki 50 centów oddawane było na akcje "Książka na święta" czy program "Student2Student". Święto książki w Australii wspomagane jest przez rząd i liczne organizacje kulturalne.
 
źródło: Frankfurt Book Fair
autor: M.W.

Sytuacja na Rynku książki naszych sąsiadów: Słowacja


Zwiększenie podatku VAT na słowackie książki z 14% do 19% spowodowało spadek sprzedaży książek w tym kraju i zarazem zwiększenie ceny ich sprzedaży.

Generalnie słowacki rynek książki uległ konsolidacji. Jednak dalej największym problemem na tym rynku są ciągłe prywatyzacje państwowych wydawnictw, hurtowni i księgarni oraz przeszkody towarzyszące tym procesom.

Aktualnie na Słowacji jest 50 znaczących wydawców kontrolujących 80% rynku. Pięć z nich wydaje rocznie ponad 100 tytułów.

W 2003 roku na Słowacji wydano 5651 tytułów w łącznej liczbie 11 milionów kopii. Wiele nakładów powstaje w Czechach i na Węgrzech. Największym zainteresowaniem cieszą się książki użytkowe oraz pozycje dla dzieci.

Tłumaczenia książek słowackich autorów są możliwe dzięki Bratislava Literary Information Centre (www.litcentrum.sk).
 
źródło: Frankfurt Book Fair
autor: M.W.

Amazon bije rekordy sprzedaży


Podczas tegorocznego sezonu przedświątecznego padł kolejny rekord sprzedaży hipermarketu internetowego Amazon.com. W najlepszym dniu Amazon.comsprzedał ponad 2,8 mln towarów, czyli aż 32 na sekundę. Akcje sklepu podrożały o 8,5%, do 42,25$. Największy wzrost sprzedaży odnotowano w sektorze elektroniki użytkowej. Po raz pierwszy w historii działalności Amazon.com sprzedaż elektroniki przewyższyła sprzedaż książek.Nie jest to optymistyczna wiadomość dla przedstawicieli rynku wydawniczego, zwłaszcza żepoziom czytelnictwa wUSA w dalszym ciągu spada.Czy uda się zahamować ten spadek? Jedno jest pewne, będzie to niezwykle trudne w obliczu najnowszych osiągnięć technicznych i elektronicznych, które cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem wśród ludzi. W końcu nie bez powodu Amazon.com zajął się sprzedażą cyfrowych aparatów, odtwarzaczy DVD i muzyki.

źródło: CBC
autor: Ł.D.

Whitbread Book Awards przyznane


Ustanowiona w 1971 roku nagroda Whitebreada należy do najważniejszych, brytyjskich nagród literackich. Whitebread jest przyznawany w pięciu kategoriach. Nazwiska tegorocznych laureatów zostały opublikowane na oficjalnej stronie konkursu. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
 • Andrea Levy za "Small island" (powieść)
 • Susan Fletcher za "Eve Green" (debiut literacki)
 • John Guy za "My Heart is My Own: The Life of Mary Queen of Scots" (biografia)
 • Geraldine McCaughrean za "Not the End of the World" (książka dla dzieci)
 • Michael Symmons Roberts za "Corpus" (poezja)

Każdy ze zwycięzców oprócz statuetki otrzyma 5 tysięcy funtów.

źródło: WhitbreadBookAwards
autor: Ł.D.