Księgarnia Onepress - literatura biznesowa, książki klasy business

ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Helion News -- grudzień 2004

TOP tytuł w super cenie » 50% taniej

 


Książka z gazetą kluczem do sukcesu?


Agora, wydająca m.in. Gazetę Wyborczą, otrzymała tytuł Wydawcy Roku, przyznawany przez tygodnik "Media i Marketing Polska". Spółce udało się nie tylko zahamować spadek sprzedaży ale również umocnić pozycję na giełdzie. Duży udział w osiągniętych wynikach miał zapewne szereg promocji i działań marketingowych. Sprzedaż serii książek wraz z czasopismami przyczynił się w dużym stopniu do poprawy niekorzystnych wyników. "Głos Wielkopolski" również wspiera swoją sprzedaż dołączając książki za 3,5 zł. Niestety nie każdy wydawca może sobie pozwolić na kosztowne dodatki, książki i promocje.
Czyżby to było kluczem do osiągnięcia sukcesu na rynku?
Tytuł Dziennika Roku otrzymał "Fakt" wydawany przez Axel Springer Polska. Wydawca również rozpoczął już swoją akcję książkową. Przypominamy. że 8 października pojawił się pierwszy tytuł z serii "Literatura w spódnicy" - "Dzienni Bridget Jones" Helen Fielding.
 
źródło: Rzeczpospolita
autor: Ł.D.


Czyżby sumienie ruszyło Telewizję?


Wiele się mówi o braku zainteresowania mediów promocją literatury. Od kwietnia przyszłego roku ruszy kanał tematyczny Kultura w TVP. W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednogłośnie podjęła uchwałę o udzieleniu Telewizji Polskiej koncesji na "Kulturę". Projekt kanału przewiduje emisję 12 godzin materiału w dni robocze i 18 godzin w weekendy. Dni tygodnia poświęcone będą tematom dominującym: poniedziałki - literaturze, wtorki - teatrowi, środy - Polsce po 1989 roku, czwartki - filmowi, piątki - muzyce, soboty - korzeniom i tradycji, niedziele - spotkaniom z twórcami.
Bilans jednak musi wyjść na zero.
Wygląda na to, że "masa kultury" wśród dyrekcji telewizji publicznej nie może przekroczyć pewnego poziomu. To co przyjęliśmy za dobrą monetę (otwarcie nowego kanału poświęconego kulturze), może stać się specyficznym "gettem" dla wszystkiego, czym nie interesuje się komercyjny program 1 i 2 telewizji. Telewizja będzie miała w ręce podstawowy argument: "musicie płacić abonament bo my produkujemy za to programy kulturalne". Już nie tylko programy ale całe kanały;-)

Dlatego programy kulturalne "Pegaz" i "Dobra książka" będą emitowane tylko do końca bieżącego roku. Pojawił się już projekt ramówki telewizji publicznej na przyszły rok. W miejsce zlikwidowanych programów nie przewidziano żadnych programów zastępczych. Również w nowym kanale poświęconym kulturze nie znajdą swojego miejsca programy, do których byliśmy przyzwyczajeni. Z protestem do prezesa TVP wystąpił Instytut Książki.
 
źródło: Gazeta.pl

 

Zmiany własnościowe na rynku księgarskim

 
Zmiany własnościowe w Łódzkim i Krakowskim Domu Książki.
 
Obecnie właścicielem tych spółek jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Wiktor" Sp. z o.o., który w ŁKD ma 100% a w KDK 99,96% udziałów. Prezesem KDK nadal jest pan Janusz Adamczyk a ŁDK pani Marzanna Budzyńska. W firmie "Wiktor" udziałowcami są Marcin Sorys, Prezes Zarządu - 30% i Anna Kanior - 70% udziałów. Pani Anna Kanior, ma także udziały w firmie "Akrybia" Sp. z o.o. , która to firma jest właścicielem dziewięciu księgarni na południu Polski. Są to: dwie księgarnie w Tarnowie "Oświatowa" i "Omega", "Delta" w Brzesku, "Sigma" w Bochni, "Alfa" w Sosnowcu, księgarnia w Cieszynie, księgarnia w Nowym Targu i w Dąbrowie Tarnowskiej, w Bielsku.
Prezesem Zarządu "Akrybi" jest pan Aleksander Dziwoki.
Jak informuje Czesław Apiecionek, prezes zarządu Odeon AiR Sp. z o.o., połowę udziałów w firmie księgarskiej Odeon AiR objęła firma "Manufaktury Polskie" - spółka związana z Januszem Palikotem. Obecnie Odeon odeon.air@pro.onet.pl prowadzi trzy księgarnie oraz stoisko w kawiarni Czytelnika.

autor: JW.

 

Ruch S.A. idzie na giełdę


Ruch S.A. zostanie prawdopodobnie sprywatyzowany, w ofercie publicznej, w drugiej połowie 2005 roku. Główne założenia prywatyzacji powinny być znane pod koniec bieżącego roku. Jak pisaliśmy na łamach Wirtualnego Wydawcy pozew HDS WP, domagającego się wydania akcji Ruch-u, został oddalony. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało nas, że plany prywatyzacji spółki już są, lecz wszystko zależy od tego czy HDS WP złoży odwołanie do sądu. Ministerstwu zależy, aby Ruch jak najszybciej zadebiutował na giełdzie.
Czy nagrody w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką podzielą wydawców akademickich?

  • Nagroda Główna ATENA 2004 Fundacji Kultury w wysokości 8 000 zł dla Wydawnictwa Naukowego PWN za książkę "Idee chemii kwantowej" pod red. Lucjana Peli
  • Nagroda Specjalna Fundacji "Książka Naukowo-Techniczna" w wysokości 3 000 zł dla WKiŁ za książkę "Synteza układów cyfrowych" pod red. Tadeusza Łuby
Przed okresem targowym w dniach 16-17 września w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła doroczna konferencja Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Jak podaje "Forum Akademickie" Stowarzyszenie poddało krytycznej ocenie organizację Krajowych Targów Książki Akademickiej ATENA i konkurs podczas nich organizowany. Przez cały rok 2003 Stowarzyszenie prowadziło bezowocne rozmowy z WNT, głównym organizatorem imprezy celem wprowadzenia zmian w organizacji. Dlatego według relacji "Forum Akademickiego" z tej konferencji, w tym roku SWSW postanowiło wycofać się z współorganizacji tegorocznej edycji imprezy, co nie oznacza, że członkowie Stowarzyszenia nie mogą brać w niej udziału.

Jednak w Katalogu targowym ATENA 2004 Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych nadal występuje jako współorganizator imprezy.

źródło: Forum Akademickie
autor: JW


Polska Sekcja IBBY przyznała tytuł Książki Roku 2004


Polska Sekcja IBBY - Międzynarodowego Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych - uhonorowała "Brombę i filozofię" Macieja Wojtyszki tytułem Książki Roku 2004.
Opowieść o filozoficznych dylematach Bromby i innych mieszkańców Naszej Okolicy opublikowało wydawnictwo Jacek Santorski i S-ka. Nagroda IBBY jest jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych książkom dla dzieci i młodzieży.

źródło: gazeta.pl


Ogłoszono zwycięzców World Fantasy Award 2004

 
World Fantasy Award jest jedną z kilku najbardziej prestiżowych nagród światowej literatury fantastycznej, przyznawaną corocznie drogą głosowania uczestników corocznego światowego Konwentu World Fantasy.
Nagrodę utworzono w połowie lat 70-tych jako odpowiednik nagród Hugo i Nebula, ale ukierunkowaną na literaturę fantasy. World Fantasy Award różni się od nagród HUGO i Nebula sposobem głosowania. W eliminacjach, nominacje do nagrody World Fantasy określają profesjonalni sędziowie, natomiast zwycięzców wylania się podczas glosowania wszystkich uczestników konwentu.

31 Października br. podczas World Fantasy Convention w Tempe, Arizona ogłoszono zwycięzców World Fantasy Award 2004:
 
Całokształt twórczości:
Stephen King
Gahan Wilson

Powieść:
Tooth and Claw, Jo Walton

Mikropowieść:
A Crowd of Bone, Greer Gilman

Opowiadanie:
Don Ysidro, Bruce Holland Rogers

Antologia:
Strange Tales, Rosalie Parker, ed.

Zbiór opowiadań:
Bibliomancy, Elizabeth Hand

Grafik:
Donato Giancola
Jason Van Hollander

NAGRODA SPECJALNA, DLA PROFESJONALISTY:
Peter Crowther (for PS Publishing)

NAGRODA SPECJALNA, DLA NIEPROFESJONALISTY:
Ray Russell i Rosalie Parker
 
źródło: Informacja nadesłana


BNC SalesData rusza w 2005 roku


BookNet Canada uruchomi olbrzymi serwis informacyjny dla branży wydawniczej BNC SalesData. Wszyscy księgarze i wydawcy korzystający z serwisu będą mieli dostęp do danych sprzedaży zarówno tradycyjnych sklepów z książkami, jak i sprzedaży online. Serwis będzie również zawierał informacje co sprzedaje się najlepiej, jak szybko i wszelkie potrzebne statystyki z rynku książki. Dane te umożliwią wydawcom i księgarzom lepsze zarządzanie, redukcję niepotrzebnych kosztów i przede wszystkim pozwolą uniknąć nieprzewidzianym błędom. BNC SalesData rusza od początku 2005 roku, więc już niedługo przekonamy się jak duże znaczenie będzie miał w działaniach księgarzy i wydawców.

źródło: NewsWire