Ruszyła kampania Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie, która porusza problem pobierania z nielegalnych źródeł książek elektronicznych. Czy wiesz, że aż 25% osób czytających e-booki i audiobooki przyznaje się do piractwa?  

Ruszyła kampania Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie, która porusza problem pobierania z nielegalnych źródeł książek elektronicznych. Czy wiesz, że aż 25% osób czytających e-booki i audiobooki przyznaje się do piractwa?  


Takie dane przedstawiają badania internautów prowadzone przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać.pl. A skala prawdopodobnie jest jeszcze większa! Masa osób może nawet nie być świadoma, że popełnia wykroczenie. A mówimy tutaj o znaczących dobrach kultury – książkach. Do kampanii społecznej Czytaj i Słuchaj Legalnie włączysli się znani pisasarze i artyści tacy jak: Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Vincent Serverski, Krzysztof Gosztyła, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz, Tomek Michniewicz i inni. 

 

 

Problem jaki porusza kampania Czytaj i Słuchaj Legalnie

Pobieranie z nielegalnych źródeł i dystrybucja plików elektronnych to drażliwy temat. W najróżniejszych dyskusjach ludzie stosują wiele wymówek i usprawiedliwiają „niską szkodliwość” kradzieży plików z internetu, udostępniania e-książek, a często podkreślają brak świadomości naruszeń. Dlatego też twórcy spotu oddali głos autorom i odsyłają do strony czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących internautów pytań. Za kreację kampanii odpowiada krakowska Agencja Nie Do Ogarnięcia.

 

 

Główny cel działania 

Działania ukierunkowane są na walkę z nielegalną produkcją i dystrybucją treści podlegających ochronie prawnoautorskiej, interwencje prawne oraz promocja dobrych praktyk. Stowarzyszenie służy też informacją i zapleczem prawnym oraz prowadzi akcje społeczne. Kluczowym jednak działaniem Stworzyszenia Czytam i Słucham Legalnie jest edukacja. Organizacja częśto spotyka w sieci pytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla wielu czytelników nie jest jasne czym jest np. prawnie określony „dowolny użytek” lub czy dozwolona jest możliwość nagrywania czytanej książki i udostępniania jest w social mediach. W FAQ na stronie czytamisluchamlegalnie.pl zebrane zostały odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Stworzyszenie też zwraca uwagę na to, że jeśli ktoś ma wątpliwości dotyczące działań jakiejś platformy czy osób, zawsze może napisać na adres kontakt@czytamisluchamlegalnie.pl , a oragnizacja odpowie na każde zagadnienie dotyczące kwestii książek elektronicznych. 

 

Twórcy Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie

Stowarzyszenie zostało założone w 7 grudnia 2021 roku. Tworzą je następujące podmioty związane z branżą książki: Nasza Księgarnia, Warbook, Elibri, Audioteka, Wydawnictwo Literackie, Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Agora, Publio, Woblink, Legimi, Wydawnictwo Media Rodzina, Prószyński Media, serwis Lubimyczytać, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Helion, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz mecenas Michał Kubanek. 

 

 

Wiecej informacji o legalnych źródłach e-książek

Strona: www.czytamisluchamlegalnie.pl
Profil Stowarzyszenia na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zdGzW3xwwHU
Instagram: https://www.instagram.com/cs_legalnie/
Facebook: https://www.facebook.com/cslegalnie