ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących!

TOP tytuł w super cenie » 50% taniej

Witaj Czytelniku!


Wczoraj zadzwonił Twój Wymarzony Przyszły Pracodawca i zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by lepiej się do niej przygotować?


Spokojnie, to tylko rozmowa, to AŻ rozmowa, ale nie jesteś z tym problemem sam! Angelika Śniegocka, autorka książki Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedza kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujacych, która świetnie zna problem rozmów kwalifikacyjnych "z drugiej strony stołu", postanowiła uchylić rąbka tajemnicy w cyklu 13 zasad kandydata sukcesu.


Zasady ukazywały się w każdy dzień roboczy na naszym profilu na facebooku - w piątek trzy (lektura na weekend), w każdy inny dzień po jednej. Mamy nadzieję, że nasze rady przydadzą Ci się w drodze po wymarzony etat!.


Skomentuj proszę na profilu, która porada przydała Ci się najbardziej :)


13 zasad kandydata sukcesu:


Zasada 13: Nie pytaj pierwszy o wynagrodzenie


Nigdy nie poddawaj pod rozmowę spraw finansowych jako pierwszy. Kwestię kiedy przedyskutować ten temat pozostaw do rozstrzygnięcia pracodawcy. Wszyscy wiemy, że podejmuje się pracę za pieniądze i dla pieniędzy, ale ostentacyjne podnoszenie tego tematu przez kandydatów jest niemile widziane. Na pewno zostaniesz zapytany o swoje oczekiwania finansowe i zdążysz je przedstawić. Jeśli nie – masz prawo negocjować ofertę, gdy zostanie Ci ona przedstawiona. Nie zaczynając jako pierwszy tematu wynagrodzenia, bądź przygotowany jednak na podanie swoich oczekiwań już na pierwszej rozmowie.


Zasada 12: Nie mów o sobie źle


Nigdy, przenigdy nie mów o sobie źle! Lepiej jest nie podać żadnego przykładu niż podać przykład, który ujawnia Twoją niekompetencję, brak umiejętności, doświadczenia czy wiedzy. Sam sobie nie podkładaj nóg! Nie operuj przykładem, który stawia Cię w niekorzystnym świetle.

Kiedy zdaję pytanie "Co może Pan o sobie powiedzieć?" niektórzy pytają "Dobrego czy złego?". Są kandydaci, którzy na własne życzenie zaczynają krytykować siebie, chociaż nikt ich o to nie prosił. Ty bądź od nich sprytniejszy!


Zasada 11: Nie przepytuj rekrutującego


Niektórzy kandydaci, gdy przychodzi ich czas zadawania pytań, przeistaczają się w dziennikarzy i zaczynają odpytywać rekrutującego. Zadają pytania typu: "A dlaczego pani pracuje w tej firmie?", "Co panią motywuje tutaj do pracy?", "Jak zareklamowałaby pani firmę dla przyszłego pracownika?". To są pytania dobre dla dziennikarza, a nie kandydata do pracy. Ty wykorzystaj ten czas na zadawanie pytań zmierzających do zapoznania się z firmą i stanowiskiem pracy. Gdy rekrutujący poczuje się na cenzurowanym, nie będzie Ci przychylny.


Zasada 10: Nie bądź mądrzejszy od rekrutującego


Nie staraj się być mądrzejszy od rekrutującego. Zdarzają się kandydaci, którzy przeczytali jakąś informację na stronie WWW czy w prasie i wykorzystują rozmowę o pracę, by wdać się w polemikę na ten temat. To nie miejsce na to by prowadzić takie dyskusje. Rekrutujący może nawet nie wiedzieć o tej informacji i może być nią zaskoczony. Przyjmie postawę defensywną, a doprowadzenie go do takiego staniu niczego Ci nie ułatwi.


Zasada 9: Bądź skoncentrowany do końca rozmowy


Często jest tak, że kandydaci zachowują pełną koncentrację na początku spotkania, a później są już tak zadowoleni z pozytywnego przebiegu rozmowy, że zaczynają się rozluźniać. I przestają panować nad tym co mówią. Rekrutujący o tym wiedzą i na końcu rozmowy często padają najważniejsze pytania. Na początku rozmowy następuje przełamanie lodów, potem nawiązanie kontaktu, pogłębienie kontaktu i na końcu rozmówcy zostajemy prawie przyjaciółmi. "Prawie" robi dużą różnicę. Nie daj się zwieść pozorom! Bądź skoncentrowany do samego końca zawodów. Nadmiar luzu może Cię sporo kosztować. Jednym zdaniem możesz zburzyć wizerunek, który tak wytrwale budowałeś przez ostatnich kilkadziesiąt minut.


Zasada 8: Myśl kategoriami pracodawcy


Myślenie o sobie kategoriami pracodawcy pozwoli Ci udzielić dobrej odpowiedzi praktycznie na każde pytanie. Nie będziesz wtedy strzelać takich gaf, jak niektórzy kandydaci, którzy na pytanie „dlaczego chce Pan dla nas pracować?” odpowiadają, że chcą się rozwijać i nabywać nowe umiejętności.

Wiele osób udziela takich odpowiedzi, bo nikt im nie powiedział, że aby przejść z sukcesem rozmowę o pracę mają postawić się na miejscu pracodawcy i zrozumieć jego potrzeby, nie swoje. Zrozumieć i w jak największym stopniu zrealizować, jeśli zależy Ci na tej pracy.


Zasada 7: Dostosuj tempo mówienia do rekrutującego


Badania psychologiczne potwierdziły, że bardziej lubimy ludzi podobnych do nas. Dostosowanie tempa mówienia do tempa rozmówcy jest jednym ze sposobów upodabniania się do niego podczas dialogu. Jeśli rekrutujący mówi szybko, Ty też bądź dynamiczny. Jeśli mówi wolno – utrzymuj jego tempo. To ułatwi nawiązanie dobrego kontaktu.


Zasada 6: Odpowiadaj na pytania po chwili namysłu


Choć może kusić Cię, by jak piątkowy uczeń wyrwać się od razu do odpowiedzi, pozwól wybrzmieć pytaniu i odczekaj pięć sekund. Odpowiadając od razu wyglądasz na kandydata dobrze przygotowanego do rozmowy. To wprowadza w zakłopotanie osobę prowadzącą wywiad, gdyż kandydat recytujący odpowiedzi na wszystkie pytania wzbudza podejrzenia co do szczerości i uczciwości tego co mówi. Tak naprawdę chcesz przecież sprawiać wrażenie osoby szczerej i otwartej a nie przygotowanej do odpowiedzi na każde pytanie.


Zasada 5: Czytaj między wierszami


Czytaj informacje, jakie rekrutujący przekazuje Ci o tej pracy między wierszami. Po pytaniach, jakie Ci zadaje, poznasz warunki pracy na danym stanowisku i trudności, jakie możesz napotkać.

Odpowiadaj na pytania, ale także zachęcaj rekrutującego do przekazania Ci jak najwięcej informacji o stanowisku na początku rozmowy. Im więcej informacji zdobędziesz na początku, tym łatwiej potem będzie Ci odpowiadać na jego pytania.


Zasada 4 - Przynieś na rozmowę swoje CV


Wtedy nie musisz uczyć się dat na pamięć. Gdy masz swoje CV przed oczami, łatwiej Ci jest odpowiadać na pytania czy opowiedzieć o swoim doświadczeniu czy wykształceniu. Tak jak prezentacja prowadzi prelegenta przez wykład, tak Twój życiorys prowadzi Cię przez prezentację swojej osoby na rozmowie o pracę.


Zasada 3 - Bądź miły dla każdej osoby spotkanej w firmie


Nie ignoruj nigdy kontaktu z przedstawicielem firmy, nawet jeśli ma on miejsce poza formalną rozmową o pracę. Warto być miłym dla pracowników i wykorzystać czas oprowadzania po firmie na zadawanie pytań świadczących o tym, że interesujesz się poważnie tą firmą i pracą, jaką będziesz miał tu do wykonania. Nie ma nic gorszego niż kandydaci, którzy odetchnąwszy z ulgą po wyjściu z oficjalnej rozmowy myślą tylko o tym, by jak najszybciej wyrwać się z "jaskini lwa" i nie są zainteresowani nawiązaniem kontaktu z potencjalnym współpracownikiem. Wieści o tym jakie kandydat zrobił wrażenie roznoszą się po firmie szybciej niż myślisz, bo pracownicy o tym plotkują.


Zasada 2 - Emanuj entuzjazmem


Nawet jeśli jest to Twoja dziesiąta rozmowa kwalifikacyjna w tym tygodniu i jesteś wściekły na swoje życie, sytuację gospodarczą, Polskę i cały świat – nie okazuj tego. Malkontenci, obrażeni, narzekający są niemile widziani w każdej firmie. Rekrutujący mają wręcz uczulenie na takie osoby. Pesymizm i pogoda ducha rozmnażają się przez pączkowanie. Niech entuzjazm będzie widoczny w Twojej postawie – w sposobie w jaki mówisz, chodzisz, siedzisz. Jeśli nie wierzysz w to co piszę, zachęcam Cię do przeprowadzenia prostego eksperymentu. Zgarb się teraz na krześle, zwieś głowę, skul ramiona. Jak się czujesz w tej pozycji? Czy jesteś już wystarczająco zdołowany?

A teraz wstań, wyprostuj się, podnieś wysoko głowę, uśmiechnij się, wypnij pierś do przodu i przejdź się po pokoju zdecydowanym krokiem. Spróbuj teraz, przy takiej postawie, mieć depresję!

Czy już wiesz jaką postawę warto przyjąć na rozmowie kwalifikacyjnej?


Zasada 1 - Czekając na rozmowę rekrutacyjną, porozmawiaj z recepcjonistką


Czekając na rozmowę o pracę nawiąż kontakt z recepcjonistką. Często, w nawale nudnej i monotonnej pracy, z radością przyjmie ona fakt, że ktoś w ogóle ją zauważył. Jeśli trafisz na taką osobę masz dużo szczęścia - możesz z nią niezobowiązująco porozmawiać, a przy okazji czegoś się dowiedzieć.

Nie próbuj nachalnie wypytywać ją o sprawy firmowe, bo takie zachowanie nie będzie dobrze odebrane. Jeśli zamiast tego nawiążesz z nią zwykłą, przyjacielską rozmowę masz szansę dowiedzieć się więcej, a może Ci się ta informacja później przydać.

Czekając na wejście na rozmowę obserwuj także pracowników - jak się do siebie zwracają, czy chodzą przytłoczeni czy uśmiechnięci, czy są dla siebie mili? Po tym poznasz, jaka atmosfera panuje w firmie i upewnisz się, czy chcesz tam pracować.


Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedza kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujacych