Wizualizacja idei od ręki. Podstawy myślenia wizualnego dla każdego (ebook)(audiobook)(audiobook)

Okładka książki Wizualizacja idei od ręki. Podstawy myślenia wizualnego dla każdego
Okładka książki Wizualizacja idei od ręki. Podstawy myślenia wizualnego dla każdego

Tył okładki książki Wizualizacja idei od ręki. Podstawy myślenia wizualnego dla każdego

Ocena:
Druk:
oprawa miękka

Myśl wyrażona ołówkiem, kredką, mazakiem

Grafiki, memy, schematy. Znak naszych czasów? Otóż okazuje się, że nie! Naukowcy badający sposób pracy ludzkiego mózgu udowadniają, że idee ujmuje on równie chętnie w słowa, jak w obrazy. Co więcej, przedstawianie zwerbalizowanych wcześniej myśli w formie rysunków ma głęboki sens praktyczny, ponieważ pozwala uświadomić sobie uprzednio niedostrzegalne połączenia między informacjami i ideami. Dzięki temu nasz umysł jest w stanie wznieść się na szczyty kreacji i pomysłowości. Lepiej zapamiętuje, sprawniej rozwiązuje problemy. Obraz, zwłaszcza nieperfekcyjny, bo tworzony ręcznie, skuteczniej angażuje odbiorców niż słowa płynące z ust wykładowcy, przełożonego, trenera czy każdej innej osoby prowadzącej spotkania grup ludzi.

Niewątpliwe zalety rysowania dostrzegł biznes. Menedżerowie coraz chętniej stosują jedną z form myślenia wizualnego, zwaną Graphic Recordingiem (GR), która polega na tym, że treści przekazywane podczas konferencji, przemówień i sesji strategicznych, są wypowiadane i równolegle zapisywane w formie obrazkowej. Opanowanie metodologii wyrażania myśli za pomocą grafik jest stosunkowo proste, a dzięki temu dostępne dla każdego. Nim jednak zacznie się komunikować w ten sposób z innymi, warto poćwiczyć na sobie, w zgodzie z regułami tzw. sketchnotowania. To niemal to samo co GR, czyli też swoistego rodzaju mapy wizualne, w których łączy się proste symbole i rysunki z tekstem, z tą różnicą, że są one robione w małej, bardziej osobistej skali, w postaci notatek.

Dość gadania! Otwórz książkę, połóż przed sobą czystą kartkę, weź do ręki ołówek. Zaczynamy!


Piotr Poznański — wizualizujący idee od ręki psycholog, sketchnoter, skryba wizualny. Od wielu lat trener umiejętności poznawczych, a od 2014 r. członek IFVP — międzynarodowej organizacji zrzeszającej praktyków myślenia wizualnego. Ideę myślenia wizualnego w Polsce promuje w artykułach i wywiadach m.in. w „Coachingu”, „InnPoland” czy magazynie dla project managerów „PMI Poland” oraz na warsztatach m.in. dla TEDx. Prowadzi bloga i fanpage poświęcony tematowi pod nazwą Illustrati.pl. Tworzy wizualizacje i szkoli pracowników firm zarówno małych, jak i dużych — np. KSAP i McKinsey.

Zamknij

Wybierz metodę płatności