Recenzje:
Gdyby polscy piłkarze mieli zespołowe cechy Skandynawów, bylibyśmy mistrzami świata. Ale tworzenie zespołów z Polaków nie jest tak łatwe. Autorzy analizują, dlaczego tak ciężko skłonić Polaków do pracy w zespole. Opisują też jak przełamywać naturalną niechęć do takiej formy pracy i dzięki temu uzyskiwać efekt synergii i lepsze wyniki. Studia przypadków i narzędzia. Ważna, bo: ułatwia zrozumienie polskich zespołów, porządkuje wiedzę, narzędziowa THINKTANK rekomenduje: liderom organizacji, którzy chcą wniknąć w specyfikę zespołów

Magazyn Think Tank


Już po wstępnym przejrzeniu tej pozycji widać, że przedstawia ona kompleksowe podejście do zarządzania, obejmując zarówno masę teoretycznych jak i praktycznych przykładów. I choć autorzy piszą, że nie jest to podręcznik, śmiało pod względem znalezionej tu wiedzy, możemy go tak traktować. W środku odnajdziemy sporo wykresów i graficznie przedstawionych schematów, które pokazują różne podejścia do problemów, sytuacji kryzysowych, a także wyznaczania celów dla zespołu, odpowiedniej jego struktury czy zarządzania ludźmi składających się na niego. W książce jest także całe mnóstwo przypisów i różnego rodzaju odnośników do artykułów czy stron, które dla osób chcących zgłębić poruszany temat, będą przydatnym źródłem tego, gdzie szukać rozwinięcia danych kwestii. Zatem dla naprawdę zainteresowanych zarządzaniem, jest to wiele ponad te 192 strony, które udostępnił nam wydawca. To, co jest bardzo interesującą częścią książki to rzeczywiste sytuacje organizacji działających także i na polskim rynku, mamy więc okazję spojrzeć na nie trochę z innej perspektywy niż zazwyczaj. Są tu także wymienione imiennie osoby, których określone okoliczności dotyczyły. Czytając te przykłady, widzimy dzięki czemu dane firmy odniosły sukces, a także przestrogę autorów, co jest zagrożeniem przy takim zarządzaniu lub podejściu do sytuacji. Autorstwo 3 osób jest także zaletą, gdyż przedstawia podejście, które jest wypadkową działań zespołu, a nie przedstawienie ideologii 1 osoby. Uważam, że książka świetnie łączy teorię zarządzania jak i praktyczne wykorzystywanie modeli, więc warto, aby każdy lider miał ją u siebie na półce!

sfbcc.org.pl Paweł Żuławnik, 30-03-2011


Polacy prezentują zaangażowanie dla wspólnej sprawy przede wszystkim w sytuacjach zagrożenia. W codziennym życiu tendencja do współpracy z innymi bardzo maleje, tymczasem dzięki pracy zespołowej 2+2=5 lub więcej! Autorzy tej książki podjęli trud odszukania w polskiej rzeczywistości przykładów zespołów biznesowych, które przeczą powyższej tezie. Prezentują organizacje działające w Polsce (Skanska, Nestle, Danone, Intel, At Media), których menedżerowie z dużym sukcesem praktykują promowanie w swoich firmach pracy zespołowej. Nie tylko pokazują udane działania zespołów, ale i wskazują hipotetyczne zagrożenia. Podają także metody tworzenia skutecznych zespołów, sposoby zarządzania nimi oraz modele wdrażania pracy zespołowej w organizacji.

Personel Plus 2011-01-01