Recenzje:
Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej, dlaczego warto zadbać o odpowiedni adres poczty elektronicznej, dlaczego nie opłaca się rozsyłać do firm setek takich samych CV i co zrobić, by nasza oferta wyróżniła się na tle innych (można np. umieścić w liście motywacyjnym logo potencjalnego pracodawcy) - to niektóre z praktycznych podpowiedzi zawartych w poradniku „Pracuj z pasją!”. Jeśli nawet czytelnicy, którzy mają już pewną praktykę w szukaniu pracy, znają część tych porad z publikacji w prasie czy na portalach rekrutacyjnych, to inne mogą być dla nich odkrywcze. Tym bardziej że kompaktowa (niespełna 130-stronicowa) i wartko napisana książka nie jest nużącą lekturą. Może też być dobrym przewodnikiem dla wchodzących dopiero na rynek pracy absolwentów. Pozwoli im uniknąć banalnych niekiedy błędów - jak choćby dołączania swego CV do pustego e-maila (bez tytułu i bez treści) gdy odpowiadają na ogłoszenie pracodawcy. Konkretne, praktyczne rady są w drugiej części książki. W pierwszej pisanej na wzór tryskających pozytywnym myśleniem amerykańskich poradników autor przekonuje czytelników, że warto poszukać pracy, która będzie dla nas pasją, że jeśli naprawdę chcemy, to się uda etc. Szkoda jednak, że - w przeciwieństwie do amerykańskich autorów tych poradników - Łukasz Gajewski nie przekonuje czytelnika, odwołując się do własnych doświadczeń. W rezultacie otrzymujemy mało przekonujące streszczenie dość banalnych i powtarzanych setki razy haseł pozytywnego myślenia.

Rzeczpospolita ANITA BŁASZCZAK, 2010-06-21


Jak podejść pracodawcę
Szukanie pracy jest zajęciem bardzo skomplikowanym, o czym najłatwiej mogą przekonać się ci, którzy byli do tego zmuszeni lub nieusatysfakcjonowani dotychczasowym zajęciem i chcieli je zmienić. Solidne podstawy teoretyczne do podjęcia się tego, często karkołomnego zadania, dają dwie książki Onepressu poświęcone tej tematyce.
Poradnik Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących" Angeliki Śniegockiej to wachlarz niedyskrecji zza drugiej strony stołu, przy którym odbywają się rozmowy z kandydatami. Autorka - odmiennie niż wielu innych podejmujących ten temat - namawia do skupienia się na tym, co siedzi w głowach" rekrutujących, do wejścia w skórę pracodawcy, dla którego wakat jest problemem.
Autorka przypomina, że rozmowa rekrutacyjna to nie jest szkolny egzamin, w czasie którego trzeba zagadać profesora, by otrzymać mniej pytań. To raczej transakcja, gdzie kandydat kładzie na szali swoje umiejętności, doświadczenie i kompetencje osobiste, a firma może mu zaoferować wymarzoną posadę.
Równie przydatne mogą być rady zawarte w poradniku Łukasza Gajewskiego Pracuj z pasją! Znajdź posadę, która da Ci satysfakcję, radość i pieniądze". To lektura zarówno dla tych, którzy są dopiero po (jakimkolwiek) dyplomie i zaczynają rozglądać się za pracą, jak i dla tych, którym nie chce się rano wstawać na myśl, że znów za godzinę, dwie zobaczą swego szefa.
Rzecz w tym, by po przeczytaniu tej książki poczuć, że poszukiwanie pracy nie musi być udręką, lecz życiową przygodą. I to nastawienie powinno w nas narastać już z pierwszymi stronami poradnika.
Po uświadomieniu sobie faktu: straciłem pracę", nie może następować i nie widzę już dla siebie szans", ale jasno sprecyzowane - co dalej", połączone z dynamicznymi zabiegami o etat. Jak się do tego zabrać -temu poświęcona jest główna część poradnika.
Oba poradniki warto przeczytać, warto też wypróbować zawarte w nich zalecenia i sugestie. To może być klucz do zawodowego sukcesu.

POLSKA - DZIENNIK ZACHODNI N., 2010-05-31


Wydawnictwo OnePress wydaje ostatnio sporo podręczników lekkich, łatwych i przyjemnych, skierowanych do osób, które dopiero zaczynają karierę zawodową. W tym nurcie znalazła się książka Łukasza Gajewskiego Pracuj z pasją!. Jeśli masz po dziurki w nosie swojego miejsca zatrudnienia i czujesz, że twoje talenty lepiej by się sprawdzały gdzie indziej, możesz sięgnąć po tę pozycję.
Poradnik ma pomóc odpowiedzieć na szereg pytań istotnych dla osoby wkraczającej na rynek pracy albo niezadowolonej z obecnej posady.
- Jak wybrać pracę właściwą dla siebie?
- Jak przyciągnąć wymarzony etat?
- Jak przygotować doskonałe CV i list motywacyjny?
- Których pracodawców brać pod uwagę?
- Czego unikać podczas przechodzenia przez proces rekrutacji?
Całość poradnika zamyka się w 130 stronach i nadaje się do przeczytania w jeden wieczór. W konwencji przypomina coraz popularniejsze na naszym rynku e-booki. Prosty język, zwracanie się wprost do czytelnika, dużo przykładów z życia". Niestety jest w tym również pewien banał i powierzchowność.
Kim jest - autor Ze strony http://www.lukaszgajewski.pl/ patrzy młody człowiek w okularach i garniturze, z profesjonalnym uśmiechem na twarzy. Dowiadujemy się, że prowadzi usługi pisania CV i listów motywacyjnych na zamówienie. Życiorys jak życiorys, ale list motywacyjny pisany na zamówienie Samo powstanie takiego biznesu pokazuje, że rynek pracy ma swoje absurdalne strony. Tak naprawdę nie liczy się RZECZYWISTA motywacja kandydata, która pewnie najczęściej wygląda mniej więcej tak: znaleźć jakąkolwiek robotę", ale napisanie czegoś, co ewentualny pracodawca chce usłyszeć. I mamy nieco surrealistyczną grę, gdzie obydwie strony udają. Pracownik udaje, że ma ochotę pracować, a pracodawca udaje, że ma ochotę kogokolwiek zatrudniać. Nie ma się co dziwić, że błyskawicznie obie strony są rozczarowane. I w koło Macieju.
Sandro Forte, jeden z najlepszych brytyjskich agentów ubezpieczeniowych, napisał ważną książkę Odważ się wyróżnić. Na dłuższą metę sukces ,nie będzie należał do tych, którzy skupiają się na odgadywaniu, czego się od nich oczekuje, unikając jak ognia ekspresji własnej osobowości i przekonań.. Panuje przekonanie, że żeby dobrze się sprzedać na rynku pracy, trzeba być zestandaryzowanym produktem.
Stworzymy dla ciebie kreatywne" CV. Kreatywne CV kojarzy mi się nieco ze słynną kreatywną księgowością... Szkoda, że firma nie reklamuje się hasłem doradzimy ci, jak stworzyć kreatywne CV", tylko: "My wiemy, jak napisać takie właśnie CV aby wyróżniało Ciebie na tle innych kandydatów, przedstawiało Ciebie jako najlepszy wybór, pokazywało, jakiej pracy szukasz, i zachęcało do spotkania z Tobą na rozmowie rekrutacyjnej". (Sama przychodzi mi w tym momencie na myśl piosenka z Akademii pana Kleksa" Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem".)
To smutne, ale zapewne znajdzie się wielu chętnych na taką. usługę osób, które szukają kogoś, kto im powie, kim są i co chcą robić w życiu. Dodatkowo opakują to w efektowną szatę graficzną i zadowoleni wyślą na rynek. A co otrzyma pracodawca Niespodziankę.
Według moich standardów, taki proceder odbywa się na granicy etyki, ale może jestem staroświecka i zbyt rygorystyczna Może zbyt dużo oczekuję od ludzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy Może ci, którzy zamówili sobie list motywacyjny, kolejnym razem będą już umieli sklecić kilka zdań od siebie?
Autoprezentacja jest umiejętnością jak każda inna, można się jej nauczyć. Jednak jedna rzecz to uczyć się sztuki autoprezentacji, a druga zlecać spreparowanie swojego wizerunku na zewnątrz. Potrzebne są książki i usługi doradcze w zakresie wizerunku. Ważne jest tylko, żeby ten wizerunek miał solidne oparcie w rzeczywistości, a nie był czymś sztucznym i zewnętrznym. Brak autentyczności wyjdzie tak czy inaczej, to pewne.
Nigdzie nie udało mi się znaleźć daty urodzenia Łukasza Gajewskiego, ale zgaduję, że jest to osoba koło trzydziestki, której wiedza opiera się w dużej mierze na popularnej amerykańskiej literaturze sukcesu. Autor unika mówienia o sobie. Nie wiemy, jakie ma wykształcenie, jakie doświadczenia zawodowe, jaki mandat na doradzanie innym W zakładce Kontakt" można przeczytać:
Kontaktować można się ze mną zawsze. Jeśli wahasz się, czy do mnie napisać, to znaczy, że powinieneś właśnie to zrobić. Dzięki temu wykonasz pierwszy krok, by nauczyć się osiągać to, czego pragniesz w swoim życiu".
Ja swój pierwszy krok odłożę jednak na kiedy indziej.

Gazeta Ubezpieczeniowa Aleksandra Wysocka-Zańko, 2010-06-01


Jak podejść pracodawcę
Szukanie pracy jest zajęciem bardzo skomplikowanym, o czym najłatwiej mogą przekonać się ci, którzy byli do tego zmuszeni lub nie usatysfakcjonowani dotychczasowym zajęciem i chcieli je zmienić. Solidne podstawy teoretyczne do podjęcia się tego, często karkołomnego zadania, dają dwie książki Onepressu poświęcone tej tematyce.
Poradnik Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących" Angeliki Śniegockiej to wachlarz niedyskrecji zza drugiej strony stołu, przy którym odbywają się rozmowy z kandydatami. Autorka - odmiennie niż wielu innych podejmujących ten temat- namawia do skupienia się na tym, co siedzi w głowach" rekrutujących, do wejścia w skórę pracodawcy, dla którego wakat jest problemem.
Autorka przypomina, że rozmowa rekrutacyjna to nie jest szkolny egzamin, w czasie którego trzeba zagadać profesora, by otrzymać mniej pytań. To raczej transakcja, gdzie kandydat kładzie na szali swoje umiejętności, doświadczenie i kompetencje osobiste, a firma może mu zaoferować wymarzoną posadę.
Równie przydatne mogą być rady zawarte w poradniku Łukasza Gajewskiego Pracuj z pasją! Znajdź posadę, która da Ci satysfakcję, radość i pieniądze". To lektura zarówno dla tych, którzy są dopiero po (jakimkolwiek) dyplomie i zaczynają rozglądać się za pracą, jak i dla tych, którym nie chce się rano wstawać na myśl, że znów za godzinę, dwie zobaczą swego szefa.
Rzecz w tym, by po przeczytaniu tej książki poczuć, że poszukiwanie pracy nie musi być udręką, lecz życiową przygodą.
1 to nastawienie powinno w nas narastać już z pierwszymi stronami poradnika.
Po uświadomieniu sobie faktu: straciłem pracę" nie może następować i nie widzę już dla siebie szans", ale jasno sprecyzowane - co dalej", połączone z dynamicznymi zabiegami o etat. Jak się do tego zabrać - temu poświęcona jest główna część poradnika.
Oba poradniki warto przeczytać, warto wypróbować zawarte w nich zalecenia i sugestie. To może być klucz do zawodowego sukcesu.

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI 2010-05-24


Szukanie pracy, to… ciężka praca, zwłaszcza, gdy jesteśmy na początku tej drogi. Nasuwają nam się pytania, jakich wybierać pracodawców, jak znaleźć właściwą posadę, w jaki sposób ją zdobyć. A do tego czeka nas przygotowanie profesjonalnych dokumentów: CV i listu motywacyjnego, a na koniec jeszcze rozmowa kwalifikacyjna.
Jak sobie poradzić w trudnym procesie rekrutacji? Pomoże nam książka Pracuj z pasją! Znajdź posadę, która da Ci satysfakcję, radość i pieniądze. To poradnik zawierający cenne, praktyczne wskazówki, do wykorzystania od zaraz. Ważne, iż nie jest to tłumaczenie, a zawarte porady mają odniesienie do rynku polskiego. Starałem się wszystko to podać najprostszym językiem, jakim potrafiłem. Bo cały schemat działania, jaki proponuję, nie jest skomplikowany, a podanie tego w prostej formie daje szansę każdemu do wdrożenia odpowiedniej strategii w swoje życie zawodowe. Ja robię to, co lubię i realizuję swoją pasję, która daje mi satysfakcję również finansową. Polecam każdemu - mówi o swojej książce Łukasz Gajewski.

Eurostudent 2010-05-07