Recenzje:
"Synu, w trakcie twoich podróży pewnego dnia podejdzie do ciebie gość, pokaże ci nową, zapieczętowaną talię kart i zaproponuje ci zakład o to, czy potrafi sprawić, że z talii wyskoczy walet pik, a z twojego ucha poleci cydr. Ale synu, nie zakładaj się o to, bo tak jak jestem pewien, że stoisz tu przede mną, tak jestem też pewien, że skończysz z cydrem w uchu" (fragment musicalu Guys and Dolls).
Jak się ma hazard do giełdy papierów wartościowych? Jeśli czujesz się zmęczony lekturą banalnych poradników biznesowych, rozpocznij ten rok od czegoś ambitniejszego. Avinas K. Dbdt i Barry J. Nalebuff to profesorowie ekonomii specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących strategii, podejmowania decyzji i teorii gier. Myślenie strategiczne to próba przełożenia wiedzy akademickiej na praktyczne działania w sferze zawodowej i prywatnej. Sądząc po świetnych wynikach sprzedażowych, jest to próba udana.
Bez względu na to, czy nam się to podoba czy nie, wszyscy jesteśmy strategami. Lepiej jest być dobrym niż złym strategiem. Celem tej książki jest pokazanie Ci, jak doskonalić swoją umiejętność odkrywania i wykorzy stywania skutecznych strategii. Praca czy nasze życie towarzyskie wymaga ciągłego podejmowania decyzji. Na jaką karierę się zdecydować, jak prowadzić biznes, kogo poślubić, jak wychowywać dzieci, czy ubiegać się o prezydenturę - to tylko kilka przy kładów bardzo ważnych wyborów. Wspólnym elementem jest fakt, że w każdej z tych sytuacji nie podejmujesz działań w próżni. Jesteś otoczony przez ludzi, którzy również podejmują decyzje, a ich wybory oddziałują na Twoje" - piszą we wstępie autorzy. Książkę otwiera dziesięć przykładów zastosowania strategii w różnych dziedzinach życia. Możemy przeczytać o karierach sportowców, historię dyrygenta aresztowanego przez KGB, porównanie strategii Marcina Lutra i Charles′a de Gaulle′a, historię o myszach i kocie z dzwonkiem na szyi, przypowieść o państwowej polityce gospodarczej oraz o ruletce i biletach na uczelniany bal. Każda z tych historyjek niesie ze sobą ważny morał dotyczący działania trategicznego. Książka składa się z trzech części. Autorzy odwołują się do przykładów z życia codziennego i kultury popularnej, żeby zilustrować skomplikowane skądinąd prawidła teorii gier i działania strategicznego. Każda część kończy się zwięzłym teoretycznym podsumowaniem, gdzie znajdują się kluczowe pojęcia i problemy omówione w poprzednich rozdziałach. Widać tutaj wieloletnie doświadczenie dydaktyczne profesorów. Lektura Myślenia strategicznego wymaga kilku godzin koncentracji i jest naprawdę doskonałą gimnastyką dla szarych komórek, która dodatkowo może przełożyć się na konkretne rezultaty w codziennym życiu.

Gazeta Ubezpieczeniowa Aleksandra Wysocka-Zańko, 12/01/2010


Ludzie biznesu i firmy, które chcą przetrwać na rynku muszą stosować skuteczne strategie rywalizacji. Dobre myślenie strategiczne jest sztuką rządzącą się kilkoma prostymi zasadami, które odkrywa rozwijająca się nauka o strategii. Autorzy za cel wyznaczyli sobie zaznajomienie czytelników z różnych środowisk i profesji z tymi zasadami, tak aby mogli oni stać się lepszymi strategami. Próbują przełożyć wiele ważnych wniosków wynikających z teorii gier na język, który będzie zrozumiały dla osób niebędących specjalistami w tej dziedzinie. Zamiast czysto teoretycznych argumentów stosują obrazowe przykłady i analizy przypadków. Nie ograniczają zasad teorii gier do żadnej konkretnej sytuacji. Zamiast tego podają wiele przykładów ilustrujących każde podstawowe zagadnienie. Aby ułatwić zrozumienie zagadnienia, autorzy odwołują się nawet do przykładów ze sportu i filmu. Czytelnicy odnajdą w książce 10 najczęściej stosowanych strategii działania, dowiedzą się, jak przewidywać posunięcia swoich rywali, opracować skuteczne metody konkurowania i w jaki sposób stale kontrolować.

Personel i Zarządzanie


Gdyby Hamlet żył z pewnością zamiast kwestii Słowa, słowa, słowa..." wypowiedziałby, będącą bardziej na czasie- Myśli, myśli, myśli...". Bowiem tajniki myślenia są dziś na topie, zaprzątając głowę wszystkim, którym chce się... myśleć.
Pobudzają do tego kolejne książki Onepressu, a w ostatnich tygodniach szczególnie z dawna wyczekiwany międzynarodowy bestseller Myślenie strategiczne. Jak zapewnić sobie przewagę w biznesie, polityce i życiu prywatnym".
Ze względu na wszechstronność jest to poradnik - dla każdego. Płynące z niego nauki przydadzą się wcześniej czy później. Oczywiście lepiej wcześniej się dowiedzieć, co w naszej głowie może siedzieć i jak to wykorzystać dla własnego rozwoju, pokonania rywali i kontrolowania sytuacji.
Świetnym uzupełnieniem dla Myślenia strategicznego" może być poradnik NLP Twoich zmysłów. Wiedza dla wtajemniczonych". To lekcja kontrolowania, często odległych w czasie, ale niepokojących nas wciąż obrazów i głosów. Po tej lekturze łatwiej nam będzie przekształcać niechęć w sympatię. Nauczymy się modyfikować swoje zachowania, myślenie/tak by łatwiej nam żyło się na co dzień, byśmy byli bardziej akceptowani przez otoczenie.

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI Marek Niedźwiecki, 31/08/2009