Recenzje:
Czym jest interim management? W wolnym tłumaczeniu jest to tymczasowe zatrudnienie odpowiedniego eksperta, posiadającego duże doświadczenie i wiedzę. Po co on w firmie? W niedługim czasie ma na celu wyprowadzić na prostą firmę i/lub rozwiązać dławiący ją problem. Ma być, jak głosi tytuł pozycji: „Menedżerem do zadań specjalnych”. Czym się dokładnie zajmuje? O tym mówi praca zbiorowa wydawnictwa Helion.

Książka jest wprowadzeniem w tajniki zawodu. Autorzy przekonują o zaletach interim managmentu. Jakie one są? Po pierwsze, zatrudnia się osobę z zewnątrz. Z dystansu obserwuje ona firmę i dostarcza pomysłów na wyjście z impasu lub zwiększa rozwój. Po drugie, taka osoba nie wnika w kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa czy korporacji. Dzięki temu pozostaje ona bezstronna i niepodległa wewnętrznym gierkom. Po trzecie, jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Interim manager nie jest tani, ale z perspektywy czasu (brak etatu i odpraw) jest.

Czy „Menedżer do zadań specjalnych” jest podręcznikiem? Zdecydowanie nie. To jedynie wprowadzenie w stosunkowo nowe, jak na polski rynek, zjawisko. Książka daje posmak tego, z czym i jak je się interim management. Nauczyć się go można przez wiele lat zdobywając wiedzę i doświadczenie w określonej branży. Do tego szczypta umiejętności przywódczych i odporność na stres. I „potrawa”, jaką jest wyspecjalizowany interim manager, gotowa.

Z życia książek Przemek Opłocki, 2012-01-25


Zacznijmy - w ślad za Wydawnictwem Onepress - od dosyć istotnego sprostowania. Otóż wbrew rozpowszechnianemu przez wieki mniemaniu, pieniądze nie leżą już na ulicy. Teraz - jak ujął to w tytule swojego poradnika Paweł Zaremba -Śmietański - „Pieniądze leżą na parkiecie". Autor dodaje, gwoli formalności, w podtytule, iż proponowany przez niego barwny, acz klarowny wykład, to obraz „Giełdy dla niepokornych". Ów niepokorny to może być na przykład osoba, która weszła lub wchodzi na krętą drogę finansów, w nadziei na zostanie przynajmniej półzawodowym inwestorem. Marzenie jest w pełni uzasadnione, bo kto nie chciałby mieć pokaźnego konta inwestycyjnego i o wiele więcej świąt w życiu, niż to kalendarz przewiduje... Niestety, sama książka nie uczyniła jeszcze nikogo rekinem giełdowym, ale ta lektura to może być dobry początek. A gdy już przynajmniej będziemy pod finansowym szczytem - a gra na giełdzie jest przedsięwzięciem obarczonym sporą dozą ryzyka... - możemy rozejrzeć się za opracowanym przez grono specjalistów poradnikiem „Menedżer do zadań specjalnych. Czasowe zarządzanie przedsiębiorstwem". To nowe zajęcie - zwane z angielskiego interim management („zarządzanie czasowe") - polega na spełnianiu roli wysoko wykwalifikowanego menedżera do rozwiązania złożonego problemu w firmie. Poradnik powstał w oparciu o doświadczenia interim managerów aktywnych na polskim rynku i we współpracy z nimi. Temat przybliżany jest od strony teoretycznej, ale przede wszystkim prezentowane są studia przypadków z konkretnych, przeprowadzonych i zakończonych sukcesem projektów. Kolejny niewątpliwy plus tej publikacji to ten, że autorzy dzielą się przykładami z rodzimego rynku, a czytelnik może je odnieść do swoich zawodowych doświadczeń.

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI .N, 2011-12-05


Interim management, czyli zarządzanie czasowe, to rozwiązanie polegające na zatrudnieniu wysoko wykwalifikowanego menedżera do rozwiązania złożonego problemu w firmie. Taki menedżer posiada wieloletnie, udokumentowane doświadczenie w swojej branży i dziedzinie aktywności zawodowej. Wynajmuje się go do realizacji konkretnego projektu w określonym czasie, a wynagradza odpowiednio do efektów. W naszym kraju ta instytucja dopiero zdobywa sobie uznanie, zarówno wśród właścicieli firm, jak i potencjalnych menedżerów do zadań specjalnych. Książka nie tylko przybliża temat od strony teoretycznej, ale przede wszystkim stawia na studia przypadków z konkretnych, przeprowadzonych i zakończonych sukcesem projektów. Autorzy dzielą się przykładami z rodzimego rynku.

Personel Plus