Recenzje:
Podstawą dobrej książki jest wiedza i pasja, którą czuć przez słowa. Pasja jest owocem inspiracji, a jeśli ona pochodzi od mistrzów, jest najlepszą recenzja książki.

Autorka książki pt. Garnitur kontra garsonka, czyli jak zbudować dobre relacje w pracy Joanna Sajko wyraźnie inspiruje się Johnem Gray’em oraz jego książką Mężczyźni są z Marsa, kobiety są z Wenus. I jest to jej główna zaleta, gdyż czerpie od niego wiedzę, którą popiera rzetelnymi argumentami i ubogaca trafnymi przykładami. Zapewne nie bez znaczenia jest zawód autorki (psycholog, trener, wykładowca akademicki), jej aktywność naukowa oraz podążanie za aktualnymi trendami kulturowymi.

Współcześnie, kiedy tak wiele mówi się o różnicach płciowych, ta książka stanowi pozycję obowiązkową nie tylko dla osób, które na co dzień zajmują się różnicami płciowymi, ale przede wszystkim dla osób, które nie orientują się w meandrach relacji damsko-męskich. Joanna Sajko podkreśla różnice, które są źródłem wielu nieporozumień i konfliktów, jednocześnie pokazuje na przykładach, które są bliskie każdemu z nas, jak warte wysiłku, jest poświęcenie czasu i cierpliwości na zrozumienie natury płci przeciwnej oraz jak wartościowe są to różnice, których nie należy eliminować bądź pogłębiać, ale przede wszystkim poznać i skutecznie wykorzystać na płaszczyźnie zawodowej.

Dużym walorem książki, oprócz dobrej inspiracji, jest jej zachodni styl pisania. Niejednokrotnie mamy do czynienie z polskim książkami naukowymi bądź popularnonaukowymi, których celem jest naukowa zbitka słów, która tworzy jakość zrozumiałą tylko dla autora. Poprzez zachodni styl rozumie się przede wszystkim lekkość czytania, taką, że człowiek odnosi wrażenie, że rozmawia lub słucha autora książki, oraz brak intelektualnej buty, czyli przekonanie autora, że pisze do osób równych sobie, którym chce przekazać wiedzę, a nie, nią się popisać. Czytając Garnitur kontra garsonka, czyli jak zbudować dobre relacje w pracy myśli się, że książka wyszła spod pióra amerykańskiego autora, co jest komplementem i daje nadzieję, że niebawem na polskim rynku wydawniczym ujrzymy więcej takich pozycji. Autorka tak dobiera słowa, że tworzą one całość, która cechuje się prostotą i zwięzłością.

Trudno nie podkreślić roli układu książki, która wprowadza po kolei w zagadnienia tematyczne od wyjaśnienia podstawowych pojęć, przez omówienie różnic w budowie mózgu i zachowaniu obu płci, po ukazanie potencjału tychże różnic i ich twórczego aspektu.

Nie jest pozycja, która pokazuje tylko dane zjawisko, ale co ważniejsze, przedstawia praktyczne rozwiązania i skuteczne porady, jak w nim funkcjonować. Pełni rolę poradnika w temacie różnic między-płciowych, który nie przeraża objętością i nie zniechęca formą i językiem.

Joanna Sajko napisała książkę, którą poleciłabym nie tylko kobietom, ale i mężczyznom, której lektura okazuje się być ciekawa, gdyż niejednokrotnie zaskakuje i inspirująca, gdyż daje motywację i chęć do głębszego poznania „drugiej planety”. Może warto ją podarować na przykład szefowi lub pani kierownik?

moznaprzeczytac.pl Natalia, 2014-01-23


Niedawno zapowiadałam kolejną recenzję na blogu, a dzisiejszy dzień jest odpowiedni na jej zaprezentowanie. Książka trafiła w moje ręce dzięki rekomendacji Pani Marty z Wydawnictwa Onepress. Na początku zapoznałam się z spisem treści i już wtedy książka przypadła mi do gustu! Autorka książki, Pani Joanna Sajko jest mi osobą nieznana, w związku z tym zapoznałam się z krótką notą:

"Psycholog, certyfikowany coach i trenerka, ekspertka komunikacji międzypłciowej, doradca kariery, wykładowca akademicki. Realizuje projekty autorskie związane z rozwojem osobistym i zawodowym kobiet. Od lat współpracuje z firmami, przygotowując programy szkoleniowe, w których łączy naukową wiedzę z zakresu badań nad płcią z praktycznymi metodami działania w sferze biznes- i life coachingu, terapii oraz neurolingwistyki."

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu najważniejszą rolą kobiet było dbanie o dom, jego domowników oraz utrzymywanie pozytywnych relacji w rodzinie. Jednak nastąpił przełom, dzięki któremu wyszły one ze strefy domowej aby robić karierę ręka w rękę z mężczyznami. Aktualnie kobiety pracują na równi z mężczyznami, prowadzą spotkania biznesowe, a kobieta manager nie dziwi już chyba nikogo. Co więcej - jak pokazują badania naukowe, kobiety coraz częściej zajmują pozycje zarządcze w firmach, co nie rzadko powoduje bunt mężczyzn. Dlatego też dwie płcie, dwa odmienne plemiona muszą ze sobą współpracować, a to nie takie proste. Autorka w wyrafinowany sposób pokazuje dlaczego prowadzimy "płciową rewolucję", jakie są podstawowe różnice w budowie mózgu oraz jak to wpływa na życie emocjonalne obu płci. Kolejno Czytelnik ma okazję dowiedzieć się jakie są różnice w zachowaniu kobiet i mężczyzn oraz jak one wpływają na życie zawodowe. Perełka książki, czyli gotowe receptury na to jak dysproporcje w zachowaniach kobiet i mężczyzn wykorzystać w pracy?
Lektura ma zastosowanie nie tylko w życiu zawodowym jak mogłoby to wynikać z jej tytułu - uważam, iż książka powinna być przestudiowana przez każdą kobietę i każdego mężczyznę - pozwala ona zrozumieć zachowania obu płci również w relacjach np. małżeńskich.
Książka napisana jest lekkim i barwnym językiem. Łatwość dobierania słów, konstruowania wyrażeń i tworzenia poetyckich zdań szalenie mi odpowiadała. Ta pozycja bibliograficzna zawiera w sobie tyle ciekawych porad, wskazówek i psychologicznych rozwiązań międzypłciowych, iż kilka z nich na pewno tutaj na blogu zaprezentuję w postaci osobnych wpisów. Mogłabym tutaj napisać na prawdę wiele, postanowiłam jednak zamieścić kilka cytatów książki, które (mam nadzieję) zachęcą do bezpośredniego spotkania z lekturą.

"Cierpliwsze słuchanie i zadawanie pytań może stanowić w rękach mężczyzn największe narzędzie pozytywnych zmian; narzędzie, dzięki któremu zostaną obdarzeni przez kobietę zaufaniem i szacunkiem, a także zyskają jej prawdziwą wdzięczność."

"Mężczyźni uwielbiają rozwiązywać problemy samodzielnie! Stres pojawia się natomiast wówczas, gdy facet musi poczekać na kogoś innego lub zrobić coś, co potrafi zrobić tylko we współpracy z innymi."

"(...)my kobiety lubujemy się w wypowiedziach kwiecistych, długich, prowokujących częstą zmianę wątku. Mówienie w sposób nieuporządkowany pomaga kobiecie zrozumieć sytuację, uświadomić sobie, ze nie jest tak źle. Mówienie nawet w sposób okrężny i zawiły, kołujący wokół kilku tematów, doprowadza w końcu do rozwiązania."

"Kobiety mówią, zanim pomyślą; mężczyźni działają, zanim pomyślą."

1. Co zrobić kiedy kobieta wpada w "gadulski amok"?
2. Jak zmienić na plus relacje damsko - męskie?
3. W jaki sposób okazywać podziw mężczyźnie?
4. Jakie są oznaki męskiego stresu?
5. Jakie wyróżniamy błędu mężczyzn powodujące podniesienie poziomu stresu u kobiet?

Jeżeli chcecie poznać odpowiedź na powyższe pytania, zapraszam do książki Pani Joanny Sajko!

kreatywnyhr.blogspot.com Karolina Botor, 2013-09-17


Dwie picie, dwa plemiona, które niestety często się nie rozumieją. A pracują razem... One mówią z prędkością karabinu maszynowego, oni używają wyłącznie półsłówek. Mężczyźni rozkazują kobiety sugerują. Obie płcie, spotykając się codziennie na gruncie zawodowym, muszą się porozumieć i razem realizować cele. Jak zbudować dobre relacje z przedstawicielami drugiej płci, planety, która jest tak inna od naszej Książka Garnitur kontra garsonka Joanny Sajko to dobre narzędzie, by się tego nauczyć. Skierowana jest do kobiet i mężczyzn. Książka składa się z części naukowej i bardziej życiowej, praktycznej. Autorka przedstawia temat kompleksowo - definiuje podstawowe pojęcia związane z tzw. genderyzmem, omawia biologiczne i psychologiczne różnice między męskim i damskim mózgiem oraz wskazuje,

Uczucia strachu i paniki są normalną reakcją w niebezpiecznych sytuacjach. Kiedy jednak pojawiają się bez szczególnego powodu, w samym środku dobrego nastroju, prowadzą do zmiany w myśleniu i zachowaniu oraz obniżają komfort życia. Mają też negatywny wpływ na zdrowie. Na napady strachu i paniki cierpi ponad 20 proc. ludzkości, a tendencja jest rosnąca. Zatem opłaca się trenować odwagę i opanowanie, bo - zgodnie z hipokratesową maksymą - lepiej zapobiegać niż leczyć.

Krótki podręcznik przetrwania może być wybawieniem dla osób. które dopada stres, kołatanie serca, stany lękowe, a nawet panika. Udowadnia, że można się ich jakie są ich konsekwencje dla życia zawodowego. Odwołuje się do typowych sytuacji i pokazuje, jak na dany problem reagują mężczyźni, a jak kobiety. Podpowiada, jak mówić i działać w sposób zrozumiały dla drugiej płci. Wskazuje także zawody, w których bardziej sprawdza się damski lub męski sposób działania. Joanna Sajko, ekspertka komunikacji międzypłciowej, jako trener i coach została przeszkolona przez Johna Greya, autora książki Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus, i Annę Moir. współautorki Płci mózgu. Dzięki zawartym w książce informacjom czytelnicy mogą odnieść widoczne korzyści, zdobywając szacunek i zaufanie ludzi, budując wokół siebie przyjazne otoczenie i atmosferę sprzyjającą twórczej pracy.

Personel i Zarządzanie SW, 2013-09-01


Co z tego, że - jakby to ujął poeta - pan i pani w jednym stali domu, gdy...

No właśnie - na ile tych dwoje różni się, na ile są podobni do siebie. To osnowa wydanej przez Onepress książki Joanny Sajko „Garnitur kontra garsonka, czyli jak zbudować dobre relacje w pracy". Dodane jest w końcówce tytułu - w pracy, ale prawie wszystko, co zostało w tej książce zobrazowane z powodzeniem można odnieść do co- i całodziennych, a nawet całodobowych układów damsko-męskich. Damsko-męskich, ponieważ Joanna Sajko-Stańczyk kieruje swoją książkę zarówno do kobiet jak i mężczyzn. Do wszystkich, którym dogadanie się z płcią przeciwną sprawia problemy i utrudnia realizację celów. Temat autorka prezentuje w sposób panoramiczny - szeroko definiując podstawowe pojęcia związane z tzw. genderyzmem czy feminizmem, uwypuklając biologiczne i psychologiczne różnice między męskim i damskim mózgiem oraz wskazując, jakie są tego konsekwencje. Rozszyfrowywane są takie pojęcia jak: ciało modzelowate, podwzgórze, ciało migdałowate czy wyspa. Autorka odwołuje się do typowych sytuacji i pokazuje, jak na dany problem reagują mężczyźni, a jak kobiety. Oczywiście, dąży do konsensusu, podpowiadając panom i paniom, jak mówić i działać w sposób zrozumiały dla drugiej strony. Wreszcie wskazuje zawody, w których bardziej sprawdza się damski lub męski sposób działania.

Książka została podzielona na część naukową, bardziej teoretyczną i drugą - życiową, praktyczną, barwną przez to, że znajdujemy w niej konkretne przykłady, wskazówki i historie. To ta sama krawcowa, lecz inny materiał - obrazowo autorka opisuje sytuację, przypominając, że „równi" nie znaczy „tacy sami", czyli nie należy mylić równości z podobieństwem. Znajdujemy tu refleksje i wyjaśnienia, dlaczego tak trudno zrozumieć kobietę, dlaczego on nie słucha i „nic nie rozumie". Dlaczego on nie odpowiada i wciąż gapi się w monitor, a ona robi wszystko naraz I to przekłada się na zachowanie „garsonek" i „garniturów" w pracy...

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI .N, 2013-04-13


To książka dla wszystkich, którym dogadanie się z płcią przeciwną w pracy sprawia problemy. Autorka przedstawia temat kompleksowo - definiuje podstawowe pojęcia związane z genderyzmem, omawia biologiczne i psychologiczne różnice między męskim i damskim mózgiem oraz wskazuje, jakie są ich konsekwencje dla życia zawodowego. Pokazuje jak na dany problem reagują mężczyźni, a jak kobiety. Podpowiada jak mówić i działać w sposób zrozumiały dla drugiej strony i wskazuje zawody, w których bardziej sprawdza się damski lub męski sposób działania.

BENEFIT 2013-04-01


To podręczny tłumacz z marsjańskie-go na wenusjański (i z powrotem) dla wszystkich, którym dogadanie się z płcią przeciwną w pracy sprawia problemy i utrudnia realizację celów. Autorka - psycholog, certyfikowany coach i trenerka przeszkolona przez ]ohna Graya („Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus") i Annę Moir („Płeć mózgu") - do tematu podchodzi kompleksowo: definiuje podstawowe pojęcia związane z tzw. genderyzmem, omawia biologiczne i psychologiczne różnice między męskim i damskim mózgiem oraz wskazuje, jakie są ich konsekwencje dla życia zawodowego. Podpowiada, jak mówić i działać w sposób zrozumiały dla drugiej strony. Wskazuje także zawody, w których bardziej sprawdza się damski lub męski sposób działania.

Personel Plus 2013-02-01