Joga. Równowaga ciała, umysłu i duszy
- Autor:
- Cynthia Worby


- Ocena:
- 5.5/6 Opinie: 4
- Stron:
- 360
- Druk:
- oprawa miękka
Opis książki: Joga. Równowaga ciała, umysłu i duszy
Połącz się ze swoim "ja"
Joga to scalanie ciała, ducha i umysłu. To uwalnianie się od napięcia i tłumionych emocji. Oczyszczanie myśli. Łagodzenie bólu w plecach, szyi i ramionach. Doświadczanie głębi spokoju, jasności myślenia i pełnej koncentracji w pracy.
Joga jest praktykowana od pięciu tysięcy lat. Otwiera wolną przestrzeń -- tam możesz wyciszyć się z dala od zgiełku codzienności. Coraz więcej ludzi ćwiczy jogę i przekonuje się, jak ważne dla zachowania równowagi umysłu jest spędzanie określonej ilości czasu wyłącznie w towarzystwie własnego "ja".
Ćwicz jogę przed snem, o świcie, w domu lub ogrodzie. Nie potrzebujesz do tego specjalnej odzieży, sprzętu ani dużego pomieszczenia. Nie musisz zapisywać się na żaden kurs. Podstawy jogi znajdziesz w tej książce, a resztę odkryjesz samodzielnie. Poznaj:
- techniki medytacji,
- sztukę oddychania,
- ruchy i pozycje jogi,
- filozofię i historię jogi,
- style jogi,
- specjalne zalecenia dla kobiet, dzieci i seniorów.
Uwolnij umysł i ciało.
Ebooka przeczytasz na:
-
czytnikach Inkbook, Kindle, Pocketbook, Onyx Boox i innych
-
systemach Windows, MacOS i innych
-
systemach Windows, Android, iOS, HarmonyOS
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących formaty: PDF, EPub, Mobi
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Audiobooka posłuchasz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP3 (pliki spakowane w ZIP)
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Kurs Video zobaczysz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP4 (pliki spakowane w ZIP)
Recenzje książki: Joga. Równowaga ciała, umysłu i duszy (3)
Poniższe recenzje mogły powstać po przekazaniu recenzentowi darmowego egzemplarza poszczególnych utworów bądź innej zachęty do jej napisania np. zapłaty.
-
Ktoczytazyjepodwojnie.blogspot.com 2013-04-13
Dwa tygodnie temu udałam się na swoją pierwszą lekcję jogi. Było...ciężko. Nie potrafiłam zapanować nad oddechem, plątały mi się nogi i ręce, a mięśnie drżały z wysiłku. Po 90 minutach ćwiczeń byłam niemal pewna, że jednak joga to nie zajęcie dla mnie. Jednak kiedy wróciłam do domu przypomniało mi się o książce, która cierpliwie czeka na swoją kolej do recenzji. "Joga. Równowaga ciała, umysłu i duszy" wprowadziła mnie w świat jogi, od podstawowej teorii po zawiłe techniki. Na jodze byłam już cztery razy i wiem, że będzie to nieco dłuższa przygoda.
Poradnik to wielka księga (355 stron) zawierająca wszystko, co powinien wiedzieć każdy, kto pasjonuje się jogą. Pierwsze 5 rozdziałów książki ma zapoznać czytelnika z tym, czym jest joga, jakie korzyści płyną z uprawiania jej, jaka jest jej historia i filozofia, a także jakie style jogi wyróżniamy. Rozdział 6 jest rozdziałem wprowadzającym do ćwiczeń i mówi o nastawieniu i motywacji. Bardzo ważny rozdział! Na początku uczymy się poprawnego oddychania, co jest niezwykle ważne i niestety trudne. Przynajmniej dla mnie. Kontrola oddechu to moja pięta Achillesowa. Dlaczego? A no głównie dlatego, że należę do osób, które mają milion pomysłów na minutę i ich umysł non stop jest czymś zajęty. Uprawiając jogę trzeba się...wyłączyć. Odpłynąć, zapomnieć o obowiązkach i całym świecie. Wtedy skupienie się na oddychaniu jest znacznie łatwiejsze. Ja nadal trenuje.
Następne rozdziały to mówią o asanach i wszystkich pozycjach przyjmowanych przez osobę uprawiającą jogę. Książka omawia pozycje służące jako rozgrzewka, pozycje stojące, siedzące, leżące, skręty i wiele, wiele innych. Wszystko zobrazowane jest ilustracjami, dlatego wykonywanie ćwiczeń nie sprawia żadnych problemów. Studiowanie książki to zajęcie na dobrych kilka miesięcy.
Nadal jest początkująca i wiele wody upłynie zanim to ja nabiorę płynności. Z czasem podobno jest znacznie lepiej, więc wytrwale czekam na efekty uprawiania jogi. Pierwszy tydzień był męczarnią, jednak kolejne zajęcia z instruktorem sprawiły mi więcej radości. Rola instruktora jest niezwykle ważna. Musi on być mentorem ćwiczącego, osobą sympatyczna, otwartą, pomocną. Moja pani instruktor wszystkie te cechy posiada, dlatego bardzo motywuje mnie do ćwiczeń. Wobec tego, polecam nie tylko tę książkę ale i korzystanie z grupowych zajęć jogi. -
swiatairi.blogspot.com Airi, 2012-12-28
Namaste,
„Joga Równowaga ciała, umysłu i duszy. Połącz się ze swoim „ja”” to pozycja niezmiernie ciekawa. Nie należy do najcięższych ze swymi około 350 stronami, jednak znaleźć w niej możemy nie tylko pisany tekst, swoją drogą – dość duża czcionka, ale także rysunki, na których możemy zobaczyć prezentacje różnych pozycji.
Dodatkowo oprócz – nazwijmy to „zwykłej treści” – znajdują się w tej pozycji: wskazówki, ciekawostki, uwagi i pytania, które są wyodrębnione od tekstu podstawowego.
Ten „poradnik bez kantów” (jak to zostało określone na okładce) jest napisany dość przystępnym językiem, jednak pewne trudności mogą sprawiać używane tu nazwy, np. „ hatha – joga”, „yamas”, „dhayana”. Posługiwanie się nimi jest jednak zrozumiałe ze względu na tematykę książki i choć może dziwnie się czyta m.in. nazwy pozycji, np. „adho mukha svanasana”’ miło zarazem wiedzieć, jak się one fachowo nazywają.
Dzięki tej pozycji można choć trochę dowiedzieć się, czym joga w ogóle jest, a także pokrótce poznać jej historię. Jednak im bliżej czasów współczesnych, tym bardziej uwaga skupia się na jodze
w USA, np. autor wskazuje jakie przykładowe style jogi można spotkać w USA. Plusem oczywiście jest w ogóle opisanie, nawet krótkie, różnych stylów jogi. W sposób interesujący zaprezentowano także plusy „uprawiania jogi”, chociaż niektóre z nich wydaje się „na pierwszy rzut oka” wręcz dziwne np. ma ona powodować zwiększoną gęstość kości. Znajdują się tu też informacje dotyczące oddechu czy dotyczące mięśni i pośrednio kręgosłupa – taka mała powtórka z biologii.
W treści tejże pozycji możemy również odnaleźć podstawowe informacje dotyczące czakr, co mnie pozytywnie zaskoczyło.
Ogólnie ukazanych jest wiele plusów, zalet jogi. Wskazane są jednak pozycje, jakich lepiej nie wykonywać, jeśli ktoś jest w ciąży, ma pewne problemy zdrowotne, bądź przykładowo w czasie menstruacji. Dodatkowo wydaje się, że Cynthia Worby podziela tezę, że chociaż częściowo powinno się ćwiczyć jogę pod okiem nauczyciela, a najwyżej dodatkowo jeszcze można samodzielnie, ją ćwiczyć.
W pozycji tej można również znaleźć pewne błędy w druku, a przynajmniej egzemplarz, który trafił do moich rąk, takie posiadał: chociażby, „Amerycei na świecie” (u mnie str. 43). Jednak są one sporadyczne, właściwie zdaje się że zdarzyły się tylko dwa razy, choć wybijają trochę z rytmu czytelnika, nie robią jednak wielkiej szkody pozycji.
Książka dodatkowo posiada: bibliografię modelek, które prezentowały różne pozycje jogi na „Rysunkach”; bibliografię – listę lektur dodatkowych; słowniczek terminów używanych w nazwach pozycji jogi (bardzo ciekawy pomysł); podstawowe pozycje jogi – ich lista wraz z tłumaczeniem. Na samym początku pozycji mamy zaś i dedykacje i podziękowania, dzięki którym w pewien sposób możemy poznać autorkę tejże pozycji.
Sama okładka może trochę zmylić, obrazuje ona bowiem osobę medytującą, jednak nie wprowadza w błąd, gdyż „medytacja stanowi istotną część praktyki jogi”, jak możemy przeczytać w tej pozycji. Dodatkowo może zachęcać nas do zastanowienia, zatrzymania się na chwilę, żeby właśnie zacząć szukać w swym życiu równowagi …
„Joga. Równowaga ciała, umysłu i duszy” to pozycja godna polecenia dla ludzi, którzy chcieliby zacząć nad sobą pracować poprzez jogę, zacząć ją ćwiczyć, choć może na razie jeszcze nie pod okiem „czujnego” nauczyciela. Wprowadza ona w świat jogi i pozwala go trochę poznać, dotknąć.
Pozdrawiam serdecznie:) -
Dziennik Łódzki Marek Niedźwiecki, 06/2008
Joga - to ukojenie dla ciała, umysłu i duszy. Taką interpre-tację przyjmuje Cynthia Worby w książce wydanej w popularnej serii "Poradnik bez kantów" (z zaokrąglonymi rogami stron...), zatytułowanej "Joga". Byśmy poczuli magię prastarej sztuki i nauki, autorka przypomina, jak głęboko cywilizacyjnie i filozoficznie zakorzeniona jest ta metoda terapii. Omawia korzyści płynące z uprawiania jogi. A skoro są one niezaprzeczalne - zaczynamy. Zaczynamy od podstaw oddychania, pozycji rozgrzewających, stojących, siedzących oraz skrętów. Ich przećwiczenie zajmie nam sporo czasu, więc zapewne dopiero po kilku(nastu) dniach przejdziemy do bardziej skomplikowanych zagadnień medytacji i, ewentualnie, zastosowania jogi w sytuacjach szczególnych (ciąża, klimakterium, itp.), dolegliwościach i chorobach (skolioza, rak itp.).
Szczegóły książki
- Tytuł oryginału:
- The Everything Yoga Book
- Tłumaczenie:
- Aleksandra Podsiadlik, Magdalena Duffy
- ISBN Książki drukowanej:
- 83-246-0880-X, 832460880X
- Data wydania książki drukowanej:
- 2007-05-08
- Format:
- B5
- Numer z katalogu:
- 3641
Spis treści książki
- Prastara sztuka i nauka (16)
- Zjednoczenie ciała, umysłu i ducha (16)
- Język (17)
- Potężne narzędzie umożliwiające wewnętrzne zjednoczenie i przemianę (18)
- Narzędzie terapeutyczne (19)
- Coś, co może robić każdy z nas (19)
- Sposób na dobrą zabawę (20)
- Odnowa energii (22)
- Poprawa krążenia (24)
- Korzyści, które joga przynosi kobietom (25)
- Korzyści, które joga przynosi mężczyznom (25)
- Ulga w chronicznych dolegliwościach i zmniejszenie stresu (26)
- Wewnętrzne spełnienie (27)
- Korekta postawy (29)
- Zwiększona gęstość kości (30)
- Równowaga emocjonalna (31)
- Udane życie seksualne (32)
- Cztery okresy w historii jogi (36)
- Joga współczesna (38)
- Sześć ścieżek jogi (46)
- Joga Sutra (47)
- Osiem stopni w praktykowaniu jogi (49)
- Iyengar-joga (66)
- Joga ashtanga (66)
- Power-joga (67)
- Bikram-joga (67)
- Vini-joga (68)
- Kripalu-joga (69)
- Phoenix Rising Yoga Therapy (69)
- Sivananda-joga (70)
- Integral-joga (70)
- Ananda-joga (70)
- Joga ISHTA (71)
- Anusara-joga (71)
- Kundalini-joga (71)
- Odnalezienie stylu jogi, który jest dla Ciebie odpowiedni (72)
- O wszystkim decyduje nastawienie (76)
- Akcesoria w jodze (77)
- Anatomia oddechu (82)
- Oddychanie w jodze (82)
- Ćwiczenia oddechowe (84)
- Skup się na oddechu (87)
- Czym są asany? (90)
- Znaczenie regularnych ćwiczeń (91)
- Rola nauczyciela jogi i znaczenie zajęć (93)
- Anatomia i mechanika ludzkiego ciała (94)
- Jak korzystać z opisów asan zawartych w tej książce (105)
- SUPTA TADASANA (108)
- SUPTA BALASANA (108)
- ZMODYFIKOWANA SUPTA PADANGUSTHASANA (109)
- SUPTA BALASANA Z ROZCHYLONYMI KOLANAMI (111)
- KOŁYSKA DO PRZODU I TYŁU (112)
- SUPTA BADDHA KONASANA (113)
- BALANS NÓG (114)
- JATHARA PARIVARTANASANA (115)
- POZYCJA SFINKSA (116)
- SALABHASANA Z UNIESIENIEM JEDNEJ NOGI (117)
- ZMODYFIKOWANA ARDHA BHEKASANA (117)
- KOCI GRZBIET (118)
- BALASANA (119)
- POZYCJA PARVATASANA WYKONYWANA W POZYCJI VAJRASANA (120)
- RĘCE JAK W POZYCJI GOMUKHASANA PRZY SIADZIE W POZYCJI VAJRASANA (121)
- RĘCE ZŁOŻONE JAK W POZYCJI GARUDASANA, CIAŁO W POZYCJI VAJRASANA Z PODWINIĘTYMI PALCAMI (122)
- SUKHASANA Z PRZECHYŁEM W BOK (123)
- ASHWA SANCHALANASANA (124)
- ARDHA UTTANASANA NA KRZEŚLE (125)
- ŁOKCIE NA KRZEŚLE (126)
- ADHO MUKHA SVANASANA (127)
- UTKATASANA (128)
- SKŁON W BOK (128)
- TADASANA Z POŁĄCZONYMI Z TYŁU DŁOŃMI (129)
- TADASANA (132)
- UTTHITA HASTA PADANGUSTHASANA I (133)
- UTTHITA TRIKONASANA (135)
- PARIVRITTA TRIKONASANA (138)
- VIRABHADRASANA II (140)
- UTTHITA PARSVAKONASANA (142)
- PARIVRITTA PARSVAKONASANA (145)
- VIRABHADRASANA I (146)
- ARDHA CHANDRASANA (148)
- PARSVOTTANASANA (151)
- PRASARITA PADOTTANASANA (153)
- UTTANASANA (156)
- ARDHA UTTANASANA (158)
- UTKATASANA (159)
- DANDASANA (162)
- VAJRASANA (164)
- PARVATASANA (166)
- VIRASANA (167)
- SUKHASANA (169)
- GOMUKHASANA (170)
- BADDHA KONASANA (173)
- NAVASANA (175)
- JANU SIRSASANA (177)
- TRIANG MUKHAIKAPADA PASCHIMOTTANASANA (179)
- PASCHIMOTTANASANA (181)
- UPAVISTHA KONASANA (183)
- PARSVA UPAVISTHA KONASANA (184)
- BHARADVAJASANA NA KRZEŚLE (188)
- MARICYASANA III (189)
- JATHARA PARIVARTANASANA (191)
- POZYCJA Z NOGAMI NA ŚCIANIE (194)
- SUPTA BADDHA KONASANA (195)
- SUPTA VIRASANA (196)
- URDHVA PRASARITA PADASANA (198)
- ANANTASANA (200)
- SUPTA PADANGUSTHASANA I (202)
- SUPTA PADANGUSTHASANA II (203)
- KOCI GRZBIET (204)
- ADHO MUKHA SVANASANA (206)
- ASHWA SANCHALANASANA (209)
- RAJA KAPOTASANA (ZMODYFIKOWANA) (210)
- BALASANA (212)
- POZYCJA DESKI (213)
- CHATURANGA DANDASANA (214)
- POZYCJA SFINKSA (216)
- BHUJANGASANA (217)
- URDHVA MUKHA SVANASANA (220)
- SALABHASANA (221)
- SALAMBA SARVANGASANA DLA POCZĄTKUJĄCYCH (226)
- HALASANA (230)
- SETU BANDHASANA SARVANGASANA (232)
- SIRSASANA (234)
- VIPARITA KARANI (238)
- VRKSASANA (239)
- GARUDASANA (241)
- UTTHITA PADANGUSHTASANA I (242)
- VASISTHASANA (244)
- POZYCJA SFINKSA (248)
- BHUJANGASANA (248)
- URDHVA MUKHA SVANASANA (250)
- PURVOTTANASANA (252)
- SALABHASANA (254)
- VIPARITA DANDASANA NA KRZEŚLE (255)
- SETU BANDHASANA (257)
- SETU BANDHASANA SARVANGASANA (258)
- Sesja 15-minutowa (262)
- Sesja 30-minutowa (262)
- Sesja 45-minutowa (264)
- Sesja regeneracyjna (265)
- PRAKTYKOWANIE POWITANIA SŁOŃCA (268)
- MODYFIKACJE KLASYCZNEGO POWITANIA SŁOŃCA (271)
- Korzyści wynikające z relaksacji (276)
- Podstawowa pozycja relaksacyjna (278)
- Wykonanie savasany (278)
- Joga nidra (281)
- Działanie pranayamy (284)
- Normalny oddech (w leżeniu) (286)
- Normalny oddech (w siadzie) (287)
- Ujjayii pranayama (w leżeniu) (288)
- Ujjayii pranayama (w siadzie) (290)
- Kumbhaka (292)
- Nadi shodhana (anuloma viloma) (298)
- Kapalabhati pranayama (300)
- Bhastrika pranayama (300)
- Czym jest medytacja (304)
- Zalety medytacji (305)
- Sposoby medytacji (306)
- Pozycje medytacyjne (309)
- Dolegliwości menstruacyjne (312)
- Ciąża (314)
- Okres okołomenopauzalny i klimakterium (319)
- Joga dla mężczyzn (321)
- Skolioza (323)
- Rwa kulszowa (324)
- Rak (334)
- Stwardnienie rozsiane (338)
- Informacje w internecie (354)
- Szkoły jogi (354)
- Strój i pomoce (354)
- Jeśli nie szkoła, to co? (355)
Wstęp (12)
Rozdział 1. Czym jest joga (15)
Rozdział 2. Korzyści, które możesz wyciągnąć z jogi (21)
Rozdział 3. Historia jogi (35)
Rozdział 4. Filozofia jogi (45)
Rozdział 5. Style hatha-jogi (65)
Rozdział 6. Zaczynamy (75)
Rozdział 7. Podstawy oddychania (81)
Rozdział 8. Asany (89)
Rozdział 9. Pozycje służące jako rozgrzewka (107)
Rozdział 10. Pozycje stojące (131)
Rozdział 11. Pozycje siedzące (161)
Rozdział 12. Skręty (187)
Rozdział 13. Pozycje leżące (193)
Rozdział 14. Pozycje odwrócone i równoważne (225)
Rozdział 15. Wygięcia do tyłu (247)
Rozdział 16. Sekwencje jogi (261)
Rozdział 17. Klasyczne powitanie słońca (267)
Rozdział 18. Relaksacja (275)
Rozdział 19. Pranayama (283)
Rozdział 20. Medytacja (303)
Rozdział 21. Specjalne zastosowania jogi (311)
Dodatek A Podstawowe pozycje jogi (341)
Dodatek B Słowniczek terminów używanych w nazwach pozycji jogi (345)
Dodatek C Bibliografia (349)
Dodatek D Informator (353)
Dodatek E Biografie modelek (357)
Oceny i opinie klientów: Joga. Równowaga ciała, umysłu i duszy Cynthia Worby (4)
Weryfikacja opinii następuję na podstawie historii zamówień na koncie Użytkownika umieszczającego opinię. Użytkownik mógł otrzymać punkty za opublikowanie opinii uprawniające do uzyskania rabatu w ramach Programu Punktowego.
(3)
(0)
(1)
(0)
(0)
(0)
Kolmanka,
Data dodania: 2013-04-13 Ocena: 6 Opinia niepotwierdzona zakupem
Data dodania: 2008-12-11 Ocena: 6 Opinia niepotwierdzona zakupem
dd,
Data dodania: 2008-07-04 Ocena: 6 Opinia niepotwierdzona zakupem
Data dodania: 2008-12-11 Ocena: 4 Opinia niepotwierdzona zakupem
więcej opinii