Recenzje:
„People Helper czyli ktoś, kto korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia pomaga ludziom i organizacjom w zmianie sposobu myślenia prowadzącej do rozwiązania określonych problemów i osiągnięcia zamierzonych rezultatów”. Tymi słowami rozpoczyna Psychologię Zmiany Mateusz Grzesiak – psycholog interdyscyplinarny i międzynarodowy trener, przedsiębiorca, autor 11 książek. O ile cytowane słowa odnoszą się do People Helpera – profesji stworzonej przez autora na potrzeby jego pracy, o tyle nie trudno oprzeć się wrażeniu, że podobnie jak Project Manager, można oba zawody sprowadzić do wspólnego mianownika. Bynajmniej nie chodzi o brak polskich regulacji w zakresie obu zawodów. Psychologia zmiany to z jednej strony dziedzina opisująca teorie i systemy pracy z ludźmi, a z drugiej – pozwala zrozumieć istotę problemów, skutecznie rozwiązywać konflikty, pozbyć się negatywnych nawyków, zastępując je pozytywnymi, a przede wszystkim otworzyć siebie i innych na realizację celów. Analizując powyższe, zauważyć można, że praca Project Managera dotyka te aspekty, a ich zrozumienie często warunkuje sukces projektu oraz dotrwanie do końca jego realizacji. Jednak nie tylko to sprawia, że warto sięgnąć po Psychologię Zmiany. Kanwę lektury stanowi interdyscyplinarność, złożoność, systemowość, świadome doświadczenia, tworzenie modeli. Jednocześnie podejście do zmiany wymaga pełnej diagnozy, zrozumienia struktury problemu, znalezienia części wspólnych i edukacji. Dlatego jeśli dostrzegasz potrzebę zrozumienia zmiany oraz jej kontekstu i szukasz wiedzy i narzędzi, warto sięgnąć po tę lekturę. Autor podzielił książkę na pięć rozdziałów, które stanowią jedną komplementarną całość, od wyznaczenia kierunków, z których można i trzeba czerpać wiedzę, aż po sens i istotę problemu. W zrozumieniu i wypracowaniu rozwiązań pomogą przedstawione przez autora narzędzia i techniki. W sposób praktyczny można je wykorzystać do zmiany myśli, emocji i zachowań oraz poznać gotowe i sprawdzone rozwiązania. Czego zatem Project Manager może się nauczyć od People Helpera? Myślę, że przede wszystkim tego jak pracować z zespołem, zrozumieć paradygmaty, poznać ograniczenia i wreszcie wykorzystać narzędzia od feedbacku czy uświadomienia różnych potrzeb, technik kontrastu, poprzez ukierunkowanie rozmowy i przedefiniowanie problemu.

strefapmi.pl Serwa Ewa


Nie powinno dziwić, że najnowsza książka Mateusza Grzesiaka – jednego z najpopularniejszych w Polsce trenerów rozwoju osobistego i coachów – szybko weszła na listę bestsellerów. Zawiera ona autorskich zestaw najskuteczniejszych według niego narzędzi stosowanych w terapii, coachingu, mentoringu czy też konsultingu – składający się na tytułową psychologię zmiany. W kolejnych rozdziałach znajdziemy informacje na temat założeń modelu Grzesiaka, procesu diagnozy, kolejnych etapów zmiany, a także ciekawe refleksje na temat działalności jako people helper.
Ważna, bo: to najnowsza książka najpopularniejszego polskiego coacha
THINKTANK rekomenduje: wszystkim zainteresowanym rozwojem własnym i innych

 

THINKTANK Turkowski Andrzej


Zawiera najskuteczniejsze techniki pracy z ludzkim myśleniem, zachowaniem, które są połączeniem sposobów wykorzystywanych podczas terapii czy coachingu. 

„Psychologia zmiany” zawiera przede wszystkim określenie roli people helpera. Według Mateusza Grzesiaka może to być psycholog, terapeuta, osoba interesująca się psychologią, menedżer.... każdy, kogo interesuje psychologia zmiany opierająca się na modyfikacji sposobu myślenia i postępowania. Dla autora poradnika najważniejsze jest czerpanie z wielu źródeł wiedzy, z różnych dyscyplin. Wiele z nich pomaga diagnozować problemy, motywuje, zmienia przekonania. 

Tak naprawdę książek proponujących wewnętrzną zmianę jest bardzo wiele. „Psychologia zmiany” jest niestety jedną z nich. Mateusz Grzesiak proponuje wzorce oparte na wielu źródłach, pojawia się jednak odczucie, że jest to bardziej zapis przemyśleń mówcy motywacyjnego niż trenera. Niestety Mateusz Grzesiak pomimo wielu swoich osiągnięć nie jest certyfikowany przez organizacje coachów w Polsce, zatem książkę można odbierać jako zapis poglądów, a nie przykładowe metody diagnozowania i rozwiązywania problemów. 

Ponadto w odniesieniu do ostatnich kontrowersji wokół Mateusza Grzesiaka, szczególnie dotyczących braku stałych poglądów w głoszonych tezach niestety nie polecam „Psychologii zmiany” jako jedynego i właściwego źródła. 

dlaLejdis.pl Sylwia Wasin; 2017-02-09


Nigdy nie miałem pozytywnej opinii o działaniach Mateusza Grzesiaka. Kiedy moi znajomi zachwycali się jego poczynaniami, ja patrzyłem na nie dość sceptycznie. Teraz gdy pojawiają się w sieci informacje nieprzychylne dla Mateusza Grzesiaka (np. leczenie polipa przez internet), coraz więcej słyszę opinii, że miałem rację, ba nawet wygrałem pewien szalony zakład o piwo.

Gdy otrzymałem propozycję od Wydawnictwa Onepress, by przyjrzeć się najnowszej książce Grzesiaka, zgodziłem się. Chciałem poznać, co tym razem wymyślił nowego. Przyznaję się, chciałem zgarnąć kolejne nieprzyjazne argumenty, a tu…. TAKA NIESPODZIANKA.

Psychologia zmiany – must have dla trenerów, coachów i przedsiębiorców

Kocham pozytywne zaskoczenia. Odkrycia, że coś wygląda/działa inaczej niż przypuszczałem jest dla mnie cudownym doświadczeniem. Za każdym razem przychodzi do mej głowy myśli „o złożoności i nieprzeniknionej naturze świata” oraz „jak wiele muszę jeszcze się nauczyć”.

Takim pozytywnym odkryciem była książka Mateusza Grzesiaka Psychologia zmiany.

Jednak zachwyt nie pojawił się po pierwszych kartkach. Kiepski wstęp, wyjaśnianie kim jest people helper oraz czym jest psychologia zmiany, a także zamykająca publikację lista szkoleń, które można zakupić u Grzesiaka – odstraszają. Sposób w jaki pisze, zamiast fascynować, nuży – jakże daleko mu do języka Walkiewicza, o którego książce pisałem tutaj.

Skoro podałem tyle minusów, dlaczego zachwycam się tą książką? Wszystko przez 140 stron rozdziału Narzędzia.

Można nie lubić Mateusza Grzesiaka, krytykować jego działania i sposób myślenia lub pisania. Jednak nie można mu zaprzeczyć posiadania wiedzy. Cennej wiedzy z pogranicza komunikacji interpersonalnej i typowego coachingu, której sporo jest w pewnym rozdziale książki Psychologia zmiany.

Część Narzędzia opisuje metody pomagające zmieniać myśli, emocje i zachowania. Jako copywriter, wykładowca, prowadzący szkolenia oraz przedsiębiorca znalazłem w Psychologii zmiany zbiór stosowanych już przeze mnie narzędzi i mniej znanych informacji, które już  wprowadzam do swojej pracy i życia osobistego. Co więcej, sporo dzięki nim dowiedziałem się o sobie (więc muszę przyznać się, że Mateusz Grzesiak pomógł również i dla mnie).

Psychologia zmiany – jak to działa?

Jeżeli jesteś trenerem, przedsiębiorcą lub chcesz usprawnić komunikację z otoczeniem, czy też zrozumieć siebie, koniecznie zajrzyj do tej książki.

Mimo, że autor skupia się na narzędziach pracy people helpera, są one idealne do wszystkich działań związanych z drugim człowiekiem. Wystarczy tylko trochę je (czasami lekko, czasami mocniej) przekształcić/dostosować, by zaczęły działać na komunikację z klientem, obsługę zamawiających oraz przekazywanie wiedzy dla uczestników szkoleń.

Bardzo cieszę się, że ta publikacja trafiła w moje ręce. Oceniam ją jako bardzo przydatną.

http://napisztekst.pl Kuba Sosnowski


People helper pomaga innym zmieniać ich sposób myślenia. Czasem jest to psycholog, certyfikowany terapeuta, trener umiejętności miękkich, medytujący buddysta, filozof zajmujący się mentoringiem, ksiądz motywujący swój zespól menedżer, wychowujący dziecko rodzic lub aktor sięgający do narzędzi psychodramy - zawodów zajmujących się psychologią zmiany jest wiele. Ale dla odbiorcy mniejsze znaczenie ma jego nazwa, najbardziej liczy się rozwiązany problem i uzyskanie pomocy w osiąganiu celów. W książce zawarte są najskuteczniejsze techniki pracy z innymi. Psychologia zmiany stanowi kompilację narzędzi wykorzystywanych w coachingu, terapii, mentoringu i consul-tingu. Opanowanie umiejętności z jej zakresu pozwala pomagać sobie i innym w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów, wykorzenianiu negatywnych zachowań oraz zmienianiu przekonań.

Personel Plus


Mateusz Grzesiak to dość znana postać (nie tylko wśród ludzi interesujących się rozwojem osobistym). Tym razem prezentuje książkę dotyczącą psychologii zmiany i tym czym zajmuje się bądź może zajmować się tak zwany people helper.
           
Pepole helper to tłumacząc na język polski „pomagacz ludziom”, Mateusz Grzesiak jednak nie skusił się na polski „odpowiednik” tego pojęcia.
 
Przez długi czas zastanawiałam się komu mogłabym polecić tę książkę. Ogólnie więc pomocna może być tym, którzy chcą pomagać ludziom bądź już to robią i szukają możliwości rozwoju, poszukają nowych metod czy inspiracji do swego dalszego działania.
 
Wspomniany jest tu chociażby coaching, szamanizm czy buddyzm. Odnaleźć tu można różne narzędzia – poświęcony jest im oddzielny „rozdział”.
 
Trudno mi jednoznacznie ocenić tę publikację. Miałam co do niej wiele wątpliwości zarazem znajdując w niej wiele różnych ciekawych i inspirujących informacji. Choć mam duży dystans do różnych twierdzeń i postaw autora także przedstawionych w samej pozycji to zarazem wiele jest w niej „prawdy”, rzeczy z którymi ciężko dyskutować. Tak jak już wspomniałam może być przydatna dla osób już pomagających ludziom, bądź chcącym to robić. „Pomagacz” ten rozumiany jest tu w szerokim znaczeniu, obejmuje nie tylko psychologów czy coachów a psychologia zmiany ukazuje, że warto łączyć wiedze z równych dziedzin by móc lepiej i skuteczniej działać.
 
Życzę pouczającej i inspirującej lektury

swiatairi.blogspot.com Airi; 2016-12-11


"Psychologia zmiany" Mateusza Grzesiaka to kompendium wiedzy stanowiące kompilację najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w coachingu, terapii, mentoringu i consultingu. Opracował metodę opierającą się na holistycznym podejściu do człowieka i stworzył model psychologii interdyscyplinarnej. To książka przydatna nie tylko dla ludzi poszukujących rozwoju osobistego, ale także dla tych, którzy w przyszłości chcą także pomagać innym.

BENEFIT